Reklama
Řidičův chleba

Žena trpěla hodiny v troskách. Vyprošťovací vůz uvízl mezi řidiči ignorujícími uličku pro záchranáře

Hasiči nutně potřebovali zásah speciální techniky, která ale přes stojící auta nemohla projet
Zdroj: HZS Středočeského kraje

I po tolika letech, kdy u nás platí povinnost vytvářet v kolonách záchranářskou uličku, s ní a jejím tvořením mají někteří řidiči problém. Nedochází jim, že kvůli jejich špatnému stání v koloně může jít i o život. O tom se přesvědčili hasiči, kteří ve středu 11. listopadu mířili k vážně dopravní nehodě dvou kamionů na dálnici D1. Speciální technika se na místo vůbec nedostala.

Náraz zezadu

Nehoda se stala před 73. kilometrem D1 ve směru z Prahy do Brna. Do stojícího kamionu narazila ve vysoké rychlosti souprava s chladírenským návěsem pro potraviny. Policie v tuto chvíli nehodu vyšetřuje, nicméně možnou příčinou je nevěnování se řízení. Na místo dorazilo několik jednotek hasičů, ale protože v jednom z nabouraných aut zůstaly zaklíněné dvě osoby, řidič a jeho spolujezdkyně, bylo potřeba povolat i speciální čtyřnápravový vyprošťovací automobil.

Hasiči na něj ale nečekali. Řidiče nákladního auta, který nehodu způsobil, zvládli z trosek dostat během několika málo minut. Vážně zraněný byl transportován do nemocnice. Problém byl u taktéž vážně zraněné spolujezdkyně.

Vyproštění bylo extrémně náročné

Zraněnou ženu měli hasiči velký problém z trosek dostat. Protože vyprošťovací vůz kvůli neukázněným řidičům zůstal stát v koloně, museli použít hydraulické nástroje, a to hned ze dvou stran. „Jedna skupina postupovala ze střechy návěsu, druhá z vnitřní části havarované soupravy. Šlo o mimořádně náročný zásah, vyprošťování trvalo bezmála dvě hodiny a bylo fyzicky velmi vyčerpávající. Navíc na psychiku hasičů celou dobu působil nářek zraněné ženy“, řekl tiskový mluvčí hasičů Jaroslav Gabriel.

I přes absenci speciálního stroje se nakonec hasičům ženu podařilo z trosek kabiny dostat ven a předat do péče lékařů, kteří ji letecky transportovali do nemocnice. Kvůli odklízení trosek a očistě byla dálnice několik hodin zcela uzavřena.
Reklama

Záchranářská ulička je povinná

Připomínáme, že tvorba záchranářské uličky je pro všechny řidiče povinná ze zákona. Tvoří se mezi levým a přiléhajícím pruhem. To znamená, že řidiči jedoucí v levém pruhu zajedou už při vytváření kolony k levému okraji vozovky. Řidiči jedoucí v prostředním nebo pravém pruhu zase co možná nejvíce doprava. Důležité je to opravdu dělat hned, jak dojíždíme do kolony. Jakmile v ní auta už stojí, nalepené jedno na druhé, nebudou mít jejich řidiči dost prostoru, aby uličku udělali těsně před záchranáři, policisty nebo hasiči.

Do záchranářské uličky smějí kromě vozidel s právem přednostní jízdy vjet také vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Nikdo další! Kdo ji zneužije, může se dočkat pokuty od 1 500 do 2 500 korun. Při jejím nevytvoření hrozí pokuta až 2000 Kč.

„Záchranářská ulička významně zkracuje dobu příjezdu záchranářů na místo nehody. Vytvořený koridor napomáhá snížit dobu dojezdu potřebné pomoci na místo neštěstí až o čtyři minuty, šance vážně zraněných na přežití se zvyšuje až o 40 procent. Ovšem záchranáři mohou spěchat i k někomu, kdo je v nouzi někde jinde. Průjezd po dálnici volí, aby na místo zásahu dorazili co nejdříve,“ vysvětluje dopravní expert Roman Budský.

Diskuze

Josef - 24.11.2020 19:52:13
Těžká technika se záchranářskou uličkou nedostane ale na zastavené dálnici, kde se již dříve k nehodě dostanou menší vozy IZS, lze se tam protisměrnou jízdou dostat tak, že může jet i na tři pruhy (tedy jenom někde). Takže je to hlavně o té organizaci.
Ivana - 18.11.2020 12:27:22
Ja bych dala obrovske pokuty. Co to jako je do 2000 KC ? Kolikrat se ,, malicherne" prestupky pokutujou vyssi sumou, nez kdyz jde o zivot! Uz me fakt unavuje sledovat hloupe zakony, kde chybi selsky rozum!

Úmyslně zapálené pneumatiky způsobily hromadnou nehodu na D10. Policie odhalila pachatele

V hustém kouři se srazilo 15 aut. Škoda přesáhla dva miliony korun
11.11.2020 12:25
|
5
Reklama

Řidič kamiónu usnul a udělal škodu za 650 tisíc korun. Nehodě by zabránil adaptivní tempomat

Tunel Panenská na dálnici D8 musel být kvůli havárii několik hodin uzavřen
11.11.2020 07:45
|
0

Opilý cizinec v kamionu boural a od nehody ujel. Dočkal se rychlého vyhoštění

Polský řidič měl více než tři promile. Opil se ještě před začátkem cesty, tedy ve své domovině
20.10.2020 11:39
|
2

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama
Autosalon TV