Reklama
Řidičův chleba

Do Chorvatska jsme díky navigaci projeli mimo oficiální přechod. Málem nás to stálo 500 eur

Pozor! Nikde neuvidíte žádnou varovnou ceduli. Cesta vás může vyjít dráž než celý pobyt u moře
Zdroj: Mapy Google

Poklidná cesta z dovolené v Chorvatsku se během chvíle může proměnit v peklo. Na vlastní kůži jsme si to vyzkoušeli.

S přítelkyní jsme v půlce září vyrazili na desetidenní pobyt do malebného přímořského městečka Primošten. Dostali jsme tip, že se můžeme vyhnout jak drahé slovinské dálnici tak dlouhým a otravným zácpám na chorvatsko-slovinské hranici. Na rakouské dálnici A2 jsme odbočili na sjezdu 138 a vyrazili podle navigace směr městečko Zlogonje v Chorvatsku hned za slovinskými hranicemi. Stejně může vést navigace každého, kdo si zadá, že chce jet do Chorvatska mimo placené silnice.

Po dlouhých, ale díky okolní malebné krajině krásných dvou hodinách, co jsme sjeli z dálnice, se před našima očima zjevil nápis Republika Hrvatska a dopravní značení, které v této zemí platí. Nic víc. Nikde žádná budova celnice, žádné policejní auto, žádná zákazová značka. Zajásali jsme a s chutí pokračovali bez jakéhokoli zdržení dál k Jadranu.

Policejní vůz na zpáteční cestě

Po dobrých zkušenostech jsme se rozhodli, že stejně pojmeme i zpáteční cestu. Za Záhřebem jsme odbočili z dálnice a po 405 kilometrech se vrátili na „místo činu“. Opět tu byla jen cedule "vítejte ve Slovinsku" s informacemi o dopravním značení. Žádný zákaz, žádné varování, prostě nic. Pokračovali jsme hlouběji do Slovinska a v dáli zahlédli policejní Renault Clio.

„Všechno v pohodě, světla mám zapnutá, připoutaní jsme. Nic nám nehrozí,“ říkal jsem si. Stojící vůz jsme minuli. Opakovaně jsem se pro jistotu koukal do zadního zrcátka. Po asi pátém ohlédnutí jsem si všiml řítícího se policejního auta za námi. Ač jsem chtěl před přítelkyní zůstat klidný, přišlo napětí, co se bude dít. O pár metrů dál policisté zapnuli sirény a byli jsme přinuceni zastavit.
Reklama

Hrozby, slzy a šťastný konec

„To je pouze běžná prohlídka,“ uklidňoval jsem vyděšenou přítelkyni. Z vozu vyběhla blonďatá policistka a začala na nás křičet: „Ilegálno! Ilegálno!“ Předložili jsme ji veškeré doklady. Nevěděli jsme co se děje. Po chvíli se poklidným hlasem zeptala: „Do you speak english?“ S rozklepaným tónem jsme řekli: „Yes“.

Začala nám vysvětlovat, že jsme tu nelegálně a ptát se, odkud jedeme. Řekli jsme, že z Chorvatska z Primoštenu. Po chvíli ji z úst vyšla překvapivá věta: „Buď zaplatíte na místě 250 eur za jednoho, takže dohromady 500 eur, nebo vám zabavíme vozidlo a vás vezmeme do vazby. V tomto případě by pokuta byla dvojnásobně vyšší, 1000 eur.“

Otevřel jsem na ni prázdnou peněženku a začal vysvětlovat, že jsme po dovolené. Měl jsem pouze platební kartu. Hotovost jsem všechnu utratil v Chorvatsku. Beze slova odešla od našeho vozu. Na pomoc si zavolala pár kolegů a začali se radit. Čekali jsme asi dvacet minut, než se konečně vrátila. Překvapivě řekla: „Jeďte, ale ať už se to neopakuje.“ Utřel jsem drahé polovičce slzy a pokračovali jsme zpět domů do Česka.

Už nikdy mimo oficiální přechody

Jak to tedy je s hraničními přejezdy mezi Chorvatskem a Slovinskem? Tuto otázku jsme položili chrovatskému velvyslanectví v Česku. Odpověď zněla takto: „Chorvatsko prozatím není v Schengenském prostoru, proto na celnicích probíhají kontroly dokladů, což může způsobovat kolony. Slovinská hranice je vnější hranicí Schengenského prostoru, kterou lze překračovat pouze na oficiálních hraničních přechodech a během určené provozní doby, jinak se osoba dopouští protiprávního jednání. Za nedovolené překročení vnějších hranic ukládají členské státy pokuty v souladu se svým vnitrostátním právem."

Na webu českého ministerstva zahraničí dokonce visí varování týkající se místa, přes které jsme jeli: "Za poslední období bylo zaznamenáno vícero pokusů o přechod slovinsko - chorvatské hranice i mimo mezinárodní hraniční přechody, např. na přechodu Meje - Žlogonje, který je určen pouze místním obyvatelům se zvláštním povolením a přes který je mezinárodní přeprava zakázána."

Turisté mají k dispozici desítky stálých hraničních přechodů pro mezinárodní přepravu. Například Macelj - Gruškovje, Bregana - Obrežje, Rupa - Jelšane, Plovanija - Sečovje nebo třeba Kaštel - Dragonja.

Doporučení na závěr tedy zní: Jezděte cestou do Chorvatska pouze skrze oficiální státní hranice a nezkoušejte se jim vyhýbat a šetřit tím čas. Může vás to přijít draho.
Reklama

Diskuze

Pavel - 27.09.2019 13:57:46
Balkán je Balkán. Není čemu se divit.
Marcel - 27.09.2019 14:18:13
Jaký Balkán? Vždyť je v článku jasně vysvětleno v čem je problém. Chorvatsko zatím není v Schengenském prostoru a překročit hranici lze jen na oficiálních hraničních přechodech. Divit se tak lze akorát vašemu hloupému příspěvku...

Řidič mustangu z víkendové nehody byl specialistou na upravené fordy a bezpečnou jízdu

Policie hledá svědky tragédie, při které zemřel člen české armády
24.09.2019 18:45
|
1
Reklama

Autorita stažených závor je psychický blok, který zabíjí. Šraňky přitom nejsou z betonu ani železa

Překonat překážku v podobě spadlých závor je jednodušší, než si umí spousta řidičů představit
24.09.2019 14:30
|
9
Reklama

Po nehodě má poškozený nárok na odškodnění. Nemůže hrát fotbal, nebo vařit? I to pojišťovna zaplatí

Radíme, jak získat co nejvíce. Chce to systém, pevné nervy a nevzdávat se
24.09.2019 06:30
|
2

Na úplně rovné silnici vznikl čtyřicetikilometrový zákaz předjíždění. Řidiči z toho šílí

Unikátní úsek vznikl u ruské Voroněže. Našli jsme několik "nej" i na českých silnicích
23.09.2019 12:20
|
5

Jeremy Clarkson vybral své Auto roku. Jeho vyvolený je sporťák odvozený od prcka z Kolína

Rychlá Toyota GR Yaris patří k nejžádanějším sportovním autům současnosti
16.10.2021 19:14
|
0

Kašlat na blinkry není jen nešvar řidičů BMW. Kvůli lenosti houstne doprava a hrozí nehody

Ukazatele směru jsou základním komunikačním prostředkem na silnici. Kdy je správně použít?
16.10.2021 08:06
|
5
Reklama

Ford Focus po modernizaci přišel o větší motory i tlačítka. Vrcholná verze ST zůstala

Vylepšení se dočkal design exteriéru, použité technologie a rozšířila se také nabídka asistentů
14.10.2021 17:01
|
3

Nejdražší verze nové Škody Fabia stojí více jak dvojnásobek té základní. Vyplatí se vůbec někomu?

Porovnali jsme základní výbavu Ambition s vrcholným provedením Style včetně všech možných příplatků
13.10.2021 12:12
|
13
Reklama
Autosalon TV