Reklama
Řidičův chleba

Pro parkování na zásobování karta za oknem rozhodně nestačí. Zákon ji ani nevyžaduje, chce to důkazy

Tato místa nevyužívají jen dodávky. V případě potřeby na nich stojí i lékaři, opraváři nebo invalidé
Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Potřebujete si jen na chvíli zaskočit do obchodu, ale ulice je bezútěšně přeplněná parkujícími auty. Když tu se objeví jedna volná skulina, kterou ale ochraňuje značka: Zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou „mimo zásobování“. Tak proč si nenapsat na papírek ZÁSOBOVÁNÍ a v klidu nezastavit? No, hlavně proto, že cedulka za oknem, kterou si může každý vyrobit během několika sekund, je absolutně k ničemu. Zákon ji dokonce ani pro zásobovací auta nepožaduje.

Zásobování nejen pro obchody

Podle dodatkové tabulky by se mohlo zdát, že pokud řidič neoprávněně zastaví na vyhrazeném místě pro zásobování, bude tím případně překážet jen dodávce se zbožím. To ale není pravda. „Je-li na dodatkové tabulce použit text s výrazem: zásobování, rozumí se tím vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby a také vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou. Pod pojmem zásobování je tedy ukryto více činností,“ upozorňuje mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

U lékařských služeb se počítá se sanitkou nebo lékařem, který na místo dorazil s vozem se speciálním označením O5 (to je známý symbol hada na modrém kříži s nápisem: Lékař ve službě). Na zásobování mohou stát také opraváři a údržbáři, hlavně oprava vozovky, plynaři, elektrikáři nebo údržba zeleně. Z komunálních služeb sem patří i odtahovky nebo svoz odpadu. A v neposlední řadě tu mohou parkovat lidé s tělesným postižením, kteří mají kartičku O7.

Zajímavostí je, že v případě zásobování obchodu není přesně stanovena doba, po kterou mohou vozidla na vyhrazeném místě stát. Záleží čistě na strážníkovi. „Kontrola času, po který probíhá zásobování, bude individuální a bude záviset na konkrétní situaci. Jinak bude časově probíhat zásobování stánku s denním tiskem, kde postačí několik minut, a jinak například obchodu s obuví, kde bude nutné k vyložení nákladu několik desítek minut,“ dodala Seifertová s tím, že se počítá i s místní znalostí strážníka.

Zevrubná kontrola

O individuálním přístupu během kontroly aut parkujících na zákazu zastavení mimo zásobování hovoří i mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů. „V praxi například strážník požádá řidiče o předložení dokladů prokazující zásobování konkrétní firmy, která sídlí v dané lokalitě. Případně provede místní šetření ve firmě, kterou řidič vozidla uvede jako firmu, jež v daný čas zásobuje nebo pro kterou v daný čas vykonává služby definované vyhláškou,“ sdělil Machů Autosalonu s tím, že pokud řidič není ochoten strážníkovi doložit vše potřebné, strážník případ zadokumentuje a putuje k správnímu orgánu k projednání.

I v Ostravě městská policie dává zásobování prostor, který potřebuje. „Pokud se týká řešení času, respektive délky zásobování, je toto rovněž v každé situaci individuální. Zpravidla přihlížíme k době nezbytné na vyložení nákladu, respektive pro zásobení prodejny doručeným zbožím, včetně provedení nezbytné administrativy, jako je například potvrzení převzetí zboží, vystavení příjmového dokladu a podobně,“ dodal Machů.

Strážníci už ale zažili řidiče, kteří se na zásobování vymlouvali, třeba jen kvůli návštěvě. „Řidič pod záminkou zásobování navštívil svým soukromým vozem prodejnu své známé. Za sklo si umístil tabulku, kterou mu poskytla majitelka prodejny. Strážníkům při kontrole tvrdil, že do prodejny dovezl zboží, což však nebyl schopen doložit doklady. Jakmile mu strážníci sdělili, že dané místo je monitorováno kamerami městského kamerového systému, změnil své stanovisko. Uvedl, že do prodejny skutečně žádné zboží nepřivezl. Přijel pouze za svou známou na kávu,“ vzpomíná Machů.

Ukáznění řidiči z Opavy

Například pražští strážníci provádějí kontroly vozů parkujících na místech pro zásobování průběžně. Nemají a ani nepřipravují žádnou speciální akci. Nicméně, pokud někoho při porušení dopravních pravidel načapají, mohou mu udělit na místě pokutu až do 2000 korun. Situaci lze ale řešit i domluvou. Výjimkou je zneužití označení pro vozidla přepravující osobu tělesně postiženou, tam je pokuta 2500 korun.

Autosalon oslovil několik městských policí, zajímavá odpověď přišla z Opavy: „Možná by bylo vhodnější oslovit kolegy z jiného města, protože rafinované tištění cedulek ZÁSOBOVÁNÍ nepatří mezi praktiky opavských řidičů. Za období od 1. dubna 2018 do 1 dubna 2021 řešili strážníci MP Opava pouze 63 porušení dopravní značky B28 zákaz zastavení s dodatkovou tabulkou E13: mimo zásobování,“ odpověděl tiskový mluvčí opavské městské policie Marek Dýčka. Nezbývá tedy doufat, že jsou řidiči stejně ukáznění i v dalších městech.
Reklama

Diskuze

Mirek - 03.01.2022 09:04:07
Mluvčí pražských strážníků mele nesmysly. Invalida má výjimku k zákazu VJEZDU - mimo zásobování- je-li to naléhavě nutné, a dále nemusí respektovat zákaz STÁNÍ, opět je-li to naléhavě nutné, nikoli zákaz zastavení.
Radim - 01.12.2021 18:27:25
Pokud s přestupkem nesouhlasíte na místě nic nevyřeší (nepřestupek nejde řešit domluvou) a posílá. Obecně jim je ale jedno jestli řeší domluvou, zaplatíte nebo vas pošle takže jednáním dle Johnyho jim ulehčíte rozhodování.

Města začínají s očistou ulic. Pozor na parkování, letos už budou auta odtahovat

Zatímco během loňského lockdownu policie auta neodtahovala, letos bude nekompromisní
28.03.2021 07:40
|
3
Reklama

České hory v obležení aut. Kvůli bezohlednému parkování zapadli hasiči, problémy mají záchranáři

Oficiální parkoviště se každý den rychle plní a tak řidiči často parkují tam, kde je prostě napadne
01.01.2021 19:54
|
26

Dva senioři se u obchodu poprali o parkovací místo. Jeden druhému rozsekl obličej holí

Případem už se zabývá i policie. Zraněného řidiče musela k ošetření do nemocnice odvézt sanitka
08.12.2020 08:02
|
18

Za 300 tisíc korun 300 kilometrů. Malý elektromobil se chlubí rekordním poměrem ceny a dojezdu

Indický model Tata Tiago.ev se nabízí se dvěma velikostmi baterie. Za půl hodiny dobije 100 km
30.09.2022 19:15
|
2

Dřív tu vyráběli brzdy pro Favorit, teď pro Rolls-Royce. Navštívili jsme továrnu ZF v Jablonci

Ročně vyprodukují na devět milionů brzd, chtějí ale víc. Také je tu testují v extrémních podmínkách
30.09.2022 15:29
|
2
Reklama

Komentář: Vyšší postihy pro řidiče nejsou potřeba. Česko má jedny z nejpřísnějších trestů světa

To, za co lidé na českých silnicích mohou přijít o řidičský průkaz, není někdy v EU ani přestupek
29.09.2022 07:30
|
9

Vybíráme velké auto pro rodinu pod 300 tisíc korun. Jsou jich stovky, jejich spolehlivost je různá

Seat Alhambra, Volkswagen Sharan, Renault Espace, nebo Opel Zafira? Možností je poměrně dost
28.09.2022 10:30
|
0
Reklama
Autosalon TV