Reklama
Řidičův chleba

Při defektu někdy vytáhne z bryndy i vteřinové lepidlo za dvacku. Oprava ale může skončit explozí

Pozor, mělo by jít o nouzové řešení, které povede pouze k návštěvě nejbližšího pneuservisu
Zdroj: Freepik

Většina z řidičů se alespoň jednou za svoji řidičskou kariéru musela vypořádat s defektem pneumatiky. Tato nepříjemná záležitost je časově i fyzicky velmi náročná a někteří řidiči/-ky ji nezvládnou vůbec. V neposlední řadě defekt může vyjít i pěkně draho, to pokud se zničí i ráfek nebo zavěšení, nebo je nutné nechat auto odtáhnout a řidič nemá sjednané pojištění, které odtah kryje.

Existuje i řešení, které je levné a zároveň rychlé, avšak účinné jen v některých případech: v nouzi nám už dvakrát pomohlo vteřinové lepidlo. Odborník z pražského servisu však před takovou "punkovou" opravou varuje. Může vést až k fatálním následkům!

Poslední záchrana?

Lepicí sada nefunguje, rezervní kolo není a čekat na odtahovku? Na to není čas... Co s tím? Stačí aby se v blízkosti nacházela čerpací stanice nebo vietnamská večerka, kde se dá pořídit vteřinové lepidlo. "Vteřiňák" stojí zpravidla pár korun a v nejnutnějších situacích pomůže otvor v plášti zacelit, tedy alespoň na dobu nutnou k přejezdu do nejbližšího pneuservisu. Otvor, kudy uniká vzduch, musí být samozřejmě malého průměru, takže pokud gumu prorazíte o obrubník, máte smolíčka.

Tento způsob nouzové opravy nepopisujeme jen tak, vyplývá totiž hned ze dvou skutečných příhod, které se nám přihodily. Nejprve jsme vteřinovým lepidlem zacelili prořízlou pneumatiku od tramvajových kolejí u Hondy Civic Type-R. V tomto případě jsme potřebovali dojet jen do pár kilometrů vzdáleného servisu. Zprvu jsme samozřejmě zjišťovali zda není vůz vybaven dojezdovým kolem. Nebyl.

Co lepicí sada? Našli jsme pouze její ještě zbytečnější náhražku, tedy lepící sprej, který připevníte na ventilek a následně ženete lepkavou tekutinu dovnitř do pláště. Bohužel na to byl defekt příliš velký a zároveň jsme nechtěli expertům z pneuservisu ztěžovat práci, neboť se lepidlo dostane i na disky kol a následné čištění vyžaduje nezměrné úsilí.

V úvahu v tu chvíli kvůli časovému presu nepřipadala ani odtahová služba. Přemýšleli jsme, co dál, přičemž v hlavě naskakovaly desítky absurdních řešení. Co takhle zkusit vteřinové lepidlo? Do té doby jsme sice o takovém způsobu nikde neslyšeli, ale nebylo co ztratit. Měli jsme štěstí, v naší blízkosti se nacházel obchůdek, kde "vteřiňák" za dvacet korun českých prodávali. Pro sichr jsme jich vzali hned pět.
Reklama

Padla na to čtyři balení

Poté přišlo na řadu samotné lepení. Defekt se nacházel na boční straně pneumatiky a byl dostatečně velký, aby z ní v sekundě vypustil všechen vzduch. Moc šancí jsme tomu nedávali, ale v hloubi duše jsme doufali, že to vyjde. Lepidlem jsme nešetřili a vpustili do škvíry rovnou celou tubu. Počkali jsme nějakých deset minut, než zatuhne, vzápětí jsme kolo dohustili kompaktním kompresorem, kterým byl automobil standardně vybaven.

Bohužel první pokus nedopadl zrovna nejlépe. Po dvaceti metrech se pneumatika znovu kompletně vyfoukla. Na řadu přišel pokus číslo dvě. Tentokrát jsme do rány nanesli hned tři balení, počkali necelých deset minut a do kola nahnali o něco méně vzduchu. Klidným tempem jsme vyjeli kupředu. Absolvovali jsme zhruba jeden kilometr a všechno nasvědčovalo tomu, že pneumatika drží, což nám následně potvrdil i manometr! Nakonec se nám tedy skutečně podařilo dojet až do pneuservisu.

Vteřinové lepidlo vydrželo více než tři dny

Vteřinové lepidlo nám zachránilo krk ještě jednou. Kolegovi se povedlo na voze Nissan Juke uštípnou kus zadní pneumatiky o obrubník den před natáčením. Zpočátku to vypadalo, že pneu utrpěla pouze povrchové poškození. Druhý den ráno bylo však zřejmé, že kolo bylo proražené. Poškození se navíc nacházelo na tom nejhorším místě, tedy hned vedle ráfku. 

Výhodou Nissanu Juke proti Hondě Civic bylo to, že v kufru měl dojezdové kolo. Jenže v televizi by to nevypadalo nic moc. Neuspěli jsme ani se snahou sehnat nový plášť, takže ke slovu přišlo už vyzkoušené "vteřinové řešení."

Už od minulé opravy hondy jsme věděli, že vteřinové lepidlo pneumatiku sice zacelí, ale moc dlouho nevydrží. Z tohoto důvodu jsme amatérské lepení pneu posunuli o level výše. Nejdříve jsme nanesli dvě tuby "vteřiňáku" a chvíli počkali, až lepidlo uschne. Mezitím jsme vyřízli kus staré duše od jízdního kola, kterou jsme pro změnu řádně potřísnili lepením na jízdní kola. V průběhu celého procesu jsme ještě místo poškození zahřívali fénem na vlasy, aby lepidlo lépe tuhlo.

Výsledná oprava sice nevypadala krásně, ale svou úlohu zvládla. Ještě těsně před natáčením jsme s Nissanem Juke ujeli přes 40 kilometrů po dálnici a 20 kilometrů po městě. V průběhu filmování Nissan ujel dalších 150 km po okresních cestách.   

Odborník: Raději ne...

V obou případech skončil příběh happyendem, ale to rozhodně neznamená, že by se podobným způsobem měly pneumatiky opravovat běžně. Jen to jen tip pro nouzové řešení, pokud všechna standardní selhávají.

To potvrzuje i vedoucí pražského pneuservisu Best Drive Martin Volek. "Taková oprava může vést až k fatálním následkům. Jakmile dojde k přetržení kordových nití, které drží celý plášť, jen jen otázkou času, kdy pneumatika exploduje. Na povrchu se totiž vytvoří jakási neviditelná bublina, která vlivem tlaku prostě a jednoduše praskne. Představte si situaci, kdy jedete po dálnici a z ničeho nic jedno kolo vybouchne. Z banálního píchlého kola tak může být rázem smrtelná nehoda!"

Jaké je tedy správné řešení defektu pneumatiky? "Pokud máte k dispozici rezervní kolo, zaměňte jej za to poškozené a vyhledejte nejbližší pneuservis. Jestliže rezervu nemáte, pak doporučuji odtahovou službu - i když bude stát peníze a čas. Zbytek už nechte na profesionálech v pneuservisu," končí Volek.
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 16.12.2020 14:11:30
Anebo stačí si jednou za měsíc kontrolovat rezervu.staci přiložit manometr a případně dofouknout.je to práce na dvě minuty.ono mít auto není jen sedět na zadku a točit volantem.

Plastové dveře aut kvalitnímu zvuku audia nesvědčí. Požitek z hudby zvýší speciální materiály

Moderní izolace dokáží zamezit vibracím. Reprobedna by měla mít odizolovaný rámeček od uchycení
09.12.2020 08:19
|
7
Reklama

Kolek a písemná žádost. Dopátrat se zapomenuté pokuty a hrozící exekuce připomíná pravěk

To, jestli řidič dluží za pokutu, zjistí na celní správě. Zapomeňte ale na telefon nebo internet
08.12.2020 19:23
|
4

Nokian Tyres byly již počtvrté za sebou zařazeny do Dow Jonesova světového indexu udržitelnosti

Finský výrobce prémiových pneumatik byl rovněž vybrána pro přísněji definovaný evropský index DJSI
08.12.2020 11:36
|
0

Ford Capri se vrací jako elektrické SUV-kupé a my jsme si ho už prohlédli. Tady jsou naše dojmy

Zbrusu nové elektrické SUV-kupé s modrým oválem na kapotě bude konkurovat i Tesle
10.07.2024 18:12
|
0

Němci budou moci usednout za volant posíleni marihuanou. V Česku za to hrozí tvrdé tresty

Hladina THC by u řidiče neměla přesáhnout hranici 3,5 nanogramu, což odpovídá 0,2 promile alkoholu
09.07.2024 08:09
|
3
Reklama

Vylepšená Toyota GR Yaris je nejlepší sériové sportovní auto na světě. Z řidiče udělá závodníka

Japonská automobilka upravila kapesní sporťák podle požadavků zákazníků. Výsledek je fenomenální!
04.07.2024 11:06
|
1

Chorvatsko se rozhodlo v létě vydělat na řidičích. Uměle zdražilo všechny dálniční poplatky

Čechy oblíbená turistická země po čtyřech letech znovu zavádí takzvané sezonní ceny na dálnicích
03.07.2024 08:16
|
10
Reklama
Autosalon TV