Reklama
Řidičův chleba

Koroze je noční můrou motoristů. Dá se na ni vyzrát, když autu věnujete speciální péči

Po koupi nového vozu by se měl provést antikorozní nástřik. Kdo přijde pozdě, může zaplatit víc
Zdroj: Vladimír Trendl pro Autosalon.tv

Malá rez, která se začne tvořit na karoserii, je prvním varováním. Jestliže ho motorista bude ignorovat, může za čas dojít k jejímu většímu rozšíření. Zpomalit proces reznutí stojí nemalé peníze, proto se doporučuje podstoupit ideálně pár měsíců po koupi nového vozu antikorozní nástřik. Počáteční vyšší investice totiž může ušetřit další výdaje v průběhu let. Jak bojovat proti korozi? Autosalon hovořil s odborníkem z oboru autoklempířství Vladimírem Trendlem.

Každý ochranu vnímá jinak

Ne každé auto, které sjede z výrobní linky, je vhodně ošetřeno proti korozi. Na podvozky se často používá pouze převozní nástřik, který ale nedokáže auto ochránit tak dokonale. Z toho důvodu se doporučuje, aby majitelé, kteří nechtějí po pár letech řešit rez na voze, podstoupili antikorozní nástřik. Ten jediný může zajistit ochranu před tímto nevratným procesem. „Lidi k nám přijedou po pěti, šesti letech a chtějí vůz ošetřit, ale jejich auto už je zrezlé. Péče je vždy důležitá už od začátku,“ upozorňuje Trendl.

Ošetřit vůz lze i když se na něm objevila už rez, ale je to náročnější proces, který rezavění nezastaví, ale jen zpomalí. V horších případech, kdy je rez v konečném stádiu, se musí díl vyměnit. I to znamená vyšší finanční zátěž. „Jezdí k nám lidi s novými vozy, nečekají pět let, až jim auto začne reznout. Pak je ale skupina majitelů nových aut, kteří si myslí, že je stačí nastříkat až třeba po čtyřech letech, když jdou na první STK. To je ale mýlka, za tu dobu už může auto začít reznout,“ říká Trendl. „Často jezdí ještě lidé, kteří už na autě mají nějakou korozi a také procento těch, co mají některé díly úplně zrezlé. V takových případech se jim nástřik snažím vymluvit, protože existuje hranice, kdy to má ještě smysl a kdy už je díl nutné vyměnit a následně správně ošetřit antikorozní ochranou.“

Když je díl prakticky sežraný rzí, nedává z ekonomického hlediska nástřik smysl. Bylo by totiž nutné postižené místo vypískovat, odstranit rez a ošetřit i dalšími chemickými přípravky. To se však u běžných osobních aut nedělá, k tomuto kroku se spíše přistupuje u veteránů, protože jde o finančně nákladnou opravu. „Cena antikorozní ochrany včetně odstrojení auta, umytí, nástřiku, vyjde průměrně na 15 tisíc. Offroady bývají dražší,“ vypočítává Trendl. Pokud ale jde o auto, na kterém je nutné udělat ještě další práce jako třeba právě odstranění rzi, je částka vyšší.

Záruka se nevztahuje na všechno

„U nás zpravidla platí, že osobní automobily mají záruku na lak dva roky a prorezavění 12 let. Aby však mohla být taková záruka platná, je nutné absolvovat pravidelné kontroly laku. Nejprve po čtyřech letech a následně každé dva roky. U užitkových aut je to podobné, první kontrola je ale stanovena až po pěti letech,“ řekl Autosalonu Dalibor Krejčík, technický školitel vozů Stellantis.

Pokud tedy lidé nečtou smlouvy, případně zapomenou na kontrolu, mohou o záruku na karoserii snadno přijít. Ta se rovněž nemusí u všech značek vztahovat na stejné díly. Zpravidla se netýká podvozku. Už jen proto je vhodné se obrátit na odborníky a pro jistotu si nechat ošetřit proti korozi spodní část auta, která je k rezivění nejnáchylnější. „V zimě na materiál podvozku působí agresivní posypová sůl, která s pomocí vlhkosti napomáhá počínájící korozi. Stačí auto parkovat venku, kde nemá jak vyschnout. Stejně tak se rez časem začne tvořit na postižených místech od kamínku nebo na odřeném prahu,“ dodává Vladimír Trendl.

Když se místo neošetří včas, lze očekávat, že dřív nebo později se na něm objeví problém. Pozor by si motoristé měli podle Trendla dávat také u ojetin. Při nákupu z druhé ruky může být auto na některých místech zreznuto a ošetřeno jen na oko i bez profesionálního zásahu, aby se lépe prodávalo. V takovém případě je vhodné po koupi zajet do servisu, kde se podívají, jaká je skutečnost a co s tím má majitel dál dělat.

Co přinese další díl

V příštím článku se podíváme na to, jak si můžete zkusit svépomocí odstranit rez z auta doma, ačkoli i to má svá pravidla a ne vždy se dílo podaří. Dozvíte se také, jak probíhá ošetření rzi přímo u odborníka a jaké prostředky se na to používají.
Reklama

Diskuze

Petr - 02.02.2023 17:34:25
@Pandrhola: Hned pod Vaším příspěvkem o rezavé střeše a vlhkém sklepu mi to hodilo reklamu na nezávazné seznámení. Na o ta umělá inteligence hned nemyslí...
Toro - 02.02.2023 14:12:35
Podřadný plech na auta si Korejci přivážejí až do Nošovic. Vyroben v Číně, přeznačkováno v Korei. Takový šunt by totiž v Evropě nebylo možné vyrobit.

I chodci mohou zavinit dopravní nehodu a zaplatit pokuty. Nejčastější prohřešek děláme skoro všichni

Chodec se může dopustit i trestného činu. Stačí, aby kvůli němu třeba spadl cyklista z kola
23.02.2022 09:59
|
7
Reklama

Zastavit u cizí dopravní nehody coby svědek je povinnost. Za její nedodržení hrozí i vězení

Svědek nehody by měl ale dbát i na svou bezpečnost. Vše je dobré konzultovat se záchranáři
05.06.2021 07:20
|
4

Koroze napadá auta stejně jako před lety, někdy i častěji. Dá se tomu však efektivně předcházet

Pod autem a v jeho útrobách se mohou odehrávat fatální procesy působící obrovské škody
14.11.2020 09:55
|
11

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3
Reklama

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1
Reklama
Autosalon TV