Reklama
Řidičův chleba

Pokuty na cestě k moři mohou zruinovat dovolenkový rozpočet. Předpisy je lepší dodržovat

Některé země slevily z brutálních sankcí za přestupky, jinde je úzkost z pokuty na místě
Zdroj: UAMK

Nadšení z cesty za vysněným odpočinkem po celém roce odříkání může snadno vyprchat s červeným terčíkem některého ze zahraničních policejních útvarů. Zkažená nálada bývá tím nejjemnějším důsledkem zdánlivě nepodstatného hříchu, mnohem horší je díra do rozpočtu. Žádná honosná večeře pro celou rodinu, žádné výlety lodí na lepší pláž či kvalitní potraviny z dovozu. Ano, dovolená se může prodražit zcela nečekaným způsobem.

Bez koronaomezení, zato obezřetněji

Ať už letos vyrazíte k Jaderskému, Černému, Baltskému nebo Středozemnímu moři, nebudete potřebovat žádné potvrzení v souvislosti s covidem-19. To ovšem neznamená, že by vám nehrozil celý komplex nebezpečí pro vaši peněženku.

Hlavní narativ je jasný a neměnný: Abyste se vyhnuli nepříjemnostem, dodržujte dopravní předpisy! V jednotlivých zemích se ale liší. Zatímco v takovém Rakousku (ale jen občas) nebo Maďarsku si to můžete šinout cestou do Chorvatska na dálnici tradičně rychlostí 130 km/h, třeba v takovém Srbsku, které vás čeká na cestě do Bulharska, je povolená maximálka jen 120 km/h.

V Chorvatsku zase pro řidiče s věkem do 24 let platí snížený rychlostní limit o 10 km/h, tedy rovněž jen 120 km/h. Podobně je to s alkoholem. Zatímco Chorvatsko, Bulharsko či Rakousko tolerují malé množství promile v krvi, v Maďarsku nebo v Rumunsku pro ni pochopení nemají, platí tam nulová tolerance. Nejlepší je proto neriskovat. Pokuty jsou totiž mastné a mohou zruinovat váš rozpočet na dovolenou.

Jiný kraj, jiný mrav

Období pandemie nebylo právě tím, kdy by vlády jednotlivých zemí v zájmu nalákat aspoň nějaké turisty tlačily na zvyšování sankcí za dopravní přestupky. Většina změn tak proběhla do roku 2020. Výjimkou je Slovinsko, ale v dobrém slova smyslu. Slovinci totiž upravovali sazebník směrem dolů! Alespoň co se týká rychlosti.

Tak například za překročení povolené rychlosti v obci o 10 až 20 km/h hrozí nově pokuta 120 eur místo původních 250. Rychlá jízda na dálnici byla dosud pokutována částkou 80 eur při překročení limitu o 20 až 30 km/h. Nově je to jen 60 eur. Naopak, zvýšily se sazby za používání telefonu během jízdy ze 120 na 250 eur. V Rakousku zase začali být velmi citliví na agresivní jízdu.  Za protáčení kol, driftování, jednoduše za „blbnutí“ za volantem si tamní policisté zeptají i 300 eur, ale vrchní sazba může být až 1 000 eur a dokonce vám může být na 72 hodin zadrženo vozidlo. Týká se to samozřejmě i motorkářů.

Vyšší než loni jsou pokuty v Polsku. I tak jsou ale díky dobrému kurzu koruny vůči polskému zlotému u severních sousedů vesměs o něco „shovívavější“ nežli ty české. Třeba za překročení rychlosti do 10 km/h zaplatíte nyní jen asi 270 Kč, u nás to bývá při řešení na místě přinejmenším pětistovka. V Polsku také platí, že řidiči z jiných zemí, tedy i z České republiky, musí pamatovat na to, že pokud pokutu dostanou, musí ji uhradit ihned na místě, a to hotově nebo kartou. Pokud nemají dost peněz anebo pokutu zaplatit nechtějí, bude uplatněno zrychlené řízení. To znamená zatčení a soudní řízení.

Dvě zajímavé novinky se letos vyskytly na Slovensku. Naši východní bratři připravili speciální past na řidiče, kteří překročí rychlost ve městě o více než 50 km/h, resp. mimo něj o více než 60 km/h. Takový dravec si musí připravit přinejmenším 6250 Kč při řešení přestupku na místě, u správního řízení dvojnásobek. Druhou novinkou je zdvojnásobení pokuty za držení mobilního telefonu za jízdy - když vás nyní přichytí, bude to přinejmenším za 3250 Kč.

Plaťte na místě

Pokud už ale pokutu dostanete, zaplaťte ji raději hned na místě, což zpravidla znamená zvýhodněnou sazbu. Platit později znamená zaplatit více. Pokuta, například za překročenou rychlost, vám může přijít dodatečně i domů, když jste už dávno vybalili kufry. Neváhejte a také ji zaplaťte. Nespoléhejte se na to, že se na ni zapomene. Úhrady takových pokuty dnes hlídají elektronické systém a ty nezapomínají, ani nesmlouvají.

Policie evropských zemí navzájem spolupracují a pokutu od vás mohou vymáhat. Italové dokonce přes soukromé agentury! Vymstít se vám to může i při návratu do země, kde jste se přestupku dopustili. Pokuta jednoduše zůstává v centrální databázi pokut konkrétního státu vedena jako nezaplacená. Stačí krátká lustrace při kontrole během příští dovolenkové sezóny a máte velký problém.

Srdcové (a drahé) Chorvatsko

Chorvatsko je mezi Čechy stále nejoblíbenější dovolenkovou destinací. Většina rekreantů tam míří vlastním vozem a mnozí už až moc dobře vědí, jak chutná střet s tamní nekompromisní policií. Zbystřit by ale měli všichni.

Níže najdete seznam některých závažných přestupků, kterým se policie bude více věnovat a které mají vyšší penalizaci. Po prostudování výše některých pokut jsme trochu přestali mít pocit, že jsou české zákony moc přísné.

  • Překročení rychlosti v obci o 20 – 30 km/h – pokuta 1000 kun/3500 Kč.
  • Překročení rychlosti v obci o 30 – 50 km/h – pokuta 3000 – 7000 kun/10 500 – 24 500 Kč. Krom toho může policie zabavit řidičský průkaz a to až na 3 měsíce. Kdo spáchá tento přestupek opakovaně, přijde o něj na půl roku.
  • Překročení rychlosti mimo obec o 50 km/h a více – pokuta 5000 – 15 000 kun/17 500 – 45 000 Kč. K tomu budou policisté na 3 měsíce odebírat řidičský průkaz. Kdo tento přestupek spáchá podruhé, tomu bude řidičák odebrán na 6 měsíců a v případě opravdu vysoké rychlosti dokonce hrozí vězení a to až na 2 měsíce.
  • Vjetí do protisměru na dálnici – pokuta 10 000 – 20 000 kun/35 000 – 70 000 Kč a k tomu dle závažnosti možnost vězení až na 2 měsíce.
  • Nesprávné předjíždění – pokuta 3000 kun/10 500 Kč a odebrání řidičáku na 3 měsíce. V případě opakování přestupku dokonce na půl roku.
  • Nezastavení před přechodem bez semaforu – pokuta 3000 kun/10 500 Kč. 
  • Nezastavení před přechodem řízeným semaforem – pokuta 3000 – 7000 kun/10 500 – 24 500 Kč. K tomu viník přijde na 3 měsíce o řidičák. V případě opakování přestupku na půl roku.

Krom toho ale budou policisté dohlížet také na další přestupky, které podle nejen chorvatských průzkumů způsobují vážné dopravní nehody. U nich se pokuta stanovuje na 10 až 20 000 kun (35 000 – 70 000 Kč), přičemž k tomu úřady přidávají zákaz řízení na 6 měsíců (při opakování na 12 měsíců), nebo dle závažnosti dokonce trest vězení až na 60 dní. A takový zákaz řízení se může dotknout i českých řidičů! Platit sice bude jen na území Chorvatska, ale stejně může zkomplikovat jak cestu domů, tak případně další dovolenou v této destinaci.

Dohlíží se také na dodržování bezpečné vzdálenosti, za které nově hrozí několikatisícová pokuta. Nově budou policisté rovněž dohlížet na viditelně unavené řidiče nebo ty, kteří řídí pod vlivem léků, jež mohou narušit koncentraci. V takovém případě hrozí pokuta od jednoho do dvou tisíc kun, tedy od 3500 do 7000 Kč.
Reklama

Diskuze

Radim - 03.08.2022 20:35:59
Ještě že nikam do zahraničí letos nejedeme. Je to prostě moc drahé. Místo toho mám koupené věci na kempování z https://armik.cz/ a vidím to tak, že s rodinou vyrazíme do jednoho kempu v Jižních Čechách. To přecejen bude i levnější.
Alex - 17.07.2022 10:52:54
Srbsko ma 130 na dalnici uz pres 5 let.

Motorkářům za vjezd do lesa hrozí statisícové pokuty. Kde tedy mohou legálně jezdit?

S endurem se nedá řádit všude. V Česku ale existuje spousta kvalitních tratí za symbolické peníze
22.06.2022 16:13
|
29
Reklama

Jet do Chorvatska přes Maďarsko kvůli levnému palivu se už nevyplatí. Tamní vláda ceny zvedla, ale jen pro zahraniční řidiče

Maďarsko zavádí dvojí ceny pohonných hmot. Bez maďarské registrační značky si připlatíte
27.05.2022 15:45
|
9
Reklama

Řidič neměl dálniční známku, čtyři roky neplatil pokuty. Celníci použili šroubovák a dluh byl rychle splacen

Náhodná kontrola uhrazeného dálničního kuponu vedla až k zabavení registračních značek
27.05.2022 07:13
|
17

Až 25 tisíc korun za překročení rychlosti. Na Slovensku drasticky zvedli pokuty

Změny začnou platit od poloviny července a dotknou se i těch, kteří telefonují za volantem
07.04.2022 18:15
|
8

Retro: Východoněmecký Simson byl vlhkým snem všech puberťáků. Kdo měl verzi enduro, byl králem

Východoněmecké malorážky byly atraktivnější alternativou českých pionýrů a mustangů
06.08.2022 09:19
|
43

Češi mají jedny z nejrychlejších dálnic světa, ukázala data. Počítala i trasu mezi Prahou a Brnem

Data měřil Mezinárodní měnový fond. Existuje souvislost mezi rychlostí a vyspělostí dané země
03.08.2022 08:16
|
4
Reklama

Retro: Jede traktor, je to Zetor Crystal aneb hluboká orba napříč kontinenty a režimy

Hranatý traktor z pera Otakara Diblíka se stal legendou JZD i ikonou československého strojírenství
23.07.2022 07:43
|
15

Vychytávky do auta oblíbené v 90. letech: Lámání obratlů, tygří chlupy i ochrana před bouřkou

Některé pomůcky z devadesátek dnes působí bizarně a úsměvně, jiné byly funkční nezbytností
22.07.2022 10:41
|
2
Reklama
Autosalon TV