Reklama
Řidičův chleba

Poškození ráfku je pro auto podobná věc, jako pro muže kopnutí do rozkroku. Dá se ale lehce opravit

Poškozené slitinové kolo negativně nepoznamená jen řidičovo ego, ale také jízdní vlastnosti auta
Zdroj: Michal Borský

Ten nepříjemný zvuk známe skoro všichni - když se při parkování náhle ozve hrubé tření kovu o nerost, auto nezvratně utrpí nejen esteticky, ale často také funkčně. Přitom taková hloupost, řeklo by se... O tom, jak častým problémem ale ničení slitinových ráfků, neboli elektronů, je, svědčí pohled na kola velké většiny i docela nových aut - málokdy jsou bez škrábance.

Na obhajobu řidičů se sluší dodat, že dnešní auta mají často velmi nepřehledné karoserie, jsou celkově větší a hlavně mají v drtivé většině pěkná velká litá kola na pneumatikách s nízkým profilovým číslem, ze kterých často doslova lezou. Proto nepřekvapí ani častá poškození těchto choulostivých partií o díry ve vozovce, kde vinou vyšší rychlosti často dochází k mnohem větším poškozením ráfků. Pro auto je podobná příhoda něčím podobným jako pro muže kopnutí do rozkroku. I zdánlivě neopravitelně kolo jde ale zpravidla uvést do stavu, v jakém bylo před nehodou.

Jak na věc?

Kdo řádně odře nebo narazí ráfek, nemusí věšet hlavu, i když začne kolo sebevíc házet. Jeden takový pěkný litý disk může totiž stát klidně 20 000 Kč, takže se určitě vyplatí se alespoň pokusit o jeho opravu.

Ve specializovaném servisu nejprve poškozený ráfek proměří na diagnostickém přístroji vybaveném CCD kamerami a laserem, aby bylo možné určit tzv. házivost kola. "Potom kolo rovnáme za tepla na speciální hydraulické stolici půlkulatými tvarovkami, přičemž jej měříme mikrometrem", vysvětluje Josef Ptáček z pneuservisu v Uhlířských Janovicích.

"Pokud je ráfek prasklý, svařujeme jej metodou TIG-WIG (tedy netavící se elektrodou v ochranné atmosféře inertního plynu), po obou typech opravy je opět proměřen. Pokud se kolo nelakuje, je taková oprava otázkou jednoho dne", říká odborník.

Strouhání hliníku

I výrazně odřené disky lze uvést do původního stavu. K jejich opravě se používá speciální frézovací stroj, který z rotujícího kola odkrajuje extrémně tenké vrstvy materiálu dle předem vytvořeného programu. Nejprve je ale nutné důkladné očištění speciální pastou, dále odlakování kyselinou a neutralizace. Nakonec je kolo ošetřeno bezbarvým lakem a důkladně zkontrolováno. 

Renovovat je možné i zašlé ráfky, k čemuž se používá vibrační přístroj, ve kterém je již opravené kolo otryskáváno hrubým granulátem, který starý disk leští. Granulátů je několik druhů, podle toho, jakého chce zákazník dosáhnout výsledného lesku.

Co za to? Předně je dobré vědět, že opravovat se vyplatí hlavně dražší disky, v zásadě je ale jedno, jestli se řeší "kopretiny" na starou Škodu Rapid nebo vzácné Cromodory na Lamborghini Countach. Rovnání jednoho ráfku vyjde na 800 až 1500 Kč, renovace na CNC stroji 3000 až 6000 Kč za jeden kus.
Reklama

Od zničeného k novému

  1. Poškozené kolo je nutné nejprve dokonale očistit speciální pastou a zbavit původního laku kyselinou, která je později chemicky neutralizována. Následuje pečlivá kontrola poškození z hlediska promáčklin, prasklin, vrypů a škrábanců.
  2. Pokud je kolo ohnuté, opravuje se na rovnací stolici, je nutno jej nahřát plamenem a následně se rovná do původního tvaru. Praskliny jsou svařovány elektrickým obloukem v atmosféře inertního plynu.
  3. Opravený ráfek se proměřuje na vyvažovačce s laserem a kamerami při otáčkách 200/min, podle potřeby je doplněno závaží. Mimochodem, věděli jste, že většina ráfků na nových autech je už z výroby trochu křivá?
  4. A je hotovo. Po opravě je kolo ošetřeno bezbarvým lakem, případně stříkáno do zvolené barvy.

Diskuze

Petulin - 18.02.2021 14:11:17
Autor by už neměl tolik hulit-už používá nechutné výrazy a je neobjektivní.Nazývat v jinem článku 11 letou Giulettu fosílií ....

Při defektu někdy vytáhne z bryndy i vteřinové lepidlo za dvacku. Oprava ale může skončit explozí

Pozor, mělo by jít o nouzové řešení, které povede pouze k návštěvě nejbližšího pneuservisu
16.12.2020 08:51
|
1
Reklama

Hledáte litá kola pro svého mazlíčka a nevíte si s výběrem rady? Alcar přichází s novými modely

Značky litých kol AEZ a Dezent představují novinky pro letošní zimu. K nákupu dostanete dárek zdarma
17.09.2020 20:38
|
0

Kdo natankoval omylem benzin do dieselu, neměl by ani otvírat dveře u řidiče. Hned je oprava dražší

V některých případech stačí špatné palivo zředit tím správným
26.07.2020 07:27
|
29

Poklady stodol a garáží: Upachtěná Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Teď stojí nesmysl

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
07.03.2021 18:26
|
8

Český trh má nového lídra, přitom jde o výběhový model. Na paty škodovkám šlape Hyundai i30

V první desítce nejprodávanějších aut bylo v únoru sedm škodovek, dva hyundaie a jeden volkswagen
04.03.2021 15:44
|
18
Reklama

Srovnávací test Škoda Octavia RS iV vs. Škoda Octavia Combi iV: Elektřina dává smysl jenom u jedné

Nezbytná elektrifikace nabídky nutně přináší i specifikace, u kterých je na místě otázka: Proč?
02.03.2021 19:21
|
2

Sedmimístné kombi za 200 000 Kč: Dacia Logan MCV pokračuje jinde a pod jiným jménem

Oblíbený model méně majetných rodin prošel dokonce i velkou modernizací. Jenže ne pro nás
02.03.2021 16:30
|
1
Reklama
Autosalon TV