Reklama
Řidičův chleba

Jet do Chorvatska přes Maďarsko kvůli levnému palivu se už nevyplatí. Tamní vláda ceny zvedla, ale jen pro zahraniční řidiče

Maďarsko zavádí dvojí ceny pohonných hmot. Bez maďarské registrační značky si připlatíte
Zdroj: Tiskový servis MOL ČR

Začíná sezona letních dovolených a to pro české turisty v mnoha případech znamená cestu k moři. V době všeobecného zdražování se při plánování jistě vyplatí hledět na výdaje trochu více. Konkrétně při cestě do Chorvatska se až do dnešního dne nabízela zajímavá možnost, jak ušetřit na výdajích za palivo, a sice využít trasu vedoucí přes Maďarsko. Tamní vláda totiž už řadu měsíců reguluje cenu pohonných hmot a ty tak jsou téměř nejlevnější v Evropě. Dnes (27. května) se ale situace dramaticky mění. V Maďarsku začínají platit dvojí ceny. 

Maďarská registrační značka podmínkou

Maďarské ceny za benzin a naftu nesmí překročit hranici 480 forintů, což je v přepočtu zhruba třicet korun. Motoristé z příhraničních oblastí této možnosti samozřejmě využívali a jezdili do Maďarska tankovat. Na to vláda aktuálně zareagovala nařízením, podle kterého se regulované ceny nově budou týkat pouze automobilů s maďarskou registrační značkou. Cizinci budou muset platit tržní ceny. 

Oficiálně to dnes oznámil šéf kabinetu maďarského premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. Podle něj ostatní řidiči zneužívají schopnost Maďarska držet cenu paliv na úrovni 480 forintů, zatímco tržní ceny se pohybují v rozmezí 700 až 900 forintů. Čerpací stanice tak nově mají zobrazovat neregulovanou cenu přímo na stojanech, zatímco ta oficiální má být na ukazatelích viditelných z ulice. Informaci o dvojích cenách pak mají provozovatelé stanic vyvěsit v maďarštině a angličtině. 

Jenže provozovatelé čerpacích stanic s takovou novinkou nesouhlasí, protože nutnost rozlišovat, zda zrovna natankoval automobil s maďarskou, nebo cizí registrační značkou je dost komplikovaná. Kromě toho jim dělají problém už samotné regulované ceny. Ty Maďarsko zavedlo v polovině loňského listopadu. V dubnu Viktor Orbán oznámil, že tento stav bude trvat minimálně do prvního července. Od loňského podzimu do letošního jara přitom kvůli uměle nízkým cenám v Maďarsko skončilo více než 200 čerpacích stanic. 

Nové opatření bude velmi pravděpodobně problematické i z pohledu úřadů EU. Například Německo svého času koketovalo s podobnou praxí, kdy by za použití tamních dálnic platili pouze zahraniční řidiči, zatímco ti domácí by je měli zdarma. Tento záměr ale zamítl evropský soudní dvůr, podle kterého by bylo takové opatření diskriminační. 
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 28.05.2022 09:05:54
Když u nás měli restauratéři dvojí ceny, tak tam vlítla ČOI, rozdala pokuty a šlápla na krk vlastním lidem. V Maďarsku je takové podnikání dokonce podporované státní mocí... Že jsme v jiné EU než maďaři??
Lukáš - 28.05.2022 08:30:29
A kdo kontroluje SPZ na samoobslužných pumpách? Tam stojí fízl?

Cesta do Chorvatska se může prodražit. Ceny paliv v zahraničí jsou oproti Česku mnohem vyšší

Při cestě se řidičům vyplatí natankovat ještě u nás. Česko totiž patří k pětici nejlevnějších zemí
28.06.2021 12:05
|
0
Reklama

Do Chorvatska jsme díky navigaci projeli mimo oficiální přechod. Málem nás to stálo 500 eur

Pozor! Nikde neuvidíte žádnou varovnou ceduli. Cesta vás může vyjít dráž než celý pobyt u moře
27.09.2019 11:30
|
47

Autem do Chorvatska – plaťte mýtnou krabičkou

Známe to z celé západní Evropy – auta mají za čelními okny malé krabičky, které fungují jako automatické peněženky na mýto. Podobně můžete platit i v Chorvatsku a ušetříte až 28 % nákladů.
17.06.2015 22:01
|
0

Země s největším počtem nabíječek začíná mít problém, který čeká i Česko. Řešení bude velmi drahé

V Nizozemsku bude do pár let naplněna kapacita rozvodné sítě a další stanice už nebude kde stavět
24.06.2022 07:25
|
43

Nevšední devadesátky za rozumnou cenu. K mání je Fiat Tipo, který zaujme nejen digitální palubkou

Tipo, které je aktuálně draženo, má neobvyklou barvu a zajímavou historii. Řídil ho Nigel Mansell
23.06.2022 17:31
|
4
Reklama

Jsou to unikáty a právě teď je najdete kousek od Bratislavy. Prohlédli jsme si ikonická BMW

BMW uspořádalo v muzeu moderního umění Danubiana výstavu k příležitosti 50. výročí divize BMW M
23.06.2022 11:31
|
0

Když už nebudete vyrábět Škodovky, dostanete odstupné. Koncern VW nabízí ruským zaměstnancům výhodný konec pracovního poměru

Škoda a Volkswagen už patrně nepočítají s obnovením výroby vozů v Nižném Novgorodu
10.06.2022 17:31
|
11
Reklama
Autosalon TV