Reklama
Řidičův chleba

Pojišťovny si zatím s elektromobily hlavu nelámou, přitom jim chybí důležitá data

Elektroauta jsou pojištěna jako ta běžná. I přes to, že pojistné události mohou být kolikrát dražší
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Stejně jako konvenční vozy musí být elektromobily řádně pojištěny, aby mohly jezdit po silnicích. Tvorba ceny pojistky však často motá pojišťovnám hlavu, protože elektromobil je z hlediska jejich statistických dat stále poněkud specifický stroj. Zeptali jsme se několika pojišťoven v Česku, jak k autopojištění elektromobilů přistupují. 

Není to totiž ale tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vozy s alternativním pohonem zabírají stále velmi malé procento z celkového vozového parku v zemi. Řada pojišťoven se tak k elektromobilům při tvorbě ceny staví jako k běžným spalovacím autům. Ostatně jiné možnosti ani nemají.

Spalovák nebo elektromobil? Je to jedno

Bylo by snadné si myslet, že pojišťovny nasadí pro elektromobily vysokou částku za pojištění už jen kvůli faktu, že v případě dopravní nehody nebo poruchy baterie existuje reálná šance vyšších nákladů na uhrazení škod. Opak je ale zatím pravdou. „K pojištění elektromobilů přistupujeme stejně jako k pojištění jiného auta s jiným zdrojem pohonu. Ceny se u elektromobilů stanovují primárně podle výkonu motoru, avšak ovlivňují je další parametry jako u pojištění ostatních vozidel,“ řekla Autosalonu Nela Maťašeje z pojišťovny Direct.

Majitelům těchto aut hraje do karet fakt, že jich je prostě registrovaných málo. Pojišťovny tak nemají dostatečná data, podle kterých by mohly vytvořit specifickou cenotvorbu a také není dostatek prostředků podle čeho analyzovat rizika. Přesto existuje jedna pojišťovna, která elektromobily bere jako jiný produkt. „Pokud jde o cenu pojištění, vstupuje do ní víc parametrů. U nás platí, že elektromobily zařazujeme do nejnižší kategorie, tedy jako vozidla se spalovacím motorem v objemu do 1000 cm³. Ale ceny pojištění dále ovlivňuje mnoho parametrů jak o vozidle, tak o klientovi,“ vysvětlila Marie Petrovová, mluvčí pojišťovny Allianz.

Počet pojišťoven, které by elektromobil braly jako specifický produkt, zas tolik v Česku není. Spíš narazíte na ty, které rozdíly v pohonech zatím nevnímají. „Z pohledu zastoupení elektromobilů v našem kmeni pojištěných aut jde zatím o zanedbatelný podíl, proto se jinakost elektromobilu z pohledu řízení rizik v tom množství ještě neprojevuje. Uplatňujeme tedy tu samou segmentaci pro výpočet tarifu, jako u ostatních aut, “ řekla Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA. 

Náhradní elektrický vůz či pomoc s dobíjením

Stejně jako jsou elektromobily specifické, jsou specifické služby, které potřebují v rámci pojištění. „Naším cílem je poskytovat takové služby, které řidičům umožní využívat svůj elektromobil naplno. V neočekávaných situacích motoristům pomohou asistenční služby, které automobil v případě vybití baterie odtáhnou k nejbližší nabíjecí stanici, aby si řidiči mohli baterii v klidu nabít a pokračovat ve své cestě,“ doplnila Petrovová.

Poskytnutí náhradního vozidla je už standardem i u běžných asistenčních služeb, avšak například u Allianz lze požádat o náhradní plně elektrický vůz, pokud je k dispozici. Ve své nabídce poskytují například i pojištění kabelů nebo wall boxu proti krádeži či požáru. To může být pro některé majitele elektrických vozů příjemný bonus, který u běžného autopojištění nedostanou. „Pro elektromobily nemáme žádné speciální asistenční služby. V případě, že u elektromobilu dojde „palivo“, stejně jak u klasického automobilu zajistíme odtah na místo, kde si může řidič elektromobil dobít,“ řekla mluvčí Directu.

Vývoj cen záleží na počtu pojistných událostí

Vzhledem k tomu, že po Česku stále jezdí malé množství elektrických aut, je těžké predikovat, jak se bude cena za jejich autopojištění dál vyvíjet. Pojišťovny mají stále jen malý vzorek pojistných událostí, které by je mohly nasměrovat k vytvoření produktu přímo pro elektromobily.

 „S pojistnými událostmi elektromobilů se setkáváme výjimečně a v naprosté většině případů nejde o totální škody. Proto zatím není na pořadu dne připravovat odlišné pojistné podmínky nebo cenotvorbu, než jakou máme u konvenčních aut. Situaci ale pravidelně monitorujeme,“ řekla Eva Svobodová.


Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Řidiči aut se spalovacím motorem vědomě zabírají místa elektromobilům. Ty pak nemají kde nabíjet

Už několikrát jsme se stali svědky toho, jak vůz s běžným motorem úmyslně parkoval u nabíječky
10.10.2022 14:06
|
14
Reklama

Elektromobily musí po nehodě obvykle zamířit do karantény. Má zabránit požáru v autoservisu

Nehody aut na elektřinu, jako byla i ta Jágrova, servisy řeší individuálně. Jsou velmi opatrné
28.06.2022 07:35
|
5

Na uhašení elektromobilu je potřeba obrovské množství vody. Hasiči však přišli na zajímavý zlepšovák

Byť elektromobily nehoří častěji než běžná auta, jejich hašení je o poznání komplikovanější
25.01.2022 14:14
|
23

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3

Dotovaný leasing elektromobilů končí už po dvou měsících kvůli počtu zájemců. Výrobci jsou zaskočeni

Domácnosti s nízkými příjmy mohly ve Francii čerpat speciální program. Tomu je ale teď konec
15.02.2024 15:52
|
4
Reklama

Výkon 800 koní, dojezd 700 km. Do Evropy se chystá americký elektromobil a není to Tesla

Značka Lucid prodává prémiové elektromobily. V Evropě nabídne zatím jen vstupní model
14.02.2024 14:44
|
3

Elektrický Range Rover má po premiéře. Zatím ale jen coby zakázková přestavba vzácného veterána

Původní osmiválec musel jít ven. Nahradila ho elektrická jednotka s výkonem 375 koní
13.02.2024 09:56
|
0
Reklama
Autosalon TV