Reklama
Řidičův chleba

Dojíždění zimních pneumatik v létě prodlužuje brzdnou dráhu. Na mokru až o 20 metrů

Zimní guma se sjetým vzorkem od 1,6 mm výše je podle zákona použitelná. Ale může být nebezpečná
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Větu „Dojezdím zimáče v létě, mají ještě slušnej vzorek.“ už asi slyšel každý z nás. Podle průzkumu společnosti Continental až pětina Čechů praktikuje takzvané „dojíždění“ zimních pneu v létě. Nejenže rádi ušetří, ale také využívají rozdílu v předepsaném vzorku pneumatik pro letní a zimní období.

Je mi jich líto

V létě totiž stačí 1,6 milimetru, v zimě při počasí definovaném v zákoně ale musíte mít vzorek hluboký 4 milimetry. A tak přirozenou reakcí motoristů, kteří sjeli zimní obutí pod 4 mm, bývá nápad, že ještě vysoký vzorek dobře poslouží až do příští zimy. A před ní se koupí „zimáky“ nové. Když se nad tím člověk zamyslí, v důsledku jde o úsporu minimální, odpovídající sjetí letních pneumatik za období duben-říjen. Navíc nevyvažuje rizika spojená s rozdílnými vlastnostmi obou pneumatik.

Zimní pneu rychleji stárne

Nízké teploty, jejich kolísání a solení silnic se na zimním obutí samozřejmě podepisují. Platí, že pneumatika v takových podmínkách časem ztrácí svou schopnost uchovat si měkkou strukturu, tvrdne a může snadno popraskat. Výsledkem je horší přilnavost k povrchu vozovky a taky prodloužení brzdné dráhy. Navíc má zimní vzorek vyšší valivý odpor, takže se zvyšuje i spotřeba vozu a kýžená úspora se vytrácí.
Reklama

Jako žvýkačka na plotýnce

Finanční úspora dojíždění zimních pneu je sporná i kvůli vysokým letním teplotám. Na rozpálené silnici třeba při 30 stupních Celsia měkčí zimní směs na pneumatice mizí výrazně rychleji než letní. Při náhlém prudkém brzdění z vyšších rychlostí na ní navíc u aut bez funkčního ABS snadno „probrzdíte“ plošku. I když takových vozů už ubývá.

Testy potvrdily delší brzdnou dráhu

Testů, které by se zabývaly porovnáním ojetých zimních pneumatik s letními, moc není. V drtivé většině případů se proti sobě staví buď letní nebo zimní pneumatiky, případně nové zimní versus nové letní. Málokdy jsou ale zkoušeny za stejných podmínek ojeté „zimáky“ se vzorkem pod 4 mm a letní gumy, jako v případě speciálního projektu Autoklubu České republiky. Cílem testu nebylo získat argumenty pro zákaz dojíždění zimních pneumatik, ale upozornit řidiče na bezpečností rizika.

Kritéria kopírovala plnohodnotný test pneumatik se standardním nastavením pro suchý a mokrý povrch. Porovnávány byly zimní pneumatiky s hloubkou dezénu 3 mm a nové i ojeté letní. Zimní pneu se ukázaly jako nebezpečné za letních teplot na mokru při brzdění ze 100 km/h na nulu. V testech byl naměřen rozdíl brzdné dráhy až 20 metrů oproti novým letním. To je šířka pěti přechodů pro chodce! Ale i srovnání brzdné dráhy auta s opotřebovanými letními gumami překvapilo. Rozdíl byl až 10 metrů v neprospěch zimních.

Pomalejší jízda na zimních

Autoři testu upozorňují také na jízdu v dešti (tzv. mokrý handling). Při ní se ukázalo, že zimní pneu mají výrazně nižší schopnost přenášet boční síly. To znamená, že bylo nutné pro zachování bezpečnosti zpomalit. Nedotáčivost se projevuje takzvaným odklouzáváním vozidla směrem ven ze zatáčky. Taky zatáčkovitou trať (handling) na suchu zvládají letní pneumatiky lépe než zimní. Zásadní vliv na bezpečnost při jízdě na opotřebených pneumatikách má podle závěrů testu přizpůsobení rychlosti neplnohodnotným podmínkám. Jinými slovy, na „zimákách“ v létě budete muset jezdit bez rizika pomaleji než na letních.
Reklama

Diskuze

TTT - 26.03.2021 22:14:02
Mého 4 letého syna v srpnu na přechodu srazila dodávka se sjetýma zimníma gumama, soudní znalec prohlásil, že stav pneu neměl na brzdnou dráhu žáden vliv. (mám to černé na bílém)....soudního znalce určila paní na přestupkovém. Řidič byl městský strážník..
Pandrhola - 27.03.2021 08:23:38
Zase mi kazite snídani.vsechno to záleží na tom,co sedí mezi sedačkou a volantem.staci přizpůsobit jízdu vozovce a nemít nic v krvi a vůbec nezáleží jestli mám sjeté gumy.samozrejme nesmí být na dráty.

Nebyl viníkem nehody, přesto přijde o odškodnění. Jel na letních pneumatikách

Mladý muž nedostal na hlavní přednost a skončil v nemocnici. O peníze nejspíš přišel
10.03.2021 14:43
|
25
Reklama

Nokian chystá pneumatiku vyrobenou pouze z ekologicky šetrných materiálů

Do roku 2025 by měla značka na trhu uvést novinku, která potěší ekology
04.02.2021 12:54
|
0

Letní pneumatiky v zimě nejsou vždy přestupkem. Bouračka s nimi na sněhu či ledu se ale prodraží

Pojišťovny na správné obutí velmi dbají a mohou kvůli němu zkrátit nebo úplně zrušit plnění
30.10.2020 17:33
|
7

Elektrická fabia uspěla v rally při srovnání s benziňáky. Nikdy do toho nesednu, láteří Václav Pech

Rakouskou Rallye Weiz absolvoval elektrický soutěžní vůz Škoda RE-X1 Kreisel bez úlev
28.07.2021 19:04
|
17

Sportovní Toyota GR Yaris láme prodejní rekordy. Limitka dostane další vyrobené kusy

Japonská značka se rozhodla prodloužit výrobu vrcholné sportovní verze nejméně do roku 2023
28.07.2021 13:39
|
0
Reklama

Na cestě na dovolenou můžete chytrou jízdou ušetřit stovky korun na palivu. Úspora začíná už doma

Nízká spotřeba souvisí nejen se způsobem řízení. Ušetřit se dá klidně i litr na 100 kilometrů
27.07.2021 16:15
|
13

Tohle jsou nejpovedenější úpravy Hondy CB650R 2021. Inspirovaly se závody, slavnými stroji i živly

Všech deset strojů se mělo představit na festivalu Wheels & Waves. Koronavirus akci zrušil
27.07.2021 13:25
|
0
Reklama
Autosalon TV