Reklama
Řidičův chleba

Nejen škody na autě. Viník nehody musí zaplatit třeba i zraněné zvíře nebo zrušenou dovolenou

Pomůže pojištění, ale i to funguje jen v některých případech. Rozhodují podmínky pojišťoven
Zdroj: HZS Praha

Ačkoliv je na silnicích z důvodu všech opatření proti šíření koronaviru o něco větší klid než standardně, nehody se stávají dál. Je dobré vědět, že poškozený má nárok na zaplacení nejen škody na autě, ale také na zaplacení zdravotních výloh, propásnutého představení v divadle nebo letu na dovolenou. Viníkovi může pomoci pojištění, ale ne v každém případě. Jakmile poruší zákon, například tím, že nehodu způsobí pod vlivem alkoholu, žádná pojišťovna mu nepomůže.

Poškozený má výhodu

Zní to možná zvláštně, ale když už se nehoda stane, je opravdu lepší být poškozeným. Důvod je prostý. Ať už se při nehodě stane cokoliv, poškozený má vždy nárok na řadu odškodnění a finančních kompenzací. Samozřejmostí je vyřešení škody na autě, to ostatně kryje povinné ručení. Ovšem Nela Maťašeje z Direct pojišťovny upozornila, že nároků na odškodnění má poškozený mnohem víc.

Například jsou to i zraněná zvířata. „Po viníkovi nehody může oběť žádat i zaplacení věcí, které se při nehodě zničily či poškodily. Nemusí to být jen případ nehody, kdy se srazí dvě auta na silnici. Nárok na odškodnění mají například i lidé, kterým někdo svým autem zboří plot nebo poškodí fasádu domu. A protože je zvíře z pohledu práva považované za věc, tak jeho majitelé mají nárok na zaplacení léčby, když se při nehodě zraní. Ať už jde o domácího mazlíčka nebo o hospodářské zvíře.“
Reklama

Divadlo či psychický stav

Obdobně to funguje také ve chvíli, kdy poškozený nemůže po nehodě odjet na plánovanou dovolenou nebo přijde o představení v divadle, na které už má lístky. V ten moment jde o takzvané odškodnění další nemajetkové újmy, které jde na vrub viníkovi.

Nejde vždy ale o majetek nebo fyzické věci, jako jsou lístky do divadla. Nehoda a její následky umí pořádně zamávat také s psychickým stavem. Jak vysvětlila Nela Maťašeje, poškození mohou žádat peníze také za bolest nebo třeba za odloučení od rodiny kvůli pobytu v nemocnici: „Podle občanského zákoníku mají oběti dopravní nehody nárok na náhradu za vytrpěnou bolest. V praxi se využívá metodika Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy, podle které se takové odškodné vypočítá. Řadí se sem také například strach o život, úzkost v době léčení, strach z následků zranění, šok ze zranění, odloučení od rodiny v průběhu dlouhé hospitalizace, pocit méněcennosti a podobně. Vždy záleží na okolnostech případu.“
Reklama

Pojišťovna může peníze vymáhat zpět

Velmi snadno se může stát, že viník nehody bude muset pojišťovně všechny vynaložené finance proplatit zpět. Každá pojišťovna má své podmínky trochu jiné, nicméně bývá pravidlem, že ve chvíli, kdy řidič a viník nehody boural pod vlivem alkoholu nebo drog, pojišťovna za něj veškeré škody sice uhradí, ale následně je po něm bude vymáhat.

Nela Maťašeje nám k tomu řekla: „Viník nehody v takovém případě odpovídá za všechny způsobené škody. Pojišťovna způsobenou škodu sice uhradí, ale vyplacené peníze bude požadovat zpět v plné výši. Pojištěný se řízením pod vlivem alkoholu dopustil porušení smluvních podmínek a pojišťovna má právo odmítnout vyplatit pojistné plnění.“

Diskuze

Jiří - 27.10.2021 03:38:50
U které srovnávače pojištění to takhle prosím pěkně je?
Mirek - 26.10.2021 20:30:46
To můžete očekávat trochu vyšší pojištění, pokud jste na sebe doposud nic neměl. Ale mohu teda poradit se podávat určitě na srovnávač pojištění, kde si během pár kliknutí zjistíte nabídky pojišťoven a případně si můžete pojištění přes srovnávač i uzavřít.

Ztráta registrační značky v zahraničí znamená obří výdaje. Pomůže jen pojištění, nebo zručnost

Bez značek není možné s autem vůbec jezdit. Na hranicích takové auto zadrží
13.10.2020 05:44
|
4
Reklama

Řidiče trápí pavouci, kedlubny, útočný skot i tchyně. Sehnali jsme zajímavé historky z pojišťoven

Kuriózní hlášení pojistné události mnohdy pobaví nejen likvidátory. Vybrali jsme ty zajímavé
31.12.2019 08:25
|
4

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
4

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
2

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV