Reklama
Řidičův chleba

Odstrašující příklad ze Slovenska. Takhle se záchranářská ulička opravdu netvoří

Někteří řidiči auto s majáky dlouhé sekundy zcela ignorovali. U nás to občas vypadá podobně
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Slovenská policie na svém facebookovém profilu zveřejnila drsné video z tamní dálnice R1. Záchranné složky, které spěchaly k nehodě, se tam zasekly v koloně. Ne z vlastní vůle, ale kvůli aroganci a naprosté ignoraci řidičů, kteří místo toho, aby vytvořili záchranářskou uličku, překáželi. Obdobně to občas vypadá i u nás. Pokuta za to ale nehrozí, za neoprávněné použití záchranářské uličky už ale ano.

Ignorantství v přímém přenosu

Podle slovenské policie byl záznam pořízen při cestě policistů k dopravní nehodě. Ačkoliv měli zapnuté majáky, museli na některých místech v koloně zastavit a počat, až si jich řidiči všimnou a až jim milostivě uhnou. Zdůrazňují, že se s tímto problémem setkávají skoro každý den. Řidiči, ačkoliv jim to zákon nařizuje, uličku buď netvoří vůbec, nebo až v případě, kdy si za sebou všimnou majáků. V obou případech je to ale špatně.

Stejně jako na Slovensku, i v Česku má řidič povinnost vytvořit uličku už při dojezdu do kolony. Ovšem z vlastní zkušenosti vím, že je to utopie a v reálu tak učiní jeden řidič z deseti. Dokonce se mi stalo, že po najetí ke kraji mě řidič za mnou objel a ještě troubil.

Zdroj: Tiskový servis Polícia Slovenskej republiky
Slovenští řidiči policisty jedoucí k nehodě zcela ignorovali.

Pravidla jsou přitom jednoduchá

To, že je uličku nutné tvořit už při dojezdu do kolony, je nesmírně důležité. Pokud ji řidiči začnou tvořit později, nemusí mít na uhnutí kvůli autu před sebou dostatek místa. A nemusí na to nakonec mít ani čas, složky IZS nebo odtahovka se mohou objevit velmi rychle.

Paragraf 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích pak říká: „Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem.“

Zní to dost složitě, ale je to snadné. Řidiči, kteří stojí vlevo, musí najet co nejvíce k levému pruhu. Ti, kteří stojí vpravo nebo uprostřed zase co nejvíce doprava. Žádné čáry na silnici pak nehrají jakoukoliv roli. Prostor, který vznikne, by měl mít šíři alespoň tři metry. Nebojte se tedy najet z jedné strany hodně k sobě a z druhé klidně až ke svodidlům.

Pozor na pokutu

Záchranářskou uličku mohou využít jak složky IZS, tedy vozidla s právem přednosti jízdy, vozidla správců komunikace, ale i odtahovky. Ovšem pozor, v jejich případě jde jen o ta auta, která jedou řešit nehodu, kvůli které kolona vznikla. Jak jsme nedávno psali, oranžový maják je k využití bezpečnostní uličky nijak neopravňuje. Za neoprávněné záchranářské uličky hrozí pokuta až 2 500 Kč.


Diskuze

Fr_von_Dr - 10.11.2021 12:29:19
Na videu není nic udivujícího, řidiči se úplně stejně chovají i unás! Na dálnici jedu v koloně po krajnici a borec nebo slečna v SUV si stoupne na střed, stejně tak v pražské Blance. Neumíme uličku, neumíme zipovat - aby nás náhodou někdo nepředjel!!!
Dan - 10.11.2021 16:18:40
A navíc neumíme jezdit na kruháči a o běžných křižovatkách ani nemluvě. Nevím sice proč, ale nejhorší jsou řidiči v hitlerwágenech a bohužel také řidiči z profese.

Žena trpěla hodiny v troskách. Vyprošťovací vůz uvízl mezi řidiči ignorujícími uličku pro záchranáře

Hasiči nutně potřebovali zásah speciální techniky, která ale přes stojící auta nemohla projet
15.11.2020 08:18
|
26
Reklama

Nechtěl stát v koloně na uzavřené Jižní spojce. Projel záchranářskou uličku v protisměru

Záznam jeho jízdy už mají policisté. Řidič se může dočkat obvinění z trestného činu a vězení
04.03.2020 19:15
|
2

Policie začala lovit vykuky, kteří zneužívají záchranářskou uličku. Pomáhají jí v tom ostatní řidiči

Šofér dodávky si chtěl koridorem pro sanitky a hasiče zkrátit cestu. Další ji projížděli protisměrně
30.09.2019 12:35
|
1

Čeští řidiči bourají na sněhu méně. Každý sedmnáctý však na letních pneumatikách

Vlivem námrazy nebo sněhu v loňském roce bouralo skoro 2000 řidičů, 10 lidí zemřelo
06.12.2021 07:35
|
1

Řidič BMW, audi či elektroauta bývá častěji agresivním psychopatem než škodovkář. Ukázal to průzkum

Moc dobře z průzkumu nevzešli ani majitelé registračních značek na přání či aut se zlatou barvou
04.12.2021 08:51
|
15
Reklama

Cyklisté zadarmo a pár míst i pro auta s LPG. Praha otevřela nové velké P+R parkoviště

Parkoviště pojme až 886 aut, nechybí ani pár míst pro dobíjení elektromobilů
03.12.2021 13:56
|
6

Řidiči k malým nehodám zbytečně volají policii. Zdržují tak nejen ji, ale i všechny kolem

Problém je, že některé leasingovky vyžadují policii i u malých nehod. Nárok na to ale nemají
02.12.2021 20:33
|
6
Reklama
Autosalon TV