Reklama
Řidičův chleba

Opravdu to jde. Vybitý elektromobil jsme oživili pomocí startovacích kabelů a benzinového auta

Stačí nechat dlouho zapnutá světla nebo odemčené dveře a elektrickým autem už neodjedete
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Není vybitý elektromobil jako vybitý elektromobil. O tom jsem se přesvědčili v rámci redakčního testu modernizované Mazdy MX-30 a několika dalších elektrifikovaných vozů. Mít plně dobitý akumulátor sloužící k pohonu totiž neznamená záruku pro bezproblémové nastartování. Pro znehybnění elektrického auta totiž stačí nechat déle svítit světla nebo zapomenout zavřít dveře. I když to je v dnešní moderní době poměrně paradox, velká část elektromobilů je stále závislá na bežné 12V baterii, podobně jako desítky let staré vozy se spalovacími motory. 

Kvůli zapnutým světlům jsme ani neodemkli

Večer jsme elektrickou Mazdu MX-30 zaparkovali před domem. Bohužel ve spěchu jsme si neuvědomili, že jsme si při jízdě vypnuli režim automatických světlometů a nevědomky tak nechali auto přes noc svítit. Ráno jsme chtěli vůz odemknout dálkovým ovládáním, jenže nepřicházela žádná odezva. Zprvu nás napadlo, že bude problém v samotném klíčku. Takže jsem se do Mazdy dostali nouzovými odemykáním. Usedli jsme za volant a chtěli nastartovat, jenže se vůbec nic nedělo.

V tu ránu nás napadlo, že se nejspíš kvůli nízkým nočním teplotám vybil hlavní 35kWh akumulátor sloužící k pohonu. Po chvilce uvažování nám ale došlo, že i když má model MX-30 poměrně malou baterii, za takovýchto podmínek by se zřejmě "nevyplácala". Všechno nám do sebe zacvaklo až při pohledu na ovladač světel, který nebyl v poloze "automatická světla". V ten moment jsme pochopili, že se nám nevybil velký akumulátor, ale běžná 12V autobaterie. 

Nebojte se, funguje to stejně

Co ale v takovou chvíli dělat? Na to jsme se zeptali mechaniků v Mazdě, kteří nám odpověděli, že se jedná o velmi běžný, ale snadno řešitelný problém. Dokonce existuje studie společnosti ADAC, která říká, že elektrifikovaná auta mají tento druh poruchy častěji než vozy se spalovacími motory, a to v poměru 54 procent ku 46 procentům. 

Oživení 12V baterie u elektromobilu pak funguje na stejném principu jako u běžného vozu. Existují dvě možnosti, buď akumulátor dobít pomocí klasické nabíječky na autobaterie nebo prostřednictvím startovacích kabelů a druhého auta. Rozhodně se nemusíte bát, že byste prvním či druhým způsobem elektromobil poškodili. 
Reklama

K čemu 12V baterie v elektrickém autě slouží?

Takzvaná trakční baterie dodává proud na jízdu, dvanáctivoltový akumulátor zásobuje elektřinou pomocné agregáty jako centrální zamykání, osvětlení či infotainment. Tyto systémy by se daly provozovat v zásadě i s vyšším napětím, ale jelikož je 12voltový standard rozšířenější, používá se ten, aby se nemusel vyvíjet za drahé peníze nový. Přístroje, které fungují s 12 volty, se ročně namontují asi do 90 milionů aut, což zabezpečuje přijatelnější ceny komponentů.

Trakční akumulátor přitom pracuje s mnohem vyšším napětím, například u vozů Kia EV6 nebo Hyundai Ioniq až do 800 voltů. Když je elektromobil odstaven, z bezpečnostních důvodů je baterie vyřazena z elektrického obvodu. "Dvanáctivoltovka" je ale připravena na příští start. Kromě toho slouží k zálohování dat a dopování bezpečnostních systémů (alarmu). Malý akumulátor tedy hlídá naše auto i tehdy, když stojí v garáži nebo na parkovišti.

V klasickém autě se spalovacím motorem 12voltovou autobaterii napájí alternátor, který je poháněn řemenem z motoru. V elektromobilu je pak nabíjení řešeno transformátorem vysokého napětí velkého akumulátoru. Tím, že autobaterie nemusí pohánět dvoukilowattový startér jako ve spalovacím autě, elektromobil si vystačí s mnohem menší baterií. To mimo jiné znamená, že se rychleji vybíjí. 

Moderní auta se dokáží nabíjet sama

Na trhu už existují elektrická auta, která svou malou autobaterii dokáží oživit pomocí hlavního vysokonapěťového akumulátoru. Proces je zcela automatický a řidič tak nemusí podobné problémy s vybitou 12voltovou baterií řešit. Umí to například automobilka Mercedes-Benz nebo velká část moderních elektro aut. 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 17.11.2022 23:44:01
ANONYME !!!! NEZIVIS !!!! AUTOSALON !!!! NEPATREJ !!!! ALE TRANSFORMATOR VELKEHO NIKOLY TESLY TO NENI !!!! JE TO JEN TAKOVA TRANSKA
Anonym - 17.11.2022 21:39:38
V elektromobilu je pak nabíjení řešeno transformátorem vysokého napětí velkého akumulátoru. To je opravdu transformátor, nebo se to jmenuje jinak ?

Mazda zvyšuje ceny a nahrává odpůrcům elektromobilů. Stranou nezůstaly ani oblíbené modely

Japonský výrobce upravil ceníky téměř u všech svých vozů. Vedle zdražení došlo i k úpravě nabídky
30.05.2022 20:05
|
5
Reklama

Tesla ucpala vjezd do obchodního centra na tři hodiny. Důvodem byla vybitá baterie

Řidič elektromobilu ignoroval stav kapacity akumulátoru. Vůz mu zastavil na tom nejhorším místě
08.11.2021 15:42
|
4
Reklama

Vyměnit vybitou autobaterii zvládne každý, přesto existují tři důvody proč to nedělat

Zejména modernější auta mohou po výměně baterie stejně vyžadovat návštěvu odborného servisu
04.11.2021 08:49
|
29

ADAC: S některými elektromobily nehnete, ani když jsou zcela nabité. Příčina je prozaická

Přestože elektromobily používají drahé akumulátorové systémy, stále mají i tradiční 12V baterie
17.09.2021 11:49
|
1

BMW M3 prošlo dopingovou kúrou. Verze CS dostala 550 koní a cenovku čtyři miliony korun

Novinka by měla na český trh dorazit 23. března. Vyrábět se bude ale jen v omezené sérii
26.01.2023 18:01
|
0

Driftovat na sněhu je náročné, ale zatraceně návykové. Tady je návod, jak na to

Poradíme, jak bezpečně a přitom zábavně jezdit se zadokolkou na sněhu a ledu
25.01.2023 19:23
|
0
Reklama

Když Škodu Karoq, tak s patnáctistovkou a manuálem. Českému SUV sluší tahle kombinace nejvíc

Vyzkoušeli jsme model Karoq po modernizaci s nejoblíbenějším motorem
25.01.2023 07:52
|
18

Kvíz: Automobily se vyrábí po celém světě. Poznáte, z jakého státu pochází tato auta?

Vyzkoušejte si, jestli znáte národnosti automobilových značek a jejich modelů
22.01.2023 09:10
|
1
Reklama
Autosalon TV