Reklama
Řidičův chleba

Za prasklinu na čelním skle lze dostat pokutu i trestné body, kromě toho je drahá i samotná oprava

Čelní sklo se vyplatí téměř vždy pojistit. V opačném případě se při poškození nestačíte divit
Zdroj: Tiskový servis Česká pojišťovna

S nadcházející zimou přichází i období, kdy se silnice budou sypat solí a kamínky. Hrozí tak větší pravděpodobnost rozbití čelního skla. Kdo má připojištění, je bez obav. Kdo ho ale nemá a bude muset problém s čelním sklem řešit za své, může být překvapen výší účtenky.

Moderní skla mohou stát i desetitisíce

Motoristé mají na výběr, zda si čelní sklo pojistí samostatně nebo to nechají jako připojištění k havarijnímu pojištění. „Připojištění čelního skla může být součástí havarijního pojištění, je ale nutné počítat se spoluúčastí. Ideální také je, když máte pojištěná všechna rizika, protože se může stát, že se sklo rozbije při krupobití, nebo ho rozbije nějaký vandal. Tak, aby vám pojistka platila za všech okolností,“ vysvětlila Nela Maťašeje mluvčí pojišťovny Direct. 

Vhodnější volbou je samotné připojištění čelního skla, protože se spoluúčast neplatí a vyplatí se tak motoristům, kteří jezdí často, a je u nich tedy větší pravděpodobnost, že je nějaký ten kamínek "trefí". Každá pojišťovna však má jiné smluvní podmínky a vždy je nutné si zjistit podrobnosti. „Například u nás jsou kompletně all risk, to znamená, že neřešíme, jak se to stalo, což dneska vůbec není běžné na trhu,“ uvedla příklad Maťašeje.

Správně nastavené limity jsou také důležité. Už jen kvůli faktu, že se vše zdražuje. Navíc moderní vozy mají často v čelním skle zabudované senzory, případně vyhřívání, a tím se samozřejmě vše dále prodražuje. Kdyby si to člověk měl celé zaplatit z vlastní kapsy, často by se zejména u modernějších automobilů nedoplatil.

Štěstí na policisty i důkazní materiály

Předpisy stanovují, že je zakázáno jezdit s prasklým čelním sklem, jestliže se prasklina nachází ve stírací ploše či zorném poli řidiče a je větší než dva centimetry. Pokud by vás zastavila policie, může to znamenat problém. Dle legislativy se totiž v některých případech jedná o vážnou závadu, se kterou nemůžete v jízdě pokračovat.

Vždy tedy bude záležet na jakého policistu narazíte a o jak velké poškození se bude jednat. „Praskliny do dvou centimetrů se řeší individuálně. Policisté vždy vyslechnou řidiče, jak k situaci došlo. Pokuta 2000 korun na místě se uděluje v případě, že se jedná o puklinu větší jak dva centimetry ve stírací ploše. Extrémním případem je pak velká rozbitá plocha, zde už řidič může dostat pokutu deset tisíc korun a pět trestných bodů. Takové auto se také stává technicky nezpůsobilé,“ vysvětlila Autosalonu mluvčí policie Hana Rubášová. Vhodným pomocníkem pro dokazování může být třeba i záznam z autokamery. Pokud však prasklinu v ohrožené ploše zjistíte, raději zamiřte hned do servisu. Je to rozhodně lepší, než se pak s policisty dohadovat.

Problém řešte ideálně hned přes svou pojišťovnu, kde máte pojištění sjednané. Nezapomeňte si vše pečlivě nafotit. Rozhodně se nepokoušejte prasklinu opravit sami a teprve až po neúspěchu se obracet na pojišťovnu. V takovém případě vám nejspíš nebude vyhověno v plném rozsahu. Pojišťovna totiž každou pojistnou událost bude prošetřovat. „Pokud odletí kamínek při jízdě na dálnici na auto, jen těžko budete hledat viníka. V takovém případě by se museli oba přihlásit a shodnout se na tom, jak se událost stala, aby šlo proplacení výměny skla z povinného ručení viníka,“ vysvětluje Maťaseje. Viník však velmi často vůbec netuší, že od jeho kola odletěl kamínek, který trefil a rozbil něčí sklo. „I z toho důvodu je vždycky lepší mít připojištění čelních skel. Pak nemusíte běhat za viníkem a máte jistotu, že vám pojišťovna nové sklo proplatí,“ řekla Maťaseje. 

Reklama

Diskuze

dghjdgh - 19.10.2022 18:42:25
Ano,nepatrné poškození asi 2 cm je na trest smrti ale že přední Á sloupky jsou široké jako kráva a schová se za ně náklaďák,to nikomu nevadí.Super.Děkujeme.O uchycení zpětného zrcátka s 26ti čidly ani nemluvě!!!
Pandrhola - 18.10.2022 11:29:04
Akorát debilni kecy.bylo mi řečeno že v pojišťovně Uniqua,nebo jak se to píše, že pokud si priplatim ještě za čelní sklo a nebudu rok řešit nějakou událost,dostanu slevu.a výsledek?po roce bez nehody platím ještě víc děláte z nás blbce.

Za překročení rychlosti o desítky kilometrů v hodině vždy nehrozí body. Hlavní je zaplatit

Z rychlostních kamer není možné udělit řidiči trestné body. Pokud neudá sebe nebo někoho jiného
30.05.2022 12:48
|
14
Reklama

Zbytkový alkohol po večírku může způsobit ztrátu řidičáku. V některých případech dokonce i svobody

Policisté nerozlišují, zda jde o alkohol čerstvý nebo zbytkový. Problém to je v každém případě
31.12.2021 08:36
|
5

Žákyně autoškoly projela křižovatkou na červenou. Hrozí jí pokuta a trestné body, ač nemá řidičák

Na přestupcích žáků nesou podíl viny učitelé, kteří za ně mají zodpovědnost. Zákon ale řeší alkohol
15.10.2020 09:51
|
32

Češi si oblíbili auta na LPG. Nových registrací jsou tisíce, velký zájem je i o přestavby

Drahý benzin i nafta přispěly k nárůstu poptávky po zkapalněném plynu. Ten stojí 18 Kč za litr
25.11.2022 12:49
|
1

Reportáž: Na okruhu jsme jezdili s hybridními Toyotami určenými spíše do města

Vyzkoušeli jsme poslední tři generace hybridního pohonu Toyota. Přímo na závodním okruhu
22.11.2022 11:27
|
2
Reklama

Když na velikosti záleží. Přinášíme pět tipů na koupi auta pro majitele velkých psů

Převážení psů musí být bezpečné. U velkých plemen je nutné myslet i na zadní prostor auta
17.11.2022 19:10
|
2

Pojišťovny si zatím s elektromobily hlavu nelámou, přitom jim chybí důležitá data

Elektroauta jsou pojištěna jako ta běžná. I přes to, že pojistné události mohou být kolikrát dražší
15.11.2022 17:03
|
0
Reklama
Autosalon TV