Reklama
Řidičův chleba

Slepé místo silničního zákona. S autem bez dveří si dlouho nevěděla rady ani policie

U Fordu Bronco je možné od výroby sundat dveře i střechu. Může ale odstrojený do běžného provozu?
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Po českých silnicích jezdí auta, u kterých je možné od výroby sundat dveře i střechu. Zpravidla jde o těžké off-roady, kde odstrojením některých částí karoserie řidič při jízdě v terénu získá lepší přehled o okolním dění. Pokud se budeme bavit konkrétně, tak v současné době to umožňuje Jeep Wrangler nebo nový Ford Bronco. Zatímco ale u Jeepu odejmutím dveří přijdeme také zpětná zrcátka, u Fordu nikoliv. Ty i nadále zůstávají pevnou součástí vozu stejně jako světla nebo ochranný rám. Otázkou však zůstává, mohu takto jezdit nejen v terénu, ale i v běžném provozu?

Osm minut a jedno nářadí

Jednou z mnoha zajímavostí na novém Fordu Bronco je ta, že jeho karoserie se skládá z několika odnímatelných částí. Střecha je například složena ze tři segmentů, které se dají jednoduše sundat. Odstranit se však dají také všechny boční dveře, a to za pouhých osm minut. To je pochopitelně údaj výrobce, nám to zabralo dobrou půlhodinu. Jakmile se to ale člověk naučí, jde to opravdu rychle. Potřeba je vlastně jen jedno nářadí.

U zmíněného Wrangleru je to o něco složitější. Podle výrobce vám práce zabere přibližně 20 minut a budete potřebovat dvojici nářadí. U Wrangleru je navíc hned jasné, že pokud s ním vyjedete na běžné silnice, riskujete pořádně tučnou pokutu. V horším případě i zákaz řízení. Na dveřích jsou totiž pevně přimontovaná zrcátka, bez kterých do provozu pochopitelně nesmíte. V ten okamžik by se auto stalo technicky nezpůsobilým.
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

U nového Bronca to ale tak jasné není. Inženýrům se totiž povedlo zasadit zpětná zrcátka do neodnímatelné části karoserie. To znamená, že pokud odstraníte celou střechu i dveře, zrcátka jsou stále pevnou součástí vozu. Ostatně jako všechny ostatní pro provoz důležité komponenty - světla, blinkry, ochranný rám a podobně. Na první dojem tedy nevidíme důvod, proč bychom s ním nemohli na silnice. A pořádně ho neviděli ani u Fordu, kde dokonce sami oslovili policii a prý jim nedokázala jasně odpovědět.

Zase ta bezpečnost...

Vzali jsme tedy situaci do vlastních rukou a začali pátrat po jasných odpovědích. Nejdříve jsme oslovili našeho spřáteleného policistu z hlídkové služby, který nám řekl, že by takové auto rozhodně zastavil a prověřil. Každopádně ani on si nebyl jistý, jestli jde vlastně o přestupek či nikoliv.

Jasnou odpověď jsme dostali až od mluvčí policejního prezídia Hany Rubášové, která uvedla: „Vzhledem k tomu, že boční dveře jsou bezpečnostním prvkem vozidla a podléhají zkouškám na boční náraz, nelze je sundávat při provozu na pozemních komunikacích, pakliže není výhradně uvedeno jinak nebo vozidlo jako celek není schváleno bez dveří.“

A tím, že Ford Bronco opravdu není homologovaný bez dveří, s ním nelze takto jezdit po běžných silnicích. Možné by to bylo u auta, které by bez nich prošlo nárazovými testy. To je ale prakticky nemožné. Pokud tedy chcete jezdit bez dveří, pak jedině mimo veřejné komunikace.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 22.09.2023 02:22:24
JEDNOU ME TAHALI !!!! CASEM MRHALI !!!! LIDI BY RADEJI !!!! MR. PICHAV SE S NIMI NECHTEL BAVIT !!!! MEL MUZU A TO HO NIKDO NESMI RUSIT !!!! JENZE TI BARBARI ZACALI BUSIT !!!! SILNE A SILNEJI PILNE A PILNEJI !!!! TOLIK PRACE MELI !!!! ALE JA BYL NEGATIVNI
PICHAV - 22.09.2023 02:16:56
A VITE PROC ???? REKNU TO OTEVRENE !!!! PROTOZE POLICAJTI JSOU BARBARI !!!! VEDI SI RADY JEN SE ZAVRENYM !!!! MUSI NICIT A ROZBIJET !!!! OTEVRENE DVERE / CI NEJSOU !!!! TO JE VYKOLEJI DO ZDI !!!! JSOU PROSTE NA OPACNE STRANE !!!! NECO JAKO PIERRE RICHARD

Základní pravidlo z autoškoly tady neplatí. Řidiči se kvůli tomu chytají do drahých pastí

Omezení rychlosti platí v Německu až do doby, než je ukončeno dopravní značkou. Nikoliv křižovatkou
13.09.2023 07:28
|
18
Reklama

Řidiči často ujíždí od nehody, i když je to trestné. Spoléhají se, že je na parkovišti nikdo nevidí

Nejčastěji se lidé chtějí vyhnout řešení škrábanců na parkovišti, přitom za to hrozí vysoké pokuty
10.09.2023 19:01
|
1
Reklama

Barevné patníky mohou řidičům zachránit život. Ti však často ani nevědí, co který znamená

Krajnice českých silnic jsou poseté nejen bílými patníky. Mohou být i červené, modré nebo zelené
07.09.2023 07:20
|
2

Tady se za tankování vlastního auta rozdávají pokuty. Řidiči se ke stojanu nesmí ani přiblížit

Palivo do nádrže musí dolít obsluha čerpací stanice. Nezkušený řidič by mohl způsobit požár
01.09.2023 08:00
|
4

První celoroční pneumatika uspěla v testech. Provoz v zimě i v létě s ní vyjde překvapivě levně

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 se prodává i na českém trhu a cenami se blíží běžným plášťům
17.07.2024 08:55
|
24

Luxusní elektromobil za 326 tisíc korun. Konkurent Tesly prodává svá auta s 80procentní slevou

Automobilka Fisker, která ohlásila bankrot, chce za minimální ceny prodat vyrobené elektromobily
16.07.2024 08:21
|
3
Reklama

Ford Capri se vrací jako elektrické SUV-kupé a my jsme si ho už prohlédli. Tady jsou naše dojmy

Zbrusu nové elektrické SUV-kupé s modrým oválem na kapotě bude konkurovat i Tesle
10.07.2024 18:12
|
0

Němci budou moci usednout za volant posíleni marihuanou. V Česku za to hrozí tvrdé tresty

Hladina THC by u řidiče neměla přesáhnout hranici 3,5 nanogramu, což odpovídá 0,2 promile alkoholu
09.07.2024 08:09
|
3
Reklama
Autosalon TV