Reklama
Řidičův chleba

Čeští řidiči bourají na sněhu méně. Každý sedmnáctý však na letních pneumatikách

Vlivem námrazy nebo sněhu v loňském roce bouralo skoro 2000 řidičů, 10 lidí zemřelo
Zdroj: Tiskový servis SEAT

Podzim a zima patří k obdobím, která jsou pro řidiče zkouškou. Během podzimních měsíců si musí dát pozor na spadané listí, mlhy a časté mokro, v zimě zase na sníh a námrazu. Podzimní podmínky máme skoro za sebou a o slovo se hlásí zima. Podle Besipu by řidiči právě v zimě měli být ve střehu více než kdy jindy, předvídat, myslet i za druhé a nevěřit všemu, co vidí. Jakkoliv totiž silnice může vypadat suchá nebo jen navlhlá, ve skutečnosti může být třeba pokryta černým ledem. Překvapit může také led v zatáčce nebo na mostě.

Nehod ubylo, ale řidiči za to nemohou

Říká se, že jakmile udeří na silnicích zima, dělí se ti, kteří jezdí v autech, na řidiče a pouhé držitele řidičských průkazů. Něco na tom možná bude, protože právě v zimě, jakmile jen trošku nasněží, řidiči bourají jako o závod. Nutno ale říct, že v roce 2020 nehod trošku ubylo. Bohužel ne proto, že by si řidiči dávali větší pozor, jezdili bezpečněji a ohleduplněji. Důvodem jsou hlavně protikoronavirová omezení a opatření. Autem se totiž jezdilo mnohem méně.

I tak se v roce 2020 vlivem náledí, sněhu a dalších zimních podmínek stalo 1829 dopravních nehod. Lehce při nich bylo zraněno 619 lidí, těžce 40 a 10 osob bohužel zemřelo. Ve srovnání s rokem 2019 při takových nehodách zemřelo o jednu osobu méně a těžce zraněno bylo o 11 osob méně.

Pozor na neuklizené silnice

Podle policejních statistik docházelo mezi lety 2011 a 2020 nejčastěji k nehodám na silnicích, které nebyly posypané, uklizené a ležel na nich ujetý sníh. Při těchto podmínkách došlo k 53 % všech zimních nehod. Pokud si připomeneme řidiče, který právě na silnici v takovém stavu předjížděl, protože ostatní jeli pomalu, není se těm číslům ani co divit.

Při těchto nehodách pak došlo k největšímu počtu úmrtí (98 ze 180) a těžkých zranění (537 z 956), což tvoří téměř 56 % veškerých závažných následků tohoto typu dopravních nehod.

Neočištěné auto může zabíjet

S prvními mrazy a sněhem se bohužel znovu setkáváme s kamioňáky, kteří nerespektují zákon a před jízdou neuklízí kusy ledu ze svých aut a návěsů. Je pravdou, že to nemají úplně snadné, vyhláška o bezpečnosti práce jim to trošku komplikuje, ale takto neuklizený kamion může snadno způsobit i vážnou, v některých případech i tragickou, nehodu.

Povinnost očistit vůz před cestou, ale mají všichni řidiči. Pamatovat by měli na to, že omezení výhledu z vozidla zvyšuje riziko vzniku dopravní nehody v důsledku přehlédnutí jiného řidiče nebo chodce.

Zimáky mají být základ

Všichni řidiči ví, že jízda v zimě na letním obutí není vpravdě ideální. Letní pneumatika má vlastnosti určené na teplý asfalt, jakmile je zima, začne se směs, ze které je vyrobená, chovat nestandardně. Pneumatika nedrží a ztvrdne. Případy, kdy řidiči měli při nehodách na vozidle letní pneumatiky, nejsou už naštěstí nepříliš časté. Dle informací z Besipu bouralo v roce 2020 na letních pneumatikách jen asi 6 % řidičů.

Problém jsou i v létě ojeté zimní pneumatiky. Tento nešvar, tedy používání zimních gum celoročně, se týká asi 30 % všech řidičů. Problém ale je, že zimní pneumatika na horkém asfaltu nikdy nebude fungovat správně. Rychle se ničí a sjíždí. V zimě pak taková pneumatika může nemile překvapit nesprávnou funkčností.

Reklama

Diskuze

Robin - 17.12.2021 00:43:41
Nejen podle vzhledu. Chtěl jsem koupit kvalitní litá kola. Proto jsem si vybral kola YAKUZA. Najdete z hodně zdrojů, že dělají opravdu kvalitní kola z kvalitní slitiny. Podívejte se na stránky obchodu www. aluapneu.cz, kde najdete konfigurátor.
Michal - 15.12.2021 16:18:52
Jaká kola jste vybral? Díval jste se jen podle vzhledu nebo jste měl i nějaká speciální kritéria?

Alkohol, drogy i smrtelná nehoda. O řidičák se dá rychle přijít, policie ale musí dodržet postup

Možnost zadržet řidičák má pouze státní policie. Městská si ji k tomu případně musí přivolat
02.11.2021 07:26
|
3
Reklama

Pokud teď na horách uvidíte tuto značku, musíte ji bez zimní výbavy brát jako zákaz vjezdu

Počasí vrátilo na hory zimu. S letním obutím hrozí za značkou "Zimní výbava" problémy i pokuta
16.04.2021 20:14
|
3

Dojíždění zimních pneumatik v létě prodlužuje brzdnou dráhu. Na mokru až o 20 metrů

Zimní guma se sjetým vzorkem od 1,6 mm výše je podle zákona použitelná. Ale může být nebezpečná
26.03.2021 19:04
|
8

Retro: Horský autobus Karosa T 500 HB se moc neosvědčil. Místo do zatáčky jezdil rovně

Dobrou myšlenku se nepodařilo dotáhnout k funkčnímu celku. Dnes jde o velmi vzácného veterána
24.02.2024 09:48
|
12

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4
Reklama

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
10

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6
Reklama
Autosalon TV