Reklama
Řidičův chleba

Nebyl viníkem nehody, přesto přijde o odškodnění. Jel na letních pneumatikách

Mladý muž nedostal na hlavní přednost a skončil v nemocnici. O peníze nejspíš přišel
Zdroj: Policie ČR

První březnový slunečný víkend vzbudil v řidičích pocit, že jaro už je tady. Jenže husté dopolední sněžení z počátku následujícího týdne a noční teploty výrazně pod nulou je zase vrátily na zem.

Do konce března nepřezouvejte!

Stále platí povinnost (až do 31. 3.) mít auto obuté do zimních nebo celosezónních pneumatik, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Hloubka dezénu by měla být minimálně 4 milimetry. Týká se to i situací, kdy se dají tyto jevy vzhledem ke klimatickým podmínkám předpokládat. V opačném případě můžete přijít o odškodnění po nehodě, kterou nezaviníte.

Rozhodně nepomůžou výmluvy typu, že moc nejezdíte, případně jedete velmi pomalu a opatrně, nebo že máte kvalitní letní gumy s výrazným vzorkem. „Zákonodárce výměnu pneumatik pro zimní období stanovil z toho důvodu, že na našich silnicích je na podzim a v zimě vysoký počet dopravních nehod a jejich častou příčinou je jízda na letních pneumatikách,“ připomíná mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

Finanční kompenzaci může zarazit znalec

Policie zpravidla u nehod zkoumá alespoň vizuálně způsobilost havarovaných vozidel, tedy hlavně platnost technické kontroly a vzorek pneumatik. Pokud má svědectví nebo podezření na jakýkoliv technický problém, vyžádá si vypracování expertízy z oboru dopravy. V případě nevyhovujícího stavu vozidla záleží na posudku specialisty na dopravu. Ten určí, jakou měrou by se dalo nehodě zabránit, nebo zmírnit její dopady včetně letního obutí na sněhu nebo ledu.

„Tyto posudky jsou velmi často zpracovávané soudně nebo se jim věnuje policie už při vyšetřování. Občas se stává, že je nechává vypracovat i pojišťovna, pokud má o případu pochybnosti. Nejčastěji je pak částka krácena o 50 % až 100 %. O celou kompenzaci poškozený přijde v případě, že by se podle posudku dalo nehodě zabránit, kdyby byl stav auta vyhovující,“ upozorňuje expert na odškodnění společnosti Vindicia Tomáš Beck.

Špatné obutí zhatilo odškodnění

Případů, kdy nezpůsobilý stav auta připraví poškozeného po nehodě o kompenzaci, v zimní sezóně výrazně přibývá. Postihlo to i mladého muže, který se při karambolu vážně zranil, když jeho autu nedal přednost řidič přijíždějící z vedlejší silnice. Nehoda se stala v hustém sněžení.

„V tomto případě jsme řešili bolestné i kompenzaci duševních útrap příbuzných, protože poškozený dlouho bojoval o život. Podle posudku částka pro kompenzaci přesáhla 2 miliony korun. Policie ovšem následně informovala, že poškozený řídil auto s letními pneumatikami. Podle znalců výrazně protáhly brzdnou dráhu. Kdyby měl vůz zimní gumy, ke srážce by nedošlo. Z poškozeného se stal rázem viník, a ačkoliv jsou následky na jeho fyzické a psychické zdraví velice vážné a mohou být dlouhodobé, nejspíš žádné odškodnění nezíská,“ vysvětluje Tomáš Beck.
Reklama

Zkontrolujte nejen vzorek, ale i brzdy

Abyste nedopadli jako výše uvedený mladík, měli byste mít pod kontrolou nejen správný vzorek zimních pneumatik, ale i celkový technický stav auta. Hlavně brzdovou soustavu. Právě na stav brzd se experti při posudcích vždy soustředí. Pokud nejsou v dobrém stavu, opět to má vliv na určení závěru, kdo nehodu zavinil. A zásadní pochopitelně je, aby mělo auto v době nehody platnou technickou kontrolu. Pokud chybí, poškozený opět může přijít až o celé odškodnění.

Diskuze

Slava - 10.03.2021 15:38:58
Dobře mu tak! Kdyby to byl PICHAV dobre mu tak 2x!
Swen - 10.03.2021 16:28:18
Máš pravdu předsedo!!!:)

Tři mladí lidé vyrazili se starou alfou romeo. Byla z toho nejhorší letošní nehoda na jihu Čech

Dvaadvacetiletý řidič zřejmě přecenil své síly a nezvládl zatáčku. Z auta skoro vůbec nic nezbylo
02.11.2020 07:27
|
5
Reklama

Drsná nehoda u Kladna. Řidič s mazdou vyletěl do vzduchu a po saltu přistál střechou na střeše fabie

Řidič škodovky naštěstí utrpěl jen lehká zranění. Posádka mazdy je na tom mnohem hůř
14.08.2020 11:01
|
0

Tragická nehoda na Slovensku. Z českého auta se za jízdy odpojil přívěs a sešrotoval dvě auta

Slovenský řidič jednoho z nabouraných aut nehodu nepřežil. Silnice byla dlouhé hodiny uzavřená
25.06.2020 07:58
|
2

Zájem o ojetiny s vyššími cenami nových aut roste. Možnosti financování jsou rozmanitější než dřív

Trendem ve financování ojetých aut jsou nerovnoměrné splátky. Moderní úvěry nabízejí různé varianty
15.09.2021 13:02
|
0

Peugeot zveřejnil české ceny nové generace hatchbacku 308. Je drahý, přesto levnější než VW Golf

V nabídce se objeví spalovací motory i dva plug-in hybridy. A pět úrovní výbavy
10.09.2021 15:52
|
0
Reklama

I na ojeté auto se vztahuje záruka. Je ale rozdíl, jestli vůz kupujete v bazaru, nebo u soukromníka

Nákup od privátního prodejce je méně výhodný kvůli dokazovací povinnosti skrytých vad
09.09.2021 20:32
|
4

Názor: Tenhle krok se dá čekat i u nás. Němci uvažují o dramatickém zdanění benzinu a nafty

Přechod na elektromobilitu logicky musí vést k vyšším cenám běžných paliv. A pak zdraží i elektřina
09.09.2021 18:28
|
8
Reklama
Autosalon TV