Reklama
Řidičův chleba

Pozor při nákupu autochladničky, jsou mezi nimi velké rozdíly. Tady jsou tipy, jak vybrat

Hledejte takové, které mají přípojku do auta i na doma. Termoelektrický box je dobré předchladit.
Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

I přes koronavirové restrikce začíná sezona cestování, ať už jenom na chalupu, nebo rovnou na dovolenou k moři. Autochladničky jsou dobrým pomocníkem na výletech, protože během teplejšího počasí zvládají udržet potraviny a nápoje v rozumné teplotě. Ne všechny to ale dělají stejně dobře. Přinášíme proto pár tipů, jak mezi nimi vybírat.

Nic, článek nebo kompresor?

Předně je potřeba rozhodnout, k čemu autochladničku budeme používat. Pro nejkratší cesty možná postačí úplně obyčejný chladicí box, který se jen snaží udržet teplotu uložených věcí po co nejdelší dobu. Je to nejlevnější volba, která vyjde na pár stovek.

Druhou možností jsou termoelektrické autochladničky, které využívají kombinaci peltierova článku a větráku. Když do článku proudí elektřina, jedna jeho strana se ohřívá a druhá ochlazuje. Článek pak chladí vnitřní prostor, větrák mu pomáhá v rozptylování vzduchu. Takové přístroje jsou nejoblíbenější a poslouží i na dlouhé cesty nebo na kempování.

Nic se ale samozřejmě nevyrovná klasické lednici s kompresorem. Ty si pořizují hlavně cestovatelé, kteří pro ně najdou využití víc než jen párkrát do roka, mají třeba větší rodinu a chtějí dovolenou trávit v obytném voze nebo kempech. Je dobré počítat s vyšší cenou (začíná na osmi tisících korunách) i hmotností, která může u těch největších modelů dosáhnout až 20 kg.

Co chtít od klasické autochladničky

Protože jsou termoelektrické autochladničky nejžádanější kategorií, zaměříme se hlavně na ně. Jsou totiž také nejproblémovější. Každý výrobce udává teplotu, o kterou je možné obsah boxu uchladit proti okolí. Nejlevnější modely, které stojí okolo 1500 korun, nabízí jen 15 stupňů Celsia, dražší chladničky okolo dvou až tří tisíc umí 18 stupňů a ty nejlepší i 20. Jenže pozor, jde o stejně sporný údaj jako dojezd elektromobilu – záleží totiž na mnoha faktorech včetně třeba naplněnosti chladničky. Je dobré tak brát tuto hodnotu s rezervou a spíš počítat s nižší.

U tohoto typu chladniček je dobré se připravit také na kondenzaci. Ta vzniká při dlouhém používání a výsledkem může být louže na dně úložného prostoru. Proto dolů nepatří třeba načaté potraviny, zelenina nebo máslo. Vždy je dobré je ukládat do samostatných pytlíčků. Chladničku je důležité samozřejmě pravidelně čistit.

Většina dostupnějších modelů nepozná, že jste motor ve voze vypnuli. I když by v případě zdravé autobaterie mohly běžet poměrně dlouho, není dobré je nechávat zapnuté. Pokud se totiž teplota dramaticky zvedne, začne autochladnička z principu úložný prostor ohřívat, což je samozřejmě kontraproduktivní.

Na přání zatopí

Některé autochladničky jsou ale přímo vybavené funkcí ohřevu. Tu zřejmě nevyužijete tak často, ale může se hodit třeba na piknik, kde udrží teplé toasty. Ideální je zvolit typ, který má možnost dělení přepážkou, už jen proto, že to snižuje nepořádek v boxu. Přepážku je obvykle možné i odejmout. Vždy volte takovou chladničku, která má dva kabely, tedy do auta i domů. Výhodou je i možnost volby rychlosti chodu větráku, který bývá ve výkonnějším režimu hlučný, což nevadí v autě, ale na malém hotelovém pokoji rozhodně ano.

V neposlední řadě je dobré věnovat pozornost rozměrům. Někteří výrobci je dokonce neuvádí, jiní mají nekompletní hodnoty. Do vozů kategorie kombi se hodí spíš horizontálně situované chladničky, box ale vždy můžete umístit třeba do prostoru před zadní sedadla, aby byl dostupný i za jízdy. Chladničku není možné kupovat na míru těsně pro kryt kufru, větrání potřebuje prostor.

V případě termoelektrických modelů se vyplatí nemít příliš velká očekávání a nebrat je jako plnohodnotnou náhradu lednice. S funkcí mohou pomoci i chladicí elementy, které se dají pořídit za pár desítek korun. V další části článku najdete přehled všech tří hlavních kategorií autochladniček včetně jejich výhod i nevýhod a doporučení, na jakou cestu je s sebou vzít. Stačí kliknout na tlačítko PROHLÉDNOUT.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Až 11 míst, velký turbodiesel, kempingová verze a kosmický design. Hyundai Staria je plný překvapení

Hyundai představil MPV, které je jako z jiného světa. Chystá pro něj dokonce i vodíkový pohon
13.04.2021 16:48
|
5
Reklama

Škoda by mohla vzkřísit legendární 1203 jako moderní kempovací vůz. Techniku na to má

Jako základ by pohodlně posloužil Volkswagen Transporter, tvrdí designér Daniel Hájek
03.02.2021 12:12
|
11

Tip na kemp v Třeboni u rybníka, ze kterého budete po 10 minutách chůze v centru města

Třeboňsko patří mezi top cíle letošní sezóny. Poradíme vám, jak zde dobře a levně zakempovat
08.08.2020 11:40
|
1

Na mezinárodní silnici u Benešova vyrostly nové kamery. Zatím nefungují, brzy ale změří i motorkáře

Neznámý vandal se snažil stavbě zabránit a zdržel ji. Pokuty začnou chodit za měsíc
04.08.2021 11:27
|
3

Zahodíme v době elektromobilů vozíky? Většina těch současných kouli nemá. Když už, tak moc neutáhnou

Prošli jsme technická data 36 elektromobilů prodávaných v Česku. Tahat vozík nebo přívěs umí jen 15
03.08.2021 07:40
|
5
Reklama

Zpackané pruhy v Podolí ukazují, jak Praha tlačí cyklistiku. Po kritice je opět přemalovala

Značení vzniklo jen několik metrů od oblíbené cyklostezky. Zmateni jsou řidiči i cyklisté
01.08.2021 08:19
|
13

SUV, kabriolet a sedan dohromady. Jako když ho nakreslí dítě, vysmál se Clarkson Suzuki

Výstřední auto z konce devadesátých let dnes jezdí i v Česku. K mání je za cenu okolo 70 tisíc
31.07.2021 20:21
|
1
Reklama
Autosalon TV