Reklama
Řidičův chleba

Jet do Chorvatska přes Maďarsko kvůli levnému palivu se už nevyplatí. Tamní vláda ceny zvedla, ale jen pro zahraniční řidiče

Maďarsko zavádí dvojí ceny pohonných hmot. Bez maďarské registrační značky si připlatíte
Zdroj: Tiskový servis MOL ČR

Začíná sezona letních dovolených a to pro české turisty v mnoha případech znamená cestu k moři. V době všeobecného zdražování se při plánování jistě vyplatí hledět na výdaje trochu více. Konkrétně při cestě do Chorvatska se až do dnešního dne nabízela zajímavá možnost, jak ušetřit na výdajích za palivo, a sice využít trasu vedoucí přes Maďarsko. Tamní vláda totiž už řadu měsíců reguluje cenu pohonných hmot a ty tak jsou téměř nejlevnější v Evropě. Dnes (27. května) se ale situace dramaticky mění. V Maďarsku začínají platit dvojí ceny. 

Maďarská registrační značka podmínkou

Maďarské ceny za benzin a naftu nesmí překročit hranici 480 forintů, což je v přepočtu zhruba třicet korun. Motoristé z příhraničních oblastí této možnosti samozřejmě využívali a jezdili do Maďarska tankovat. Na to vláda aktuálně zareagovala nařízením, podle kterého se regulované ceny nově budou týkat pouze automobilů s maďarskou registrační značkou. Cizinci budou muset platit tržní ceny. 

Oficiálně to dnes oznámil šéf kabinetu maďarského premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. Podle něj ostatní řidiči zneužívají schopnost Maďarska držet cenu paliv na úrovni 480 forintů, zatímco tržní ceny se pohybují v rozmezí 700 až 900 forintů. Čerpací stanice tak nově mají zobrazovat neregulovanou cenu přímo na stojanech, zatímco ta oficiální má být na ukazatelích viditelných z ulice. Informaci o dvojích cenách pak mají provozovatelé stanic vyvěsit v maďarštině a angličtině. 

Jenže provozovatelé čerpacích stanic s takovou novinkou nesouhlasí, protože nutnost rozlišovat, zda zrovna natankoval automobil s maďarskou, nebo cizí registrační značkou je dost komplikovaná. Kromě toho jim dělají problém už samotné regulované ceny. Ty Maďarsko zavedlo v polovině loňského listopadu. V dubnu Viktor Orbán oznámil, že tento stav bude trvat minimálně do prvního července. Od loňského podzimu do letošního jara přitom kvůli uměle nízkým cenám v Maďarsko skončilo více než 200 čerpacích stanic. 

Nové opatření bude velmi pravděpodobně problematické i z pohledu úřadů EU. Například Německo svého času koketovalo s podobnou praxí, kdy by za použití tamních dálnic platili pouze zahraniční řidiči, zatímco ti domácí by je měli zdarma. Tento záměr ale zamítl evropský soudní dvůr, podle kterého by bylo takové opatření diskriminační. 
Reklama

Diskuze

Roman - 06.07.2022 22:19:24
Cena nafty pro Čechy Jsme s rodinou na dovolene a dnes jsem musel natankovat naftu….za litr nafty jsem musel zaplatit pres 900 forintu (v prepoctu 51kc za litr, coz je skoro dnojnasobek, co plati Madari) a nikdo se se mnou nebavil…at jdou pryc z EU…
Fr_von_Dr - 28.05.2022 09:05:54
Když u nás měli restauratéři dvojí ceny, tak tam vlítla ČOI, rozdala pokuty a šlápla na krk vlastním lidem. V Maďarsku je takové podnikání dokonce podporované státní mocí... Že jsme v jiné EU než maďaři??

Cesta do Chorvatska se může prodražit. Ceny paliv v zahraničí jsou oproti Česku mnohem vyšší

Při cestě se řidičům vyplatí natankovat ještě u nás. Česko totiž patří k pětici nejlevnějších zemí
28.06.2021 12:05
|
2
Reklama

Do Chorvatska jsme díky navigaci projeli mimo oficiální přechod. Málem nás to stálo 500 eur

Pozor! Nikde neuvidíte žádnou varovnou ceduli. Cesta vás může vyjít dráž než celý pobyt u moře
27.09.2019 11:30
|
47

Autem do Chorvatska – plaťte mýtnou krabičkou

Známe to z celé západní Evropy – auta mají za čelními okny malé krabičky, které fungují jako automatické peněženky na mýto. Podobně můžete platit i v Chorvatsku a ušetříte až 28 % nákladů.
17.06.2015 22:01
|
0

U Prahy začíná oprava nejvytíženějšího úseku D1. Silničáři omezí provoz už v pátek odpoledne

Výjezd z Prahy naštěstí zůstane volný, v pátek odpoledne bude omezen směr z Brna
30.09.2022 09:32
|
3

Nedávná aukce ukázala, jakou hodnotu má dnes nová Škoda Favorit. Prodala se za víc než půl milionu

Řecký majitel vydražil Škodu Favorit, která měla najeto 34 km. Vítěz za vůz zaplatil 24 tisíc eur
30.09.2022 07:53
|
1
Reklama

Na současném trhu je možné pořídit stoprocentně spolehlivé mladé ojetiny, ukázal britský průzkum

Naprostou spolehlivost vykázaly modely značek Hyundai, Kia, Mitsubishi a Mini
29.09.2022 11:44
|
2

Efektivní udávání řidičů cyklisty může pokračovat. Změna odstupu při předjíždění cyklistů se nekoná

Ministerstvo dopravy navrhovalo zrušení povinnosti dodržení 1,5 m při rychlosti pod 30 km/h
01.09.2022 13:38
|
36
Reklama
Autosalon TV