Reklama
Nová auta

Až 11 míst, velký turbodiesel, kempingová verze a kosmický design. Hyundai Staria je plný překvapení

Hyundai představil MPV, které je jako z jiného světa. Chystá pro něj dokonce i vodíkový pohon

Novinka od Hyundaie vypadá jako z jiného světa. A tím nemáme na mysli pouze její vzhled, ale třeba také pohon. V Evropě totiž bude staria zprvu k dispozici pouze s naftovým motorem 2,2 litru, což je v době odklonu od tohoto typu paliva poměrně zvláštní, jakkoliv je jasné, že pod kapotu takto velkého vozu se turbodiesel skvěle hodí. Kromě toho však automobilka plánuje pro tento vůz například i vodíkový pohon. Zkrátka, staria se sice prezentuje jako MPV, ale plány, které s ní značka Hyundai má, překračují tento segment.

Skutečně jiné MPV

Byť je klasický segment MPV citelně pod tlakem stále oblíbenějších SUV, v segmentu velkých MPV aut s délkou kolem pěti metrů, je zájem zákazníků stále docela velký. Tyto vozy, které stojí na pomezí osobních a užitkových aut, totiž oslovují poměrně široké spektrum zákazníků od živnostníků, přes transportní firmy až po rodiny s více dětmi či aktivně žijící jedince, kteří nezřídka takové auto využívají i pro přespání na cestách.

A přesně do této třídy cílí i nový Hyundai Staria, který by rád konkuroval především Mercedesu třídy V či VW Multivan. Na délku měří staria 5 253 mm, šířku má 1 997 mm a její výška je 1990 mm. Rozvor také slibuje dostatek vnitřního prostoru, jeho hodnota je totiž 3 273 mm. Z uvedeného je zřejmé, že tohle auto bude schopné nabídnout vysokou variabilitu a užitné vlastnosti. Vždyť třeba verze se třemi sedadly, která je určena živnostníkům, nabídne až 5 m3 nákladového prostoru.

Na evropské trhy včetně toho našeho vstoupí staria zatím s jediným motorem, a to turbodieselem 2,2 VGT. Ten bude kombinovaný buď s šestistupňovou manuální převodovkou, nebo s osmistupňovým automatem. Naftový motor poskytuje nejvyšší výkon 177 k a maximální točivý moment 431 Nm. 

Až 11 míst uvnitř a komfort jako v business-class

Staria se u nás bude nabízet ve dvou verzích s označením "Staria" a "Staria Premium". Především druhá jmenovaná si zakládá na maximálním luxusu a přináší do segmentu velmi zajímavé prvky. Například sedmimístná verze zahrnuje prémiová relaxační sedadla ve druhé řadě s elektricky nastavitelným sklonem opěradla. Tato sedadla jsou navíc podélně nastavitelná pro snadné nastupování nebo maximalizaci zavazadlového prostoru. V relaxačním režimu se sedadla jedním stisknutím tlačítka automaticky uvedou do specifické polohy poskytující optimální oporu těla a zlepšující celkový pocit komfortu. 

Samostatná sedadla ve druhé řadě sedmimístné konfigurace lze také otočit o 180 stupňů proti směru jízdy, čím vznikne nejen mobilní kancelář, ale takové uspořádání potěší i početné rodiny.

Právě počtem převážených osob je staria rovněž výjimečná - její interiér umožňuje konfiguraci od 2 do 11 sedadel, v Česku bude maximum devět. 
Reklama

Smělé plány do budoucna

Futuristicky tvarovaná staria nemá být pro Hyundai pouze modelem MPV v portfoliu, ale značka s ní má větší plány. Jednak bude k pohonu v budoucnu použit třeba i vodík, a rovněž se chystá celá řada verzí například sanitních, reprezentativních či stále populárnějších kempingových.

Na náš trh by měl tento model dorazit už v druhé polovině roku a je jasné, že má velký potenciál zčeřit vody rybníka velkých osobních dodávek.

Diskuze

Maxmilián - 14.04.2021 14:40:02
Ó to je krasavec no to vypadá jako cadilac krásný
David - 14.04.2021 17:29:09
No to je Hnus jako vše od Hnujdajaru?

Nový Caddy za půl milionu? Volkswagen se snaží oživit kategorii MPV

Volkswagen uvedl na český trh novou generaci svého užitkového vozu a MPV Caddy
05.01.2021 13:50
|
5
Reklama

Že MPV vymřela? Ne zcela, v ČR se nabízí 41 velkoprostorových aut, která převezou více než 5 lidí

Pátrání po nich je ale někdy vyloženě detektivní. Automobilky je kvůli emisním limitům schovávají
18.11.2020 12:26
|
9

Od Mercedesu po Dacii. Hledali jsme kompaktní MPV pro rodinu

Vybrali jsme pět modelů, které za méně peněz nabídnou podobné služby, jako Mercedes třídy B
03.10.2019 16:00
|
0

Vzpomínky na svobodná, až ulítlá 90. léta: Tahle auta patřila mezi nejpodivnější na našich silnicích

Některé modely vyloženě moc krásy nepobraly, jiné se řadí k odvážným designérským počinům
05.05.2021 07:18
|
4

Designér Jozef Kabaň vstupuje podruhé do stejné řeky. Přesto bude pro Škodovku konkurentem

Bývalý škodovácký šéfdesigner nyní pracuje na stejné pozici u VW. Představil elektromobil ID.4 GTX
29.04.2021 09:40
|
1
Reklama

Sportovní SUV jako druh na vymření? Ne tak docela. Důkazem je nový Hyundai Kona N

Kdo by to byl před deseti lety řekl, že právě Hyundai bude zachraňovat sportovní svezení
28.04.2021 13:42
|
1

Volkswagen ID.6 je velké elektrické SUV, na které však bude Evropa zřejmě jen mlsně koukat

Auto až pro sedm cestujících je určeno primárně pro čínský trh, kde s ním má VW velké plány
28.04.2021 10:47
|
1
Reklama
Autosalon TV