Reklama
Řidičův chleba

Řidiči své zvířecí miláčky v autech často vozí na volno. Ze zvířete je ale při nehodě smrtící zbraň

Ideální je použít speciální postroje nebo ještě lépe bezpečnostní přepravky a klece
Zdroj: Škoda Auto

Češi jsou dle statistik národem pejskařů a velcí milovníci domácích zvířat. Čas od času je ale nutné zvířecího společníka někam převézt. Ať už při cestě k veterináři nebo na víkendový výlet je ale potřeba pamatovat na správný převoz psa, kočky nebo třeba králíka. Správné a bezpečné převážení zvířete je totiž důležité jak pro jeho bezpečnost, tak pro tu naši i všech okolo.

I z malého psa je rázem nebezpečná zbraň

Před několika měsíci se policisté na Vysočině zaměřili na řidiče nákladních aut, především těch, kteří převáží dřevo. Sice primárně řešili například technický stav aut nebo jejich hmotnost, ale v jednom případě narazili na řidiče, kterému po kabině pobíhal pes. Krom toho, že jde o přestupek, je to také velmi nebezpečné jak pro psa tak pro řidiče. Při prudkém brzdění totiž může být zvíře zraněno, ale zároveň může vážně zranit posádku. Snadno se také může stát, že volně pohybující se pes nebo jiné zvíře po kabině auta může řidiče rozptylovat, kvůli čemuž může snadno dojít k nehodě.

Jana Šteinerová, policejní tisková mluvčí, k tomu dodala: „Volně pohybující se domácí mazlíček o hmotnosti zhruba 20 kg bude ve voze v momentu dopravní nehody vržen vpřed silou odpovídající hmotnosti dvanácti silných mužů. Jeho hmotnost se zvýší až desetkrát.“ Konkrétněji změnu hmotnosti a tedy i nebezpečnost špatně zajištěných zvířecích miláčků specifikoval německý autoklub ADAC. Podle jejich specialistů na bezpečnost může 35kg pes při nehodě v rychlosti 40 km/h vyvinout sílu až 1400 kilogramů.

Nutno říct, že zákon nijak nedefinuje to, jak konkrétně má majitel převážené zvíře zabezpečit. Jen říká, že tak musí učinit. Zároveň se musí postarat o to, aby při přepravě živých zvířat nebyla ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, také stanovuje, že musí mít zvíře dostatek prostoru, aby mohlo zaujmout přirozenou polohu, která mu umožní korigovat pohyby vozidla.
Reklama

Jak na to?

Možností, jak správně převážet domácího mazlíčka, je řada. Je jen na řidiči nebo zvířeti, co je jim příjemnější. Rozdíl je v tom, jestli řidič převáží velkého psa nebo pětikilovou kočku. Pro malá a střední zvířata je nejlepší box, který je vhodné umístit do kufru a zajistit proti pohybu. Někteří převáží psy v kufru na volno. Není to sice nezákonné, ale může to být nebezpečné. Pokud není zavazadlový prostor od míst pro posádku oddělen třeba jen sítí, může být pes při nehodě vymrštěn až k přednímu oknu. Nejen, že takovou nehodu nemá moc šancí přežít, ale navíc se znovu dostáváme k tomu, že je nebezpečný pro posádku.

Naopak velká plemena je dobré připoutat na zadních sedadlech. V prodeji je několik druhů bezpečnostních postrojů na psy, které se pomocí karabiny připnou k bezpečnostnímu pásu. Z vlastní zkušenosti je mohu doporučit i pro menší plemena, která by v kufru a přepravním boxu vyváděla. Pes si může lehnout na zadní sedadla, je v klidu, protože je blízko svému pánovi a zároveň je bezpečně zajištěn.
Zdroj: Škoda Auto
Bezpečná přeprava psa v autě.

Co kočky a další malá zvířata?

I u menších zvířecích parťáků platí to, že nejdůležitější je bezpečnost. Kočku nebo třeba králíka před cestou umístěte do přepravky, kterou je ale nutné v autě dobře zajistit. Ideální je ji položit za přední sedadla na zem. V případě brzdění se přepravka ani nehne. Pokud ji budete dávat do kufru nebo na zadní sedadla, vždy ji pásem, sítí nebo postrojem zajistěte proti možnému pohybu. Ochráníte tak nejen zvíře, ale i sebe.

Co nikdy nedělat?

Jakkoliv je vám zvířete v kleci nebo přepravce líto, pamatujte, že nikdy nesmíme zvířata vozit za volantem na klíně, na volno kdekoliv v autě nebo na volném sedadle spolujezdce. Policie za to může udělit pokutu až 2000 Kč na místě a úřad až 2500 Kč ve správním řízení. Žádné zvíře nikdy nepřevážejte na volno nebo na sedadlech, u kterých je aktivován airbag.
Zdroj: ADAC
Crash test s nesprávně zabezpečeným zvířetem, který připravil německý autoklub ADAC. Z testu je patrné, že i malá kočka může být v případě nehody velmi nebezpečná. 

Zajímavosti ze světa zvířat v autech

Na jaře letošního roku udělalo britské zastoupení značky SEAT mezi řidiči průzkum, během kterého zjišťovalo, jak to mají tamní řidiči se zvířaty v autech. 90 % britských řidičů přiznalo, že vůbec netuší, jestli na přepravu psů nebo jiných zvířat existují nějaká nařízení nebo povinnosti. Přitom i v Anglii je na to zákon a za nesprávně zajištěné zvíře může řidič dostat pokutu až 5000 liber, tedy asi 150 000 Kč. 35 % dotázaných potvrdilo, že ve chvíli, kdy mají zvířecího kamaráda v autě, jsou klidnější a méně agresivní. 54 % zase tvrdilo, že se zvířetem v autě jezdí mnohem opatrněji.

Začátkem loňského roku dělal podobný průzkum i Ford. Ten už ale tak pozitivní není. Plných 32 % respondentů přiznalo, že psa v autě nijak nezabezpečují. Hlavním důvodem bylo to, že se to zvířeti údajně nelíbí. 31 % dotázaných pak nepovažuje poutání zvířete v autě za důležité. 14 % pak tvrdilo, že nemá v autě dost místa na bezpečnostní přepravku nebo box.
Reklama

Pomohou samotné automobilky

Pokud sháníte právě onen přepravní box, klec nebo bezpečnostní postroj, nemusíte nutně do zverimexu. Doporučujeme si projít nabídky příslušenství pro zvířata jednotlivých automobilek. Například právě SEAT nabízí jak přepravky pro malá plemena nebo kočky a králíky, tak postroje pro větší psy. Ford pak má ve své nabídce dokonce na míru šité klece, které přesně zapadnou do zavazadlového prostoru.

Výbavu pro psí milovníky nabízí i mladoboleslavská Škoda Auto. Ta má v rámci příslušenství speciální deky pro přepravu psů, postroje, klece nebo dělící mříže mezi interiér a prostor zavazadelníku.

Diskuze

Stanislava Nohýnková - 09.11.2020 17:04:36
My jezdíme s pejskem každý rok do Chorvatska.Pejsek má svou deku pro pejsky a postroj.Jen jsme museli ten pás nahradit kouskem řetězu.On ten náš šmoula ho stihnul překousat než jsme s ním dojeli na pravidelnou prohlídku k veterináři a to je cca 1,5 km.
PICHAV - 09.11.2020 12:52:50
KDYZ KOLIKRAT VIDITE CO TADY RIDI ZA HEND I KEPOVANE RIDICE !!!!! A MAJI VYMYSLENE PORYCHTUNKY NA TY SVOJE NEDOSTATKY !!!! TAK BYCH TO PSIKOVI UMOZNIL A PORYCHTUNK VYMYSLEL !!!! JE TO NEMA TVAR NEUMI SI RICT SVE PRANI !!!! ALE SIKULA BY RIDIT UMET MOHL !!

Tři mladí lidé vyrazili se starou alfou romeo. Byla z toho nejhorší letošní nehoda na jihu Čech

Dvaadvacetiletý řidič zřejmě přecenil své síly a nezvládl zatáčku. Z auta skoro vůbec nic nezbylo
02.11.2020 07:27
|
5
Reklama

Kdy volat k nehodě policii, kdy záchranku, kdy hasiče, a kdy nikoho? Tady jsou pravidla

To, že nabourané auto nehoří, neznamená, že nejsou hasiči potřeba. Stačí, když překáží provozu
20.10.2020 10:28
|
2

Až pětina chodců při nehodách zemře na přechodu. Nejlepší přítel zubaté se jmenuje mobilní telefon

Chodci by i na osvětlených přechodech měli nosit reflexní prvky. Řidičům by to tak hodně ulehčili
19.10.2020 19:56
|
4

Retro: Volkswagen Transporter T4 se stal mezi dodávkami stejným snem Čechů jako Octavia v osobácích

Německý všdudybyl v kombinaci s nesmrtelným pětiválcem TDI byl a je zárukou nezničitelnosti
16.03.2024 08:46
|
2

Retro: Škoda 130 RS A5 byla okřídleným agresorem, který moc krásy nepobral. Vznikl jediný kus

Přísně aerodynamický sportovní prototyp sloužil jako pojízdná laboratoř závodních škodovek
09.03.2024 08:29
|
3
Reklama

Brněnský Motosalon trhal návštěvnické rekordy. V tlačenici na stánku CFMOTO se skoro nedalo dýchat

Čínský výrobce předvedl několik horkých novinek v čele s lehkým endurem 450MT
07.03.2024 12:02
|
0

Retro: České kloubové autobusy neměly na růžích ustálno. Uzurpoval je Ikarus i západní konkurence

Ve Vysokém Mýtě vzniklo několik nadějných protoypů autobusů s kloubem, ujal se až ten nejobyčejnější
02.03.2024 08:46
|
4
Reklama
Autosalon TV