Reklama
Řidičův chleba

Řidič kamiónu usnul a udělal škodu za 650 tisíc korun. Nehodě by zabránil adaptivní tempomat

Tunel Panenská na dálnici D8 musel být kvůli havárii několik hodin uzavřen
Zdroj: Policie ČR
Dopravní nehoda v tunelu Panenská.

Nedodržení bezpečné vzdálenosti a nevěnování se řízení jsou až příliš časté nešvary všech řidičů. Do pojmu nevěnování se řízení se dá zařadit i situace, kdy řidič za volantem usne. Přesně to se stalo řidiči nákladního auta na dálnici D8, konkrétně v tunelu Panenská. Vzhledem k tomu, že jel jen kousek za svým kolegou a na chvilku zavřel oči, sešrotoval jak své auto, tak kamion jedoucí před ním a ještě poničil tunel a jeho vybavení.

Naštěstí bez zranění

K nehodě došlo ve středu 4.11. k večeru. Během průjezdu tunelem 51letý řidič na chvilku usnul a po nárazu do před ním jedoucího náklaďáku vyjel vpravo, kde zničil jak technická, tak takzvaná obecně prospěšná zařízení tunelu. Zcela zdemoloval semafor, reproduktory a i světelnou SOS hlásku. Při všech těch nárazech samozřejmě zničil i své auto.

Je velkým štěstím, že se při nehodě nikomu nic nestalo. I dechová zkouška řidiče byla negativní. Policisté počínání řidiče kvalifikovali jako nedodržení bezpečné vzdálenosti a nevěnování se řízení. Zároveň řidiče ve zkráceném řízení obvinili z Poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

Tomu se detailně věnuje trestní zákoník, konkrétně paragraf 277, který říká, že „kdo z hrubé nedbalosti zničí, poškodí, odstraní nebo učiní neupotřebitelným obecně prospěšné zařízení nebo ohrozí provoz obecně prospěšného zařízení, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.“ Při nehodě navíc vznikla na zařízení tunelu škoda asi 500 000 Kč. Na kamionech pak asi 150 000 Kč. Nicméně obě částky budou ještě upřesněny.
Reklama

Býval by pomohl tempomat

Na našich silnicích si nejde nevšimnout toho, že řidiči nákladních aut často bezpečnou vzdálenost opravdu nedodržují. Především na dálnicích jezdí v konvojích jeden za druhým, často s rozestupem jen pár metrů. Pokud vidíte nákladní auto takto „nalepené“ na jiném, je více než jisté, že jede takzvaně na nohu a ne na tempomat. Podle Aleše Biskupa ze Scanie je to hlavně proto, že pak mají pocit, že budou v cíli rychleji. Byť je to samozřejmě nesmysl.

Adaptivní tempomat rozhodně šoféra nezdržuje. Naopak umožňuje plynulejší jízdu a tím nejen bezpečnější cestu, ale také, právě díky té plynulosti, nižší spotřebu paliva. Pokud zůstaneme u té bezpečnosti, pak je potřeba zmínit, že každý výrobce nabízí různé druhy adaptivní tempomatů, respektive jejich různé fungování. U Scanie umožňuje adaptivní tempomat ruční nastavení minimální vzdálenosti od jiného vozidla. To znamená, že auto bude udržovat nastavenou cestovní rychlost až do okamžiku, kdy řidič dojede pomalejší vozidlo. Potom zpomalí na rychlost vozidla před ním a přitom zachová bezpečnou vzdálenost, která byla nastavena. Ve chvíli, kdy se silnice zase uvolní, systém znovu zrychlí na původní nastavenou rychlost.
Zdroj: Scania
Ukázka fungování adaptivního tempomatu.

Bezpečnost především

Přitom právě adaptivní tempomat spolu s dalšími bezpečnostními systémy by býval takové nehodě i v případě usnutí řidiče možná pomohl. „Jde jen o to, jak si firma nákladní vůz specifikuje. Je možné mít adaptivní tempomat nastavený tak, že v případě, že řidič usne, dočká se hned trojice varování. Nejprve na něj bude hlasitě pípat přístrojová deska, což ho může vzbudit. Když se tak nestane, auto lehce zpomalí. Když ani to nezabere, přijde brzdění mnohem důraznější. A v závislosti na druhu tempomatu buď auto jen zpomalí o asi 20 km/h nebo zcela zastaví.“

Adaptivní tempomat tedy spolupracuje s celou řadou další bezpečnostních systému, včetně třeba upozornění na vybočení z jízdního pruhu. Je to taková obdoba z osobních aut známého Lane Assist, kdy třeba u Scanie systém řidiče varuje ve chvíli, kdy má tendence přejet vodorovné dopravní značení.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Policejní výzva zabrala. Už je jasné, kdo vlastní náklaďák, který vjel před vlak

Jediným zádrhelem je fakt, že jak dopravce, tak řidič jsou z ciziny. Navíc ze země mimo EU
19.10.2020 08:16
|
2
Reklama

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
27.09.2020 19:55
|
14

Řidič kamionu dostal na dálnici D5 infarkt a naboural. Snahy o jeho záchranu byly marné

Vůz zablokoval po samovolném couvání oba jízdní pruhy, ale nezpůsobil žádnou další dopravní nehodu
05.06.2020 10:54
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13

Retro: Volkswagen Transporter T4 se stal mezi dodávkami stejným snem Čechů jako Octavia v osobácích

Německý všdudybyl v kombinaci s nesmrtelným pětiválcem TDI byl a je zárukou nezničitelnosti
16.03.2024 08:46
|
3
Reklama
Autosalon TV