Reklama
Řidičův chleba

Nový řidičský průkaz usnadňuje autoškolám přechod na elektromobilitu. Zájem o něj je obrovský

Řidičské oprávnění B197 se v Německu těší velkému zájmu. V Česku se jeho zavedení zatím neplánuje
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Elektrická auta míří ve velkém už i do garáží autoškol. V Německu dokonce vzešel v platnost nový typ řidičského průkazu, který má autoškolám usnadnit přechod na elektromobilitu. Kombinuje výuku jak s manuální, tak i automatickou převodovkou a prozatím se těší velkému zájmů žáků. Jak jsou na tom autoškoly s pohonem budoucnosti v Česku, jsme zjišťovali u vybraných pražských autoškol.

Žádanější než ta klasická

Řidičský průkaz B197, zavedený v dubnu loňského roku v sousedním Německu, umožňuje učícím se řidičům absolvovat lekce jak ve vozidlech s manuální, tak i automatickou převodovkou. V praxi to vypadá tak, že žák najezdí minimálně deset hodin s manuálem a následně přesedne do automatu, se kterým absolvuje i závěrečné zkoušky. Tato změna pochopitelně usnadňuje autoškolám přechod na elektromobilitu. Každé dosud vyrobené auto s elektrickým pohonem je totiž vybaveno výhradně samočinným řazením. Jakmile by tedy autoškola probíhala pouze v nich, absolvent by mohl řídit jen vůz s automatem. Díky nově zavedenému řidičáku je však oprávněn řídit i s manuální převodovkou, přestože zkoušku zakončoval s automatickou.

Zajímavé je, že se tento druh půlené autoškoly okamžitě uchytil. „Za posledních šest měsíců se na B197 zaregistrovalo asi 90 procent našich žáků,“ uvedl pro Autosalon.tv majitel autoškoly Sander, Malte Sander. Většina žáků je z výuky nadšená. „Elektrická mobilita je budoucnost a je to velká zábava,“ svěřila se v recenzi na Googlu začínající řidička. „Řízení elektromobilu mě baví, protože se snadno ovládá a dává mi dobrý pocit z jízdy. Jakmile projdu testem, rozhodně si dokážu představit zůstat u elektromobilu, pokud to finance dovolí," prozradil další z žáků.

Autoškola Sander má v tuto chvíli už pět čistě elektrických vozidel. První je Volkswagen ID.3 a zbylé jsou větší modely ID.4. Do budoucna by však její majitel chtěl většinu spalováků ve své portfoliu nahradit právě elektromobily. S dojezdem instruktoři problém nemají. „Auto autoškoly ujede v průměru kolem 300 až 350 kilometrů denně. Jasně, nemůžeme jet 90 minut po dálnici čtyřikrát nebo pětkrát za den bez nabíjení. Ale já a moji kolegové stejně trávíme nejvíce času ve městě, kde je spotřeba, a tudíž i dojezd elektromobilů nejpříznivější," řekl instruktor autoškoly Frank Schäfer.

Jako největší překážku na cestě k autoškole budoucnosti vidí Malte Sander v infastruktuře, zejména pak v nabíjení. „Rád bych výrazně navýšil počet nabíjecích stanic a potřebnou energii si nejlépe získal sám za pomoci solárních panelů," sdělil s tím, že díky schválenému grantu se brzy autoškola Sander dočká čtyř nových nabíječek, což bude zase krok k vysněné autoškole budoucnosti.

V Česku se B197 neplánuje

Elektromobily v autoškolách se samozřejmě líbí i samotným automobilkám. Kromě prodeje aut autoškolám je hlavním faktorem nadšení mezi řidiči/studenty. Naučíte-li se řídit v elektromobilu, často se stane, že budete chtít řídit elektromobil. A není neobvyklé, že se jedná dokonce o stejný model, ve kterém jste se naučili řídit a prošli testem. Je to především mladší generace, kdo bude rozhodujícím faktorem při určování toho, jak rychle elektromobily nahradí spalovací motory. Což znamená, že autoškoly pomáhají vytvářet názory.

V Česku se však zatím elektrické vozy v autoškolách příliš neuchytily. „Jen pět lidí ze sta u nás sáhne po kurzu výhradně s automatickou převodovkou, tudíž je jasné, že elektromobily vybavené pouze automatem by neuspěly," prozradil instruktor pražské autoškoly Radek Vrtal. V autoškole v Kobylisích dokonce jeden elektromobil provozují. Ve Volkswagenu e-Up! jezdí žáci, kteří si zvolili právě kurz jen se samočinným řazením. Takových žadatelů prý ale moc není. Zájem by však po vzoru Německa mohlo zvýšit zavedení nového typu řidičského oprávnění, s tím se ale u nás zatím nepočítá, jak uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Reklama

Diskuze

Toto - 27.11.2022 15:17:11
Břetimire,ty jsi mentálně postižený, očividně .Tak buď hodný a nepleť se do věcí, které nejsi schopen pochopit.
Bretimír - 27.11.2022 13:36:13
Manuální řazení je přežitek. Budoucnost je elektrická. Řazení tak není potřeba. Na západě už to vědí. U nás to budeme vědět nejdřív za 10 let. Ach jo.

Baterie elektromobilů mohou mít druhý život. Dají se použít k dobíjení jiných aut z chytrých kontejnerů

Premiérový Autosalon vás vezme do české továrny na baterie pro elektromobily
22.11.2022 17:18
|
6
Reklama

Elektromobil ve stylu klasických aut stojí téměř 12 milionů korun. Výkon má jako Škoda Enyaq

Americká firma Alpha Motor začala brát objednávky na svůj nový model. Míří na milionáře
18.11.2022 09:57
|
1
Reklama

Opravdu to jde. Vybitý elektromobil jsme oživili pomocí startovacích kabelů a benzinového auta

Stačí nechat dlouho zapnutá světla nebo odemčené dveře a elektrickým autem už neodjedete
16.11.2022 11:22
|
5

Všechny servisní náklady u elektromobilů nejsou nižší. Pneumatiky opotřebují až o třetinu rychleji

Odborníci se shodují, že vyšší hmotnost nebo točivý moment mají podstatný vliv na životnost gum
16.11.2022 07:27
|
4

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
20
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV