Reklama
Nová auta

Se zvířecí kůží nebo dřevem bude brzy konec. Kia, Škoda i BMW investují do zpracování odpadů

Recyklované materiály jsou v nových autech čím dál častěji. Přinášíme přehled těch nejzajímavějších
Zdroj: Tiskový servis Kia

Elektromobilita není jedinou cestou automobilek k ekologičtějším vozům. Výrobci nemohou zapomínat ani na šetrnější produkci nebo recyklaci, která je v automobilovém průmyslu čím dál populárnější. V interiéru mnoha moderních vozů tak můžeme narazit například i na recyklované staré džíny, rostliny nebo dokonce plasty vylovené přímo při čištění světových oceánů.

Nová auta plná odpadků

Ojedinělou cestou recyklace se vydala například automobilka Kia, která zahájila spolupráci s neziskovou organizací The Ocean Cleanup. Odhozené plasty zachytává moderní zařízení ještě v korytech řek, aby nedošlo ke znečištění moří a oceánů. Zároveň se snaží čistit už znečištěné vodní plochy. Vylovené plastové odpadky jsou pak následně recyklovány a korejským gigantem použity při výrobě nejnovějších modelů.

„Plasty nejsou v zásadě špatný materiál, musíme je však využívat odpovědně. My ukazujeme, jak lze odpad přeměnit v řešení pomocí aplikací, které pomohou vyčistit oceány a zároveň – společně s naším partnerem Kia – předložit důkaz, že recyklovaný plast je možné udržitelným způsobem využít," řekl Boyan Slat, zakladatel a šéf organizace The Ocean Cleanup.

Tento způsob recyklace ale není zdaleka tím posledním, který automobilka Kia využívá. Například v novém Niru najdeme recykláty z tapet a eukalyptových listů. Navíc je zde použita veganská kůže a lak na vodní bázi bez dalších toxických látek jako benzen, toluen či izomery xylenu. Podobné materiály využívá také evropské auto roku 2022 - Kia EV6.

Recyklace vlastních předchůdců

V poslední době se v oblasti ekologické výroby hodně angažuje také mladoboleslavská Škoda Auto, která přichází s novými zajímavými řešeními. Pomocí speciální metody barví plátky cukrové řepy, aby díky nim vytvořila v interiéru charakteristický design. Další udržitelný materiál získala Škoda z traviny rodu ozdobnice. Její vlákna je možné příslušným způsobem zpracovat a použít například pro obložení dveří.

Automobilky také recyklují staré součástky svých modelů a následně je využívají v těch nových. V takovém případě se nejčastěji recyklují materiály jako plast, kůže, ocel, hliník případně i guma. Takové elektrické BMW i3 je recyklovatelné až z 95 procent. Do budoucna mnichovský gigant plánuje vytvořit vozidla, která budou ze stoprocentně recyklovaných materiálů a 100% recyklovatelná.

Ekologie a udržitelnost se však nevyhýbá ani luxusním automobilům. Svou vizi ekologické výroby představilo Bentley. Vymyslelo například lak karoserie s pigmentací uměle vyrobené z popela rýžových slupek. Interiéru by pak měla dominovat sedadla čalouněná tkaninou z vedlejších produktů vzniklých při výrobě vína. Další prvky budou sice kožené, ovšem už jen veganské. Dřevo by pak bylo pouze z přirozeně popadaných stromů, navíc nějakou dobu uchovávaných v rašeliništích, řekách či jezerech.

Na začátku byl Trabant

S hodně kontroverzními řešeními přišla také americká automobilka Fisker. Ta na svém prototypu demonstrovala materiály z vylovených rybářských sítích, starého oblečení, celulózových vláken nebo třeba gumového odpadu. Renault zase používá textilie vzniklé z bezpečnostních pásů, textilních zbytků a recyklovaných plastových lahví. Lexus pro změnu představil vůz, v němž je podlaha a ovladače na volantu ze zuhelnatělého cedrového dřeva, kterému se v Japonsku říká Jakisugi. Výplně dveří potom mají vlákna využívající recyklovaný kov.

Některé automobilky na izolaci kabiny od okolního hluku, a to zejména od motorového prostoru, používají džínovinu. Na izolační směs se ale používá mnoho dalších produktů. Třeba recyklované bavlněné oblečení, kokosová vlákna, slupky od sójových bobů nebo například obilné plevy. Používání poněkud netradičních materiálů ale samozřejmě není novinkou. Stačí si vzpomenout na trabant z duroplastu. Mnoho výrobců automobilů se však soustředí na to, aby jejich materiály byly co nejvíce recyklovatelné a zároveň veganské. Prostě žádná pravá kůže.
Reklama

Diskuze

odpad - 07.02.2023 17:59:23
Vyrobíme krám za velký peníze,z recyklovanýho odpadu a ještě se tím pochlubíme,nedáme tam rezervní kolo,vpálíme tam simkartu aby jsme toho vo-la co to koupí mohli sledovat,dáme tam skleněnou střechu ať se posádka zabije při první příležitosti,a je to.
Marcel74 - 28.07.2022 15:12:29
A to nejdou na poli rovnou pěstovat volanty, sedadla, dveřní výplně... A potraviny pro lidi by jsme zase mohli vyrábět v továrnách, třeba na lisech. Nezdá se vám ta dnešní doba poněkud zvláštní?

Elektromobil jako benefit. Snížení daně na ekologická firemní auta má rozhýbat jejich prodej

Zaměstnanci si budou moci přilepšit využíváním bezemisních automobilů, ušetří několik tisíc korun
14.07.2022 19:15
|
2
Reklama

V Evropě se objevil plán, jak dostat elektromobil do každé rodiny. Pro firmy mají být povinné

Zákaz nákupu firemního auta se spalovacím motorem by mohl začít platit od roku 2025 v Nizozemsku
13.07.2022 11:35
|
43
Reklama

Koupě ekologického vozu znamená parkování zdarma, slibovali. Teď přichází studená sprcha

Ekologických vozů prý po Praze jezdí už příliš mnoho, reálně ale tvoří naprosto zanedbatelný podíl
01.07.2022 13:30
|
8

Ani v ráji elektrické mobility nechce většina zákazníků jezdit s elektromobilem na delší dovolenou

Nedávný průzkum ukázal, že i v Norsku má spousta lidí pořád obavy z delších cest elektromobilem
30.06.2022 13:33
|
1

Nová mobilní aplikace přemění každé auto v rychlostní radar. Řidiči se budou udávat navzájem

Přestupek zaznamenaný na telefon je možné okamžitě odeslat policii, která ho následně zpracuje
29.03.2023 07:40
|
66

O korunu méně za benzin a žádné fronty. Nová pumpa jde proti dlouhodobě nejlevnější konkurenci

Zmapovali jsme čerpací stanice v Praze a zjišťovali, která z nich nabízí nejdostupnější palivo
28.03.2023 13:30
|
29
Reklama

Nenápadná slepá ulice je pastí na řidiče. Kdo do ní vjede, tomu hrozí pokuta 20 tisíc korun

Majitel přilehlého objektu tady na nic netušících řidičích vydělává už léta. Teď ještě přitvrdil
24.03.2023 13:30
|
93

Řidiči si čekání v kolonách zkracují jednoduchým trikem. Policie s tím nic nezmůže

Většina způsobů objíždění dopravní zácpy končí pokutou. Existuje ale výjimka, kdy je to legální
21.03.2023 07:30
|
27
Reklama
Autosalon TV