Reklama
Řidičův chleba

Je velký rozdíl, jestli na silnici srazíte zvíře nebo zvěř. Za srnku nikdo nezodpovídá, za psa ano

Majitel je za svá zvířata plně zodpovědný. Škodu, kterou takové zvíře napáchá, musí tedy uhradit
Zdroj: Volvo

Minulý týden jsme vás informovali o tom, že bez pořádného pojištění má řidič v případě srážky se zvěří smůlu a škodu si musí hradit ze svého. Řada z vás se v diskuzi jak pod článkem, tak na facebooku, rozčilovala, že nemluvíme pravdu. Že za zvěř přece odpovídá majitel. Rozhodli jsme se tedy vysvětlit, jaký je rozdíl mezi pojmy zvěř a zvíře a také to, jak je to s tou zodpovědností.

Není jelen jako pes

Možná to tak každému na první poslech nezní, ale zvěř a zvíře jsou dva rozdílné pojmy. Z pohledu zákona je zvěř živý tvor volně žijící v přírodě a není tedy možné, aby za něj někdo zodpovídal. Byť existuje jedna výjimka, kterou je myslivecký hon. Tu si můžete přečíst v odkazu na minulý článek, který najdete výše.

Oproti tomu je zvíře, a je jedno, jestli pes, kočka nebo třeba kráva, něčím majetkem, který za za něj dle zákona logicky zodpovídá. Problém může být volně žijící kočka nebo pes, na které je, pokud nemají majitele, pohlíženo jako na zvěř.
Reklama

Poškození zaparkovaného auta

Pojišťovny v dnešní době už běžně nabízejí připojištění, pokrývající poškození zaparkovaného auta zvěří. Jde o případy, kdy třeba kuna poškodí kabely, hadičky nebo odhlučnění auta. Někdy jde o součást havarijního připojištění proti srážce se zvěří, jindy jde o produkt nabízený samostatně. Znovu je dobré se na své pojišťovně na to informovat.

Zodpovědnost je na majiteli

Podrobněji se problematice zvěře a zvířat věnuje Občanský zákoník, jeho § 2933, který říká: „Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem.“

Zjednodušeně řečeno, pokud půjdete ven se psem, který se vysmekne, uteče a způsobí dopravní nehodu, přijde účet od účastníků nehody vám. Pokud pes uteče někomu, kdo vám jej venčí, platí škodu on. A samozřejmě nejde jen o psy, ale také o jiná domácí zvířata, včetně skotu nebo třeba koní a dalších hospodářských zvířat.

I toto pravidlo má ale výjimku. Tu přesně definuje § 2934, který říká: „Slouží-li domácí zvíře vlastníku k výkonu povolání či k jiné výdělečné činnosti nebo k obživě, anebo slouží-li jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením, zprostí se vlastník povinnosti k náhradě, prokáže-li, že při dozoru nad zvířetem nezanedbal potřebnou pečlivost, anebo že by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti. Za týchž podmínek se povinnosti k náhradě zprostí i ten, komu vlastník zvíře svěřil.“

Znovu to zjednodušíme na příkladu. Pokud se nevidomému vytrhne vodící pes, byť byl řádně na vodítku, případnou způsobenou škodu majitel neplatí. Stejně to funguje třeba v případě služebních koní, které vyleká projíždějící nákladní auto, shodí svého majitele a způsobí nehodu. 

Pomůže pojištění

Každý majitel jakéhokoliv zvířete má možnost, jak se před případným uhrazením klidně i vysokých škod, ochránit. Nemyslíme zrovna pevné vodítko nebo bytelný plot u ohrady. Mluvíme o pojištění. Konkrétně pojištění odpovědnosti, které nabízí všechny pojišťovny. Jen každá za jiný poplatek a s jiným plněním. Doporučujeme si tedy před uzavřením takové pojistky důkladně přečíst její podmínky a klidně i oslovit více pojišťoven.

Diskuze

Rostin - 02.11.2020 16:21:15
Pokud vim, zvěř je majetkem místního mysliveckeho spolku. Tedy majitele má. Sražené zvíře i zvěř si nemuzete prisvojit, protoze má majitele. Jde o krádež.
Rostin - 02.11.2020 16:24:30
Nebo pytlactvi.

V nejhorším místě Česka došlo za půl roku ke 42 nehodám se zvířaty. Na pouhých 750 metrech silnice

Nejdražší jsou škody po srážce s divočákem. Podívejte se, kde si v Česku dát na zvěř největší pozor
12.05.2020 17:25
|
14
Reklama

Období nejčastějších srážek se zvěří začíná. Německý autoklub uspořádal crash test auta se sviní

Počet srážek vozidla s živočichem se u nás za posledních pět let téměř zdvojnásobil
27.04.2020 12:55
|
4

Asistenční služba je na dálnici zadarmo. Zabrání hromadné nehodě, ale zná ji málokdo

Služba ŘSD funguje na všech úsecích českých dálnic. Ukážeme vám, proč je dobré mít na ni číslo.
10.06.2019 15:25
|
2

Úřady tlačí elektromobilitu. Její rozvoj ale brzdí vysoké ceny i nedostatek materiálů

Nejvíce chybí cenné kovy, které jsou potřeba pro výrobu baterií. I proto jsou elektromobily drahé
29.07.2021 18:19
|
0

Motorkář svojí chybou způsobil požár auta s maminkou a kojencem. Nová kampaň Besipu je drsná

Organizace chce videem upozornit na kampaň „Nemyslíš-zaplatíš“. Nehoda naštěstí dopadla dobře
29.07.2021 07:01
|
4
Reklama

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
28.07.2021 10:36
|
6

Řidiči si mohou oddechnout. Pivní kola blokující dopravu zmizí z pražských ulic

O zákazu rozhodl Nejvyšší správní soud a platný je ve většině částí Prahy
27.07.2021 08:03
|
0
Reklama
Autosalon TV