Reklama
Řidičův chleba

S korozí nemá člověk nikdy vyhráno. S domácím ošetřením jde jen o zpomalení procesu

Některá postižená místa se nevyplatí doma opravovat. Koroze nemusí být jen povrchovou záležitostí
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Nejúčinnější formou, jak ochránit auto před korozí, je včasný antikorozní nástřik. Ten se musí po pár letech zkontrolovat a případně znovu nanést. Ne každý řidič ale takovou péči autu hned na začátku dopřeje, protože nejde o levnou záležitosti. Na druhou stranu dráž vyjde následná péče, kterou bude muset do auta časem investovat, aby se koroze nerozšiřovala dál. Autosalon téma důkladně probral s odborníkem na antikorozní ochranu Vladimírem Trendlem.

Záleží na finančních možnostech

„Antikorozní nástřik se vyrábí na různých bázích, například bitumen nebo vosk. U nás používáme spíše vosk, který je pružný a nezatvrdne. Poznávacím znamením je také jeho černá barva,“ říká Trendl. Tento nástřik se provádí na podvozkové části vozu, která ještě předtím musí být důkladně ošetřena. To znamená dokonale umytá a pokud jde o auto, které už má nějakou počínající korozi, je ji třeba obrousit. „Nejsme teleshoping, pokud někdo přijede s korozí na autě, neumíme ji úplně odstranit, vždy jde spíš o proces zpomalení rozšiřování,“ doplňuje autoklempíř.

Možností, jak jádro koroze odstranit, je několik. Vždy se ale musí brát v potaz několik faktorů. Jedním z nich je například stáří auta a také finanční možnosti zákazníka. Například pískování se často u starších ojetin nevyplatí. To se dělá u aut, která mají nějakou veteránskou hodnotu. Peníze jsou v tomto ohledu stěžejní. „Je hranice, kdy má smysl to brousit a pískovat. U auta, se kterým chci jezdit ještě deset let, je prostě lepší použít chemii a snažit se oddálit definitivní opravu, tedy výměnu dílu,“ uvádí odborník.

Pro příklad Trendl uvádí dva typy zákazníků. První klient přijel s dírou v nosníku, domluvili se tedy spolu na definitivní opravě - vyříznutí postiženého místa, navaření nového dílu a ošetření antikorozním postřikem. Oproti tomu druhý zákazník s podobným problémem chtěl pouze místo obrousit a nastříkat, přestože bylo znát, že koroze už výrazně postoupila. Z finančních důvodů si však víc dovolit nemohl.

Důležité je zachytit to včas

Koroze se nejvíce objevuje na prazích a lemech, u každého auta to může být ale jinak. Například pokud se lidé o vůz starají a často karoserii voskují, může to pomoci. Pokud je na některém místě viditelné poškození od kamínku, může právě tento vosk posloužit k zakonzervování a oddálení procesu korodování. Při opravách doma si také dejte pozor na záruku u novějších aut, o kterou snadno zákrokem můžete přijít.

V domácích podmínkách je ale asi nejlepší postižené místo mechanicky obrousit, kartáčem nebo bruskou a tím sundat nánosy rzi. „Tady vždy záleží na fázi koroze. Umí být zrádná. Něco, co se jeví jako zanedbatelná tečka, může být ve skutečnosti prorostlé do dutin,“ upozorňuje Trendl. Řada lidí tak může ošetřit korozi jen z venku, ale ta vnitřní zůstane a může se zvesela rozrůstat dál. Pak už je na zvážení, zda s tím něco dělat anebo zvolit definitivní opravu, vyříznutí a navaření nového kusu nebo výměnu dílu (například dveří). Vždy je nutné si spočítat, co dává ekonomičtější smysl, protože i sama práce je drahá.

Pokud ale jste ti šťastnější a podchytili jste rez v zárodku, pak je nutné místo ještě přestříkat konvertorem rzi a ošetřit přípravkem proti korozi. „Na povrch je vhodné použít ten dvousložkový, protože není mastný a drží na něm kyt nebo lak, naopak když je potřeba vystříkat dutiny, tak zde je žádoucí, aby byl penetrant mastný a pronikl snadno dovnitř,“ dodává odborník. I po tomto ošetření je stále nutné myslet na to, že se koroze pouze zakonzervovala a nemáte vyhráno. Proces se zpomalil, nikoli vymizel.
Reklama

Diskuze

Tom - 23.02.2023 12:30:55
PICHAV, doufám, že to co jste tu vyprodukoval měl být nějaký druh recese. Ale jestli ne, volejte 155 a řekněte, že vám není na duchu nějak dobře.. přijedou takový hodní páni v bílém :-)
PICHAV - 21.02.2023 14:58:21
DOPLNIM BRACHU 2 !!!! JENZE DIKY ROPAKUM KTERY MUZOU ZA GOBALNI OTEPLENI !!!! SE PRIRODA ZBLAZNILA A KVETE VSE CELOROCNE !!!! TIM SE ZBLAZNI ROPACI !!!! VSECHNO TO ODKVETE !!!! A ROPACI ZMIZI ZE SVETA !!!! PRIRODA JE MOCNA !!!! CARODEJKA

Koroze je noční můrou motoristů. Dá se na ni vyzrát, když autu věnujete speciální péči

Po koupi nového vozu by se měl provést antikorozní nástřik. Kdo přijde pozdě, může zaplatit víc
01.02.2023 15:08
|
9
Reklama

Přibývá případů, kdy se hackeři nabourají do auta. Umí ho odemknout, ovládnou i některé funkce

Nebezpečí se týká jízdních funkcí včetně brzd. Rizikové je i připojení elektromobilu k nabíječce
10.01.2023 07:47
|
3

Říká se, že jedním z nejbezpečnějších míst při bouřce je interiér auta, není to však úplně pravda

Řidiči věří, že je auto ochrání před úderem blesku. Ve skutečnosti ale funguje spíše jako hromosvod
09.08.2022 14:30
|
0

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3
Reklama

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1
Reklama
Autosalon TV