Reklama
Řidičův chleba

Pozor, policie! Čeští řidiči už mají vlastní aplikaci, která je upozorňuje na kontroly

Web pracuje na základě informací přímo od řidičů. Vyzkoušeli jsme, zda funguje
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Už týden v Česku platí dosud nejpřísnější vládní nařízení, které zakazuje lidem pohyb mezi okresy, pokud nevyužijí nějakou z přesně definovaných výjimek. Silnice hlídají tisíce policistů a vojáků. Mají vytipováno zhruba 500 stanovišť, řadu z nich přímo na hranicích jednotlivých okresů, kde namátkově kontrolují, zda mají lidé pro svou cestu pádné důvody.

Aplikace kontrolní body

Čeští řidiči ale kontrují. Kromě toho, že si mohou hlídat třeba nezvyklé zdržení v dopravě přes mapy od Googlu nebo reportovat přítomnost policie v oblíbené komunitní navigaci Waze, přibyla jim od minulého týdne také webová aplikace nazvaná Kontrolní body. Ta si vzala inspiraci právě u Waze s tím rozdílem, že její uživatelé informují pouze o zátarasech a náhodné kontrole. Přibyla také možnost vlakové kontroly.

Nahlášený policejní zátaras vydrží zanesený v mapě 12 hodin, náhodná kontrola pak čtyři hodiny. Podle popisu webu se mu také podařilo "získat reporty z cizích databází". Více autor nebo autoři specifičtí nejsou. Dá se ale předpokládat, že může jít právě o data z aplikace Waze. Tato data převládají, hlášení přímo do aplikace jen jen několik desítek.

Kontrole se řidič nevyhne

Zda se na informace z webu Kontrolní body dá spolehnout, jsme vyzkoušeli v neděli při redakčním testu novinářského vozu. Vybaveni čestným prohlášením splňujícím výjimku vztahující se na výkon profese, jsme na trase dlouhé 250 kilometrů projeli devíti okresy. Při cestě jsme několikrát zastavili a zkontrolovali web na mobilu.

Minuli jsme celkem pět policejních stanovišť. Dlouhodobá, zejména na okrajích Prahy, údajům z aplikace odpovídala. Ale hlavně proto, že je na nich policie přítomná téměř neustále. Naopak hlídky na menších silnicích, včetně jedné, která nás během testu zastavila, zaznamenány nebyly.

Náhodným kontrolám se tedy s pomocí této aplikace řidiči nikdy zcela nevyhnou. Museli by se totiž spolehnout na to, že někdo před nimi do webu hlídku zanesl. To je třeba při slabém nedělním provozu nepravděpodobné. Policie se navíc přesouvá a stanoviště střídá.

Kdo za tím stojí?

Příspěvky na webu jsou podle autora anonymní. Stejně tak v anonymitě navenek zůstává i on. „Tato stránka slouží k informativnímu monitoringu namátkových kontrol a zátaras ozbrojených složek v souvislosti s nařízením vlády platného od 1. 3. 2021. Důrazně vyzýváme všechny uživatele, aby zvážili nutnost své cesty a dodrželi během cesty všechna hygienická opatření,“ píše se v popisu stránky.

Pak ale přece jen přichází mírně politický komentář: „Stránka nemá za cíl znevažovat práci ozbrojených složek, které jsou kvůli směšné a nekompetentní organizaci ve svém velení pod hrozbou finanční destabilizace sebe a svých blízkých nuceny v nepříznivém počasí provádět represi vůči svým spoluobčanům, které by měly chránit, a jsou tak nuceny podílet se na destrukci své vlasti. Stránka nemá za cíl ani nabádat uživatele k porušování krizové vyhlášky,“ dodává autor webu.

Web si nezaložila žádná firma ani politická strana. Ve veřejně dostupných datech je aktuálně majitelem domény soukromá osoba, která ani výrazněji nefiguruje ve veřejném prostoru.
Reklama

Diskuze

René - 13.03.2021 20:44:24
sangre, maš to špatnš 0,45 in = 11,43 mm
sangre - 13.03.2021 07:30:16
Pepan - 08.03.2021 22:56:12 Měl bych taky aplikaci - kanon ráže 45 mm. A kde ho máte namontovaný? Máte na mysli pětačtyřicítku? To je ale 0,45" = 9mm. Ale i to je pořádný kanón.

Část Pražského okruhu neleží ani v Praze ani mimo ni. Podle vládního nařízení tam nikdo nesmí jet

Stejné to je i na Šterboholské radiále. Ačkoliv se nachází na území Prahy, je z ní značkami vyňatá
01.03.2021 12:24
|
21
Reklama

Koronavirus mění dopravní předpisy. V Německu platí zákaz řídit se slunečními brýlemi a rouškou

Řidič musí být ze zákona za volantem rozpoznatelný pro kamery. Proto s rouškou nesmí mít ani čepici
22.02.2021 07:52
|
13

Zasněžila mi při jízdě registrační značka. Výmluva, kterou neakceptujeme, říká policie. Hrozí pokuta

Na nečitelnou "espézetku" je možné pohlížet stejně, jako kdyby auto žádnou značku nemělo
16.02.2021 06:37
|
89

V Česku se prodalo už 200 vozů Rolls-Royce. Ty nové si majitelé vždy navrhnou sami

Pražské dealerství chystá investici do nového showroomu. Do Pařížské ulice se už ale nevrátí
26.01.2023 11:56
|
0

Vyzyvatel oblíbených SUV je v Česku. Renault Austral sází na hybridní techniku a pohodlí

Vůz je v nabídce s manuální převodovkou i CVT. Nový full-hybrid přijde až letos na podzim
25.01.2023 17:31
|
1
Reklama

Jozef Kabaň končí jako šéfdesignér Volkswagenu. Vedení se nelíbila jeho práce na elektromobilech

Kabaň podle zákulisních informací neměl dobré výsledky s projektem malého modelu ID. 2
21.01.2023 10:14
|
4

Od luxusního SUV po stylový elektromobil. Anketa o české auto roku zná šest finalistů

Vítěz z této šestice vzejde na začátku února. Čisté elektromobily jsou ve finále jen dva
19.01.2023 11:52
|
1
Reklama
Autosalon TV