Reklama
Řidičův chleba

Řidiči často nerozlišují obytnou a pěší zónu. Stát je to může až 2500 korun za vjezd do zákazu

Po pěší zóně se mohou pohybovat třeba i tramvaje, ale jen za určitých podmínek
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon

Obytná nebo pěší zóna? Maximální povolená rychlost 20 km/h v obou uvedených místech svádí ke zkratce, že pro řidiče není důležité mezi nimi rozlišovat. Jenže jak z pohledu cyklistů, tak i z pohledu řidičů motorových vozidel jsou rozdíly celkem zásadní.

Pěší a děti neomezeně

Obecně platí, že obytná zóna je určena pro chodce i cyklisty. Neodděluje od sebe pěší, cyklistickou ani motorovou dopravu. Pravidla jsou v ní nastavena a přizpůsobena tomu, aby zajistila bezpečné prostředí pro místní obyvatele, protože jde o komunikaci se smíšeným provozem (zákon 361/2000 Sb. o silničním provozu § 39 - zastavěná oblast). Její začátek a konec jsou jasně označeny velkými obdélníkovými značkami "Obytná zóna" a "Konec obytné zóny" na modrém poli.

Rozčilování řidičů, že jde chodec po pozemní komunikaci v obytné i pěší zóně, je „mimo mísu“. Pěší jí totiž mohou používat v celé její šíři. Děti si ale mohou hrát „na silnici“ jen v obytné, nikoli pěší zóně. Chodci i děti ale mají v obytné zóně i své povinnosti. Musí umožnit vozidlům projet, takže v případě hrajících si dětí například sklidit branky na fotbal stranou. Naopak řidič musí dát pozor, aby chodce ani děti neohrozil. A když je to potřeba samozřejmě zastavit.

Zdroj: Tiskový servis Ministerstvo dopravy ČR

Pozor na přednost v jízdě

Pokud to místní úprava (značky) neupravuje jinak, ke vjezdu do pěší zóny opravňuje dodatková tabulka (například Vjezd zásobování povolen). A pokud to značka nepovoluje dodatkem, smějí v pěší zóně na kole jezdit jen děti do devíti let. Parkovat v obytné zóně můžete jen na vyznačených parkovištích. Pokud auto odstavíte jinde, můžete dostat pokutu. Zastavení kvůli nastoupení lidí nebo vyložení nákladu není nijak omezeno.

Řidiči by si měli dávat pozor při výjezdu z obytné zóny, pokud tam není značka "Dej přednost v jízdě“. V takovém případě totiž neplatí při výjezdu přednost zprava neboli pravidlo pravé ruky, ale povinnost přednost dát automaticky.

Zdroj: Tiskový servis Ministerstvo dopravy ČR

Na pěší zónu může i tramvaj

Pěší zóna je část města nebo obce určená hlavně pro chodce, proto nemá žádné jízdní pruhy. Chodci mají v této zóně přednost před jakýmkoliv dopravním prostředkem. Na značce „Pěší zóna“ mohou být uvedeny výjimky, tedy dopravní prostředky, které smějí do zóny vjet. Zajímavým místem je z tohoto pohledu Náměstí Svobody v Brně, kde jezdí po pěší zóně tramvaje (v místním slangu šaliny). Chodci musí těmto vozidlům ve výjimce umožnit průjezd. Motoristé v zóně mohou zastavit i zaparkovat, ale jen na označených parkovištích. Pokud ale poruší zákaz vjezdu motorových vozidel na pěší zónu, mohou dostat na místě pokutu ve výši 1 500 až 2 500 korun.

Reklama

Diskuze

Volič ODS - 19.07.2022 08:02:53
Článek o koblihách. Mají místo mozku koblihu a nerozlišují dvě tak rozdílné věci, je to jako den a noc. Sebral bych jim řidičáky, čuramedánům pokurveným v hnůjdejích a fóbiích!
PICHAV - 18.07.2022 19:14:23
MA TO CENU VUBEC RESIT ???? NAPROSTATU VETSINA CTENARU RIDICU SI ZAKRATKO !!!! VYNDA Z VOZU ZPETNE ZRCATKO !!!! NA PAMATKU A ZPETNY POHLED NA ZIVOT RIDICE !!!! A BUDE CHODIT PESKY !!!! MIMO OBYTNOU ZONU POTKAJI ZAJICE ZABY JEZKY !!!! PRIJDOU NA JINE MYSLE

Pomatený chodec si v Ostravě zahrál na kaskadéra. Skočil na kapotu auta a pak ležérně odešel

Policisté z Ostravy pátrají po muži, který poničil kapotu auta a vyděsil řidičku
21.09.2021 07:38
|
1
Reklama

Vozíčkář je z pohledu zákona chodec. Na chodníku ale nesmí ohrozit ostatní

Zákon mu umožňuje využít i silnici, ale jen její okraj. Doporučuje se pak používat reflexní prvky
13.10.2020 13:08
|
0

Chodec způsobivší nehodu musí zaplatit škodu i na autě, které ho srazilo. Tvrdí to policie

Pokuty udělují strážci zákona pěším bez reflexních prvků jen výjimečně. Může však dosáhnout 2500 Kč
11.12.2019 12:10
|
12

Střecha auta unese mnohem víc, než si lidé myslí. Často totiž nerozumí údaji o nosnosti

Střešních stanů se nebojte. Údaje se totiž týkají jedoucího vozu, stojící unese násobně víc
12.07.2024 16:25
|
0

Jíst za volantem nesmí jen někteří řidiči. Podobné je to i s kouřením

Zákon tyto činnosti plošně nezakazuje, i tak za ně můžete být potrestáni
10.07.2024 11:00
|
1
Reklama

Po testování nižších kubatur přesedáme na nejsilnější jednostopé novinky. Nový Autosalon ve středu

V premiérovém dílu otestujeme BMW M 1000 XR, Ducati Multistrada RS, Suzuki GSX-S1000GX a další
08.07.2024 13:00
|
0

Automobilka Škoda se pochlubila svou novinkou. Model Elroq bude designovým přelomem značky

První elektrické kompaktní SUV značky Škoda má nabídnout dojezd až 560 kilometrů
02.07.2024 16:50
|
0
Reklama
Autosalon TV