Reklama
Řidičův chleba

Pár metrů za 10 tisíc korun a zákaz řízení. Ukončení předjížděcího manévru na plné čáře je přestupek

Přesto existuje situace, kdy plná čára předjíždění nezakazuje. Chce to ale štěstí a dobrý odhad
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Mezi řidiči koluje mýtus, že jakmile zahájíte předjížděcí manévr na přerušované čáře a ukončíte ho až na plné, nejedná se o přestupek. Zeptali jsme se proto instruktora pražské autoškoly i Policie České republiky, zdali je tomu opravdu tak. Odpověď mnohé překvapí.

Záleží na konkrétním policistovi

"Při předjíždění vozidla mimo obec jsem zahájil předjíždění na přerušované čáře, jenže jsem to nestihl a předjížděcí manévr jsem dokončil až na plné čáře. Dopustil jsem se tak přestupku či nikoliv?" Na podobnou otázku se na řidičských fórech ptají desítky motoristů. Jak takovou dopravní situaci vidí Radek Vrtal, bývalý moderátor pořadu Autosalon.tv, ale především aktivní instruktor pražské autoškoly?

„Nelze to jednoznačně říci, vždy záleží na policistovi, který by se případem zabýval. Domnívám se však, že pokud jsou na silnicích vyznačené šipky upozorňující řidiče, aby se zařadil zpět do jízdního pruhu, bude policie přísnější. Stejně tomu bude na přehledném úseku nebo v místě, kde zákaz předjíždění mimo jiné upravuje i dopravní značení "Zákaz předjíždění". Naopak nejsou-li v blízkosti žádná našeptávadla ani značka a řidič plnou čáru přejede jen o pár metrům dále, pak si myslím, že by měla být policie tolerantnější," uvedl.

Pokuta, zákaz řízení i trestné body

Zatímco Radek Vrtal tento mýtus zcela nevyvrátil, policejní tisková mluvčí Hana Rubášová již ano. „V daném případě se jedná o přestupek, protože řidič mimo jiné nesmí předjíždět, jestli by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo auta, která hodlá předjet." Pokud tedy řidič dokončuje předjížděcí manévr na plné čáře, pak tím ohrožuje ostatní účastníky provozu, jelikož plná čára bývá zpravidla v nepřehledných úsecích a předchází tak nebezpečným situacím.

Zároveň je třeba uvést, že vodorovnou dopravní značku V1a "Podélná čára souvislá“ je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo komunikaci.

„Aby se takovým přestupkům předešlo, leží na některých úsecích pozemní komunikace ještě vodorovné dopravní značení V9b "Předběžné šipky“, které vyznačuje blížící se přechod podélné čáry přerušované v čáru souvislou a s tím související povinnost řidiče se včas zařadit do příslušného jízdního pruhu," dodala Hana Rubášová. Pokud řidič poruší tato pravidla, dopustí se dopravního přestupku zákaz předjíždění, za který přijde o řidičák na 6 - 12 měsíců, zaplatí pokutu 5000 - 10 000 Kč a svoji evidenční kartu doplní o sedm trestných bodů. To je docela slušná nálož za pár metrů...

Výjimka přeci jen existuje!

Nutno ale podotknout, že přeci jen existuje situace, kdy je možné předjíždět na plné i na dvojité plné čáře. Samotná plná čára totiž předjíždění nezakazuje. Jen při něm nesmíte vozem nebo nákladem plnou čáru přejet. Pokud to dopravní situace umožňuje a vyžaduje, tak můžete předjet motocykl, cyklistu a dokonce i jiné auto. Vždy ale dávejte pozor na to, abyste se nedostali za plnou čáru, jinak na vás čeká pokuta 2000 Kč (bez bodů). 

Tvrdý zákaz platí až ve chvíli, kdy je daný usek komunikace osazen dopravní značkou B21a "Zákaz předjíždění", která předjíždění auta v rámci jednoho pruhu samozřejmě zakazuje. Při ignorování této značky se řidič dopouští nedovoleného předjíždění, tudíž opět platí pokuta 5 až 10 tisíc korun, zákaz řízení na 6 - 12 měsíců a 7 trestných bodů. Výjimkou je pouze předjíždění jednostopých vozidel.

Řidič nesmí předjíždět ani v několika dalších případech:
  • nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí;
  • na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi;
  • dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy;
  • na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí, jde-li o předjíždění vpravo, o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku, na hlavní pozemní komunikaci a na křižovatce s řízeným provozem;
  • na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním
Reklama

Diskuze

Ondra - 26.03.2023 14:38:58
Nějak jsem tu nečetl popis běžnéé situace, kdy předjížděné vozidlo zrychlováním bránilo předjíždění, takže konec předjížděcího manévru vyšel až za úsek s přerušovanou čárou. Tohle se snad ještě nikdy netrestalo, ačkoliv je to hodně nebezpečné.
Petr S. - 25.04.2022 15:22:53
O značení mi něco povídejte. Znám křižovatku, kde cca 50m před křižovatkou je přenosná 50, po ní, TĚSNĚ PŘED KŘIŽOVATKOU PŘENOSNÁ 70 a hned za křižovatkou STABILNÍ 70 na sloupě. Jestli si chce někdo hrát s řidičema na slepou bábu...

Řidiči se domnívají, že našli lék na rychlostní kamery. Funguje projíždění mezi jízdními pruhy?

Podélná čára prý musí být ve středu registrační značky, pak kamery zaznamenají jen její část
08.04.2022 12:30
|
17
Reklama

Řidiči se při parkování často dopouští banálního přestupku. Zbytečně pak platí vysoké pokuty

Při parkování je třeba znát několik základních pravidel. Jedním z nich je také stání ve směru jízdy
04.03.2022 07:25
|
45
Reklama

Policie zadržela důchodce, který jezdil 70 let bez řidičáku. Prozradil ho malý přestupek

Muž se narodil v roce 1938 a řídí prý od 12 let. Za celou dobu ho policie nekontrolovala
30.01.2022 12:50
|
2

Zasněžené dopravní značení není propustkou pro přestupky. Pokuty hrozí i při kalamitě

Když není vidět podélné značení, bývá viditelné to svislé. V potaz je potřeba brát i šířku silnice
26.12.2021 08:41
|
7

Řidiči často využívají ostřikovače k jinému účelu, než by měli. Hrozí jim přitom postih

Opravdový problém nastává, když je zlomyslné ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům
11.04.2024 14:07
|
4

Motorkáři si zkracují čekání v kolonách jízdou v cyklopruhu. Policie to většinou přehlíží

Tomu, kdo se v pruhu pro cyklisty ocitne neprávem, hrozí pokuta. Kdo ho tedy může legálně využívat?
10.04.2024 12:00
|
1
Reklama

Škodovka i další značky zaznamenaly rekordně nízké prodeje. Dařilo se naopak Volvu

Vůbec největší meziroční propad v měsíci březnu sledujeme u Octavie a Kamiqu. Důvod je celkem prostý
09.04.2024 12:00
|
2

Kvíz: Otázky v autoškole jsou někdy záludnější, než byste čekali. Dokážete na ně odpovědět?

Při závěrečných testech se žáků ptají i na alkoholovou párty nebo třeba holení za volantem
07.04.2024 08:48
|
1
Reklama
Autosalon TV