Reklama
Řidičův chleba

Lidé, kteří bydlí za touto značkou, nesmějí přijímat návštěvy. Tedy, pokud u nich nepřespí

Zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhy je poměrně rozšířený. Víte, kdo tudy může projet a kdo už ne?
Zdroj: Jan Markovič

Značky zákazu vjezdu doplněné o tabulku „mimo dopravní obsluhu“ nebo „dopravní obsluze vjezd povolen“ se objevují hlavně v českých městech v poměrně hojné míře. Často se také stává, že řidiče do takové ulice klidně pošle navigace. Cíl leží až za značkou. Co teď? Můžu projet, nemůžu? A co je to vlastně ta dopravní obsluha? Řada lidí to vůbec neví.

Zákazy s takovou dodatkovou tabulkou se objevují nejen v průmyslových oblastech města, ale i v klidných obytných čtvrtích. Jsou jimi vybaveny třeba některé slepé ulice. Někdy je také město osadí na žádost tamních obyvatel, kteří touží po tom, aby svému bydlišti ulevili od aut. Jenže pokud by věděli, kdo přesně za značku s dopravní obsluhou může vjet, možná by si to rozmysleli.

Instalatér ano, kamarád ne

„Je-li na dodatkové tabulce použit text s výrazem „dopravní obsluha“, rozumí se tím vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost.“ Tak hovoří zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně jeho příloha s dopravními značkami.

Z uvedeného textu vyplývá, že přivolaní řemeslníci mohou tento zákaz vjezdu pohodlně ignorovat. Jednoduše jedou do místa za prací. Stejně tak si obyvatelé dané ulice mohou zavolat taxi, nebo se nechat v klidu dovézt domů. Problém ale nastává se soukromými návštěvami, třeba přátel nebo příbuzných. Ti už by se mohli dostat do křížku s městskou policií.

Za značku totiž mohou vjet pouze ti, kteří mají v místě své bydliště. To návštěva logicky nemá. Dodatková tabulka však umožňuje vjezd i těm, kteří budou za značkou ubytovaní. To není nutné vztahovat jen na hotely nebo penziony. Ubytovat lze samozřejmě i návštěvu. Pokud tedy bydlíte za značkou a pozvete si k sobě své přátele, kteří za vámi dorazí autem, musíte je u sebe nechat přespat. Jinak se dopustí přestupku.

Při případné kontrole městskou policií by bylo vhodné nějakým způsobem dokázat, že tomu tak opravdu je. Jak, to už záleží na posouzení zasahujícího strážníka. Dá se předpokládat, že by mělo stačit ústní potvrzení řidiče. Pečlivější muž zákona by ale mohl vyžadovat například potvrzení od majitele nemovitosti, ať už písemně nebo ústně. Stejně tak není zřejmé, zda by například návštěva, která u vás doma zároveň provede nějakou drobnou opravu, například utáhne kohoutek, už byla ze zákazu dle posouzení strážníka vyňata.

Skoro 40 tisíc přestupků ročně

Městská policie přesně neví, kolik takových přestupků ročně řeší. „Takto podrobnou statistiku nevedeme, tedy nevíme, kolik řidičů se dopustilo porušení zákazu vjezdu mimo dopravní obsluhu. Za loňský rok strážníci v Praze zjistili celkem 39 472 dopravních přestupků v souvislosti s porušením dopravního značení zákaz vjezdu. Tento přestupek mohou řešit standardně domluvou, pokutou či oznámením správnímu orgánu. Pokuta na místě může být až do výše dvou tisíc korun,“ řekla Autosalonu mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Problém se soukromými návštěvami je bizarní a z této podstaty se dá očekávat, že jej městská policie ani obyvatelé daného místa příliš řešit nebudou. Je ale na druhou stranu potřeba počítat s tím, že daná značka otevírá v případě nepovedených sousedských vztahů prostor ke konfliktům. Strážník přivolaný na místo na udání souseda by jednoduše musel jednat podle zákona.

Do potíží se ale nedostávají jen návštěvy. Dodatková tabulka znamená problém i pro firmy, které mají za značkou svou provozovnu. Kromě toho, že za nimi nemohou jejich zákazníci, nesmí paradoxně do práce autem ani jejich zaměstnanci. Značkou totiž může projet jen ten, kdo má v místě sídlo nebo nemovitost. Tedy majitel společnosti. Ostatní nikoliv.

Autosalon oslovil s dotazem, zda mohou za značku projet soukromé návštěvy nebo zaměstnanci firmy,  také ministerstvo dopravy. „K uvedeným příkladům uvádíme, že ani v jednom případě nejste dopravní obsluhou ve smyslu významu uvedené dodatkové tabulky podle přílohy č. 6 k vyhlášce č. 294/2015 Sb.,“ potvrdil redakci mluvčí ministerstva František Jemelka.
Reklama

Diskuze

gabrielaN - 28.12.2021 18:39:09
Zdravím, děkuji za podrobněji zpracovaný článek :-) Našla jsem ještě nějakou doplňující větku k tomuto tématu, a to v prvním odstavci zde: https://www.dopravniznaceni.com/co-je-dopravni-obsluha . A ke komentářům jen asi toto: myslím, že městským policistů
Terka - 25.11.2021 13:44:53
A jak je to prosím, když mi přišla pokuta s časem ve kterém to auto již minimáně dvě hodiny stálo na místě...abych upřesnila...Pokutu jsem dostala v době, kdy jsem již minimálně dvě hodiny byla v práci a auto stálo zaparkované - dřív tam ten zákaz nebyl.

Pozor, policie! Čeští řidiči už mají vlastní aplikaci, která je upozorňuje na kontroly

Web pracuje na základě informací přímo od řidičů. Vyzkoušeli jsme, zda funguje
08.03.2021 19:46
|
18
Reklama

Zasněžila mi při jízdě registrační značka. Výmluva, kterou neakceptujeme, říká policie. Hrozí pokuta

Na nečitelnou "espézetku" je možné pohlížet stejně, jako kdyby auto žádnou značku nemělo
16.02.2021 06:37
|
88

Za měsíc 1200 řidičů bez dálniční známky. Policie a celníci si pochvalují nový systém jejich kontrol

Známky kontroluje policie i mýtné brány. Ty sice neumí rozdat pokuty, ale informují o neplatičích
04.02.2021 07:58
|
14

Kvíz: Škoda Octavia letos slaví 65 let. Víte, bez jaké výbavy se museli obejít první majitelé?

Kdy se začala vyrábět a jak dlouho v prodeji vydržela? I na to se ptáme v tomto kvízu na neděli
14.07.2024 10:03
|
1

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0
Reklama

Stylové SUV Renault Rafale je v Česku. Vypadá mnohem dráž, než ve skutečnosti stojí

K mání je zatím s jedním hybridním pohonem. Brzy ale přijde extra výkonná verze do zásuvky
11.07.2024 08:01
|
11

Za volantem nesmí být nuda, řekla si Honda a představila kupé Prelude. Prohlédli jsme si ho

Budoucnost není jen čistě elektrická. O zábavu se má postarat hybridní systém pod kapotou
08.07.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV