Reklama
Řidičův chleba

Srna Index informuje, kde se řidiči nejčastěji střetávají se zvěří. Jsou to frekventované silnice

Počty nehod se díky omezením snížily. Nejvíce peněz pojišťovny vyplácí za srážky zvěře a SUV
Zdroj: Centrum služeb pro silniční dopravu

Podobně jako při první vlně koronavirové pandemie se i mezi loňským podzimem a letošním jarem vlivem vládních opatření na silnice vydalo výrazně méně aut než obvykle. Následkem toho citelně ubylo střetů se zvěří, což potvrzují statistiky Centra dopravního výzkumu (CDV) a pojišťovny Generali. I tak se ale v Česku od října 2020 do března 2021 stalo minimálně 5776 nehod se zvěří. Některé navíc nejsou policií nebo pojišťovnami evidovány, protože je řidiči nenahlásí. I toto celkové číslo znamená, že zhruba na každém 7,7 kilometru českých silnic došlo ke střetu se zvěří.

Pokles je nepopiratelný

Mezi říjnem 2019 a březnem 2020, tedy v začátku pandemie koronaviru, došlo na silnicích k 6980 nehodám se zvěří. Pokles o více než 1200 srážek je znatelný, ale i přesto je těch nehod opravdu hodně.

„Ačkoliv se číslo meziročně snížilo, stále zůstává vysoké. Jasně tak potvrzuje, že střety se zvěří jsou na českých silnicích trvale přítomným problémem, jehož následky přináší škody v řádech stovek milionů korun,“ upozorňuje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel v Generali. Důvodem je mimo jiné i to, že zvěř je významně přemnožená, řidiči by si tedy měli dávat mnohem větší pozor, než dříve.

To se ale dle Miloše Fischera z Českomoravské myslivecké jednoty neděje. „Doprava se neustále zahušťuje a navíc chování mnoha řidičů absolutně nebere v potaz zvěř, která se v naší krajině vyskytuje. U srnčí zvěře je trvalý nárůst srážek daný jednak tím, že je to nejpočetnější druh spárkaté zvěře v naší krajině, zároveň ale žije i na nejvíce lidmi navštěvovaných místech a toto rušení je nezanedbatelnou příčinou přebíhání této zvěře přes komunikace. Velké množství sražené srnčí zvěře je dáno kamionovou dopravou v nočních hodinách,“ vysvětlil.
Reklama

Nehod je méně, ale výše škod roste

Jakkoliv je pokles nehod se zvěří dobrou zprávou, pojišťovny už tak nadšené nejsou. Auta jsou stále dražší, a tak za nehody vyplácejí stále více peněz. „Výše škod se zvyšuje pravidelně a to spolu s tím, jak Češi jezdí novějšími a dražšími vozy. Průměrná škoda za období od října 2020 do března 2021 činila 41 000 Kč. Evidujeme však i takové střety, za jejichž opravu pojišťovna vyplatila i 800 000 Kč,“ uvádí Patrik Nauš z Generali České pojišťovny. Celkově pojišťovna za střety se zvěří řidičům vyplatila v uvedeném období přes 167 milionů korun.
Zdroj: Tiskový servis Generali Česká pojišťovna/CDV
Zdroj: Tiskový servis Generali Česká pojišťovna/CDV

Výše vyplacené škody pak závisí i na tom, s jakým autem řidič bourá a jaké zvíře srazí. Nejnákladnější bývají škody způsobené srážkou s prasetem divokým. Nejvíce pak pojišťovna vyplácí za opravy vozidel z kategorie SUV. Podle expertních odhadů CDV ale pod koly automobilů nejčastěji končí srnčí zvěř. Děje se tak zhruba v 80 % všech případů.

Nejrizikovější je silnice u Litvínova

Dle takzvaného Srna Indexu, jak se průzkum nehodovosti se zvěří nazývá, je v Česku nejrizikovějším úsekem pro srážku se zvěří silnice vedoucí mezi Janovem a Horním Jiřetínem. Leží v Ústeckém kraji a od října 2020 do března 2021 se na 304 metrech stalo 14 nehod se zvěří. Celková výše škody se vyšplhala na 470 000 Kč. Tento úsek je přitom problematický opakovaně a dlouhodobě.

I druhé místo obsadil pojišťovnám, řidičům i policii dobře známý úsek. Je to 284 metrů silnice I/12 vedoucí lesem při výjezdu z Prahy směrem na Úvaly. Ve sledovaném období se tam stalo 13 nehod se zvěří, přičemž výsledná škoda činila 740 000 Kč.

Třetí příčku obsadila silnice I/13 v katastru obce Skalice u České Lípy. Jde o velmi frekventované místo, kde došlo k 10 nehodám se zvěří, a celková škoda dosáhla 270 000 Kč. Ten počet nehod nevypadá tak děsivě, nicméně je důležité dodat, že úsek, kde k nehodám došlo, měří jen 180 metrů.
Reklama

Diskuze

Ondra - 22.11.2021 19:14:43
Na kterém srovnávači? Jak to vlastně potom funguje? Když si tam najdete nabídku, tak jak se to pak vyřizuje?
Radek - 21.11.2021 17:52:27
Když jsem dostal nabídku na povinné a havarijní od pojišťovny, kde jsem měl staré auto pojištěné, tak jsem si havarijní dělat nechtěl. Pak jsem ale přes srovnávač pojištění našel lepší nabídku, takže jsem si ho nakonec pro jistotu uzavřel.

Nejen škody na autě. Viník nehody musí zaplatit třeba i zraněné zvíře nebo zrušenou dovolenou

Pomůže pojištění, ale i to funguje jen v některých případech. Rozhodují podmínky pojišťoven
06.03.2021 07:06
|
5
Reklama

Nejtěžší nehody kvůli zvěři vznikají, když se řidič snaží vyhnout. Prase nebo srnu raději sražte

S dřívějším stmíváním a obdobím říje jsou srážky se zvířaty stále častější příčinou nehod
25.09.2020 08:00
|
3

Období nejčastějších srážek se zvěří začíná. Německý autoklub uspořádal crash test auta se sviní

Počet srážek vozidla s živočichem se u nás za posledních pět let téměř zdvojnásobil
27.04.2020 12:55
|
4

Retro: Volkswagen Transporter T4 se stal mezi dodávkami stejným snem Čechů jako Octavia v osobácích

Německý všdudybyl v kombinaci s nesmrtelným pětiválcem TDI byl a je zárukou nezničitelnosti
16.03.2024 08:46
|
3

Retro: Škoda 130 RS A5 byla okřídleným agresorem, který moc krásy nepobral. Vznikl jediný kus

Přísně aerodynamický sportovní prototyp sloužil jako pojízdná laboratoř závodních škodovek
09.03.2024 08:29
|
3
Reklama

Brněnský Motosalon trhal návštěvnické rekordy. V tlačenici na stánku CFMOTO se skoro nedalo dýchat

Čínský výrobce předvedl několik horkých novinek v čele s lehkým endurem 450MT
07.03.2024 12:02
|
0

Retro: České kloubové autobusy neměly na růžích ustálno. Uzurpoval je Ikarus i západní konkurence

Ve Vysokém Mýtě vzniklo několik nadějných protoypů autobusů s kloubem, ujal se až ten nejobyčejnější
02.03.2024 08:46
|
4
Reklama
Autosalon TV