Reklama
Řidičův chleba

Díra v pneumatice? Poradíme, co ještě zachrání lepicí sada a kdy už je potřeba pneuservis

Pokud je díra v bočnici a pneu úplně prázdná, je to práce pro pneuservis. Lepidlo to nezachrání
Zdroj: Tiskový servis Continental

Také máte řidičské noční můry? Mezi ty mé patří řešení defektu uprostřed odpolední špičky na některé z velmi vytížených pražských ulic. Ideálně na Jižní spojce. Defekty se nevyhýbají nikomu, je to otrava, zdržení a často i hodně špíny. Není ale defekt, jako defekt. Některé si vyžádají servisní zásah, a dokonce i odtahovku, jiné zvládneme vyřešit sami i bez použití rezervního kola. Ostatně, řada nových aut ani rezervu nemá, místo ní pak do kufru dostanete lepicí sadu. Poradíme vám, co toto speciální lepidlo ještě zachrání a kdy už nepomůže.

Hřebík jako indikátor

Vlastně je to poměrně jednoduché. Jak nám vysvětlil Aleš Langer z Continentalu, pokud řidič za jízdy zjistí, že má prázdnou pneumatiku, a tedy na prázdné pneumatice také ještě kousek jede, není vhodné lepicí sadu použít. „Pokud řidič zjistí ráno, že je pneumatika prázdná a večer přijel na plné, má dost pravděpodobně hřebíkový průpich a vzduch kolem hřebíku uniká. V takovém případě je na místě použít tuto opravnou sadu s mlékem. To se do pneumatiky hustí přes ventilek, kdy se jadýrko ventilku nevyšroubovává. Vždy zůstává jako při běžném použití pneumatiky zašroubované.“

Jedním dechem pak dodal: „Mléko určitě není vhodné používat při rozválené pneumatice. Pokud tedy řidič při jízdě zjistí, že už mu auto plave na prázdné pneu, může už očekávat rozválenou bočnici. V tu chvíli v ní vzniknou díry, kterými mléko vyteče a řidič bude muset stejně volat odtah. Takže před použitím mléka je v takovém případě potřeba prohmatat bočnice, zejména z vnitřní strany, zda už v nich není díra.“

Reklama

Jak na to?

Ve chvíli, kdy opravnou lepicí sadu chcete použít, je nutné pamatovat na to, že to má svá pravidla. Rozhodně není vhodné ji nafoukat do pneumatiky a prostě jet dál. „Po nahuštění mléka do pneumatiky by měl řidič ujet asi tři až deset kilometrů s maximální rychlostí 50 km/h. Zabere to asi deset minut. Následně je nutné opět připojit kompresor a dofouknout pneumatiku na výrobcem stanovený tlak vzduchu. Poté je možné na pneumatice ujet až 200 kilometrů při maximální rychlosti 80 km/h. Jde totiž jen o dočasnou opravu pneumatiky, takže řidič musí jet tak, jako kdyby měl na autě rezervu,“ vysvětlil Aleš Langer.

Pamatujte, že lepicí mléko ztuhne jen v průpichu, v samotné pneumatice zůstane tekuté. Je proto více než vhodné o přítomnosti této lepivé tekutiny informovat pneuservis. Ve chvíli, kdy by pneumatiku sundavali a nevěděli o tom, by vám jistě moc nepoděkovali.

Reklama

Pozor na trvanlivost

Aleš Langer také důrazně upozorňuje, že ve chvíli, kdy má řidič v autě místo rezervy opravnou lepicí sadu, měl by jednou za čas zkontrolovat její trvanlivost, respektive trvanlivost mléčné náplně. A pozor by měl řidič dát i v případě nákupu ojetiny. „Pokud kupujete auto z druhé ruky, dost pravděpodobně bude mléko už prošlé. Pak je potřeba koupit nové, protože jinak při defektu nemusí mléko zafungovat a řidič zůstane na holičkách. Jde o standardní náhradní díl dostupný u prodejce vozidla. Je také potřeba se věnovat tomu, jak velkou lahvičku je potřeba koupit. Pro větší kola jsou totiž nutné větší náplně,“ dodal Aleš Langer.

A vysvětlil také, že pokud už jednou řidič lepicí sadu použije, musí pak koupit novou celou sadu, tedy nejen mléko, ale i nové hustící hadičky.


Diskuze

jaroslav stach - 27.12.2021 15:54:52
Dobrý den pneu jsem zalepil sadou,dojel do servisu a tam nemohli místo defektu zjistit,co s tim?Díky,

Oblíbenost celoročních pneumatik v Německu výrazně stoupla. Mohou za to i mírné zimy

Celoroční pláště se ale hodí jen pro některé řidiče. Pro koho nejsou vhodné?
11.10.2021 15:01
|
9
Reklama

Continental slaví 150 let od založení. Vyrábí pneumatiky z pampelišek a testuje recyklát z PETek

Závod v Otrokovicích dnes vyrábí přes 20 miliónů plášťů ročně. Potíže výrobců aut zatím moc nevnímá
08.10.2021 19:09
|
4

Kdy přezout na zimní pneumatiky a na co si dát pozor?

Čeští řidiči mají povinnost dvakrát ročně přezouvat pneumatiky na svých vozech
23.08.2021 10:38
|
7

Retro: Ubohá Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Dnes stojí majlant

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
20.07.2024 10:17
|
11

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4
Reklama

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10
Reklama
Autosalon TV