Reklama
Řidičův chleba

Vyměnit vybitou autobaterii zvládne každý, přesto existují tři důvody proč to nedělat

Zejména modernější auta mohou po výměně baterie stejně vyžadovat návštěvu odborného servisu
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Blížící se mrazy stejně jako každý rok detailně prověří připravenost auta na zimní sezonu. Jednou z nejvíce trpících součástí je v zimním období jednoznačně akumulátor, takže lze tradičně očekávat i zvýšený počet těch, kteří ráno z důvodu vybité baterie nenastartují. Pokud je akumulátor již starší, nepomůže ani jeho dobití, neboť už má omezenou kapacitu a stejně by na něj nebyl spoleh. Proto je lepší autobaterii vyměnit za novou. V principu jednoduchý úkon, který si dříve u svých aut dělal každý sám, však s sebou u těch novějších nese některá rizika, kterým je určitě lepší se vyhnout.

Problém č. 1: Správná specifikace autobaterie

Pokud vyměňujete stávající autobaterii, která dosloužila, za novou, budete se pravděpodobně držet její současné specifikace. Jenže třeba u ojetých aut, která už mají nějaký ten rok provozu za sebou, nemusíte mít vůbec jistotu, že je v autě skutečně výrobcem doporučená autobaterie a někdo ji v mezičase nevyměnil za levnější a třeba i nevhodnou. Pro jistotu se tedy podívejte do návodu k obsluze a hledejte dva nejdůležitější parametry.

Prvním z nich je kapacita, která se udává v Ah (ampérhodiny), druhým pak startovací proud udávaný v Ampérech (A). Nejlevnější baterie, které dostačují běžnému použití mohou mít například parametry 44 Ah/200 A (cena kolem 1500 Kč), lepší pak třeba 72 Ah/380 A (cena cca 5000 Kč). Typů a výrobců je v tomto ohledu skutečně mnoho a vyznat se v nabídce nemusí být pro každého jednoduché.

Kromě toho je nutné pečlivě sledovat také rozměry dané baterie, aby se bez problémů vešla do prostoru ve voze, a to tak, aby nebyla velká, ale ani malá (hrozí její volný pohyb během jízdy). Byť jsou dnes autobaterie pro osobní auta víceméně typizované, sledujte rovněž průměr a umístění pólů. 

Problém č. 2: Stop-start systém

Hojně diskutovaný systém pro snižování spotřeby a emisí při zastavení vozu je dnes nedílnou součástí nejen nových, ale už i poměrně starších automobilů. Stop-start však zároveň ke svému bezproblémovému fungování potřebuje i jiný typ autobaterie, což do správného výběru přináší další faktor vyžadující znalosti. Základním faktem je, že akumulátory pro vozy se systémem stop-start využívají technologii AGM (Absorbent Glass Mat - Absorpční skleněná rohož), která ve srovnání s konvenčními technologiemi umožňuje až třikrát více dobíjecích cyklů, poradí si s častějšími starty a zvládá i rychlé dobíjení energie z rekuperačního brzdného systému.

Protože existuje hned několik různých technických řešení stop-start systému, nelze dát z hlediska vhodné autobaterie zcela jednoznačnou radu. Nicméně drtivá většina aut s tímto systémem disponuje elektronickým bateriovým managementem, který vyhodnocuje celou řadu vstupních informací a kromě jiného chrání baterii před výraznějším vybitím, které by třeba ohrozilo i běžné nastartování auta. Právě z tohoto důvodu je často nutné i při výměně autobaterie použít některé specifické prostředky a přístroje, které potřebné nastavení ohlídají.

Problém č. 3: Elektronické palubní systémy

A máme tu třetí problém, který komplikuje výměnu autobaterie svépomocí - četné elektronické systémy a jejich nastavení. I pro dříve narozené stačí vzpomenout na kódovaná autorádia, která se po vypojení baterie zablokovala a pro opětovné spuštěná vyžadovala zadání kódu, který samozřejmě nebylo snadné po několika letech někde vyštrachat. Zatímco výměna akumulátoru trvala pět minut, hledání kódu a zprovoznění rádia pak zabralo klidně hodinu. 

A to je dnes v autech elektroniky ještě mnohem více, takže při odpojení baterie hrozí, že se resety, blokace a nutnost opětovné adaptace a nastavení bude týkat celé řady systémů, o nichž nemá běžný uživatel ani ponětí, natož výbavu pro jejich správné zprovoznění. I proto jsou odborné servisy vybaveny možností "přemostění" autobaterie v případě její výměny, aby se vůz po dobu, než zaujme místo nový akumulátor, neocitl zcela bez proudu.

V návaznosti na výše zmíněné se pak může snadno stát, že po neodborné výměně bude pravděpodobně nutné i následně vůz napojit na diagnostiku a vymazat případné chybové kódy.
Reklama

Diskuze

Tomáš - 04.11.2021 10:45:05
Super rada.Tak pojedu do servisu kde me nauctuji 4000 za baterii,1000 za vymenu a 1000 za diagnostiku. Pro méně znalé.Nenechte se zastrašit takovyma bludama.Po vymene baterie sice moho naskakat chyby ale v zápětí se zase smažou.RJ si je sama smaže.
Martin - 04.11.2021 10:49:58
Ad Tomáš: Nojo, bohužel u zánovních autech už to opravdu není tak jednoduché. I 15 let starý bavorák musí na diagnostiku, kde se musí zadat že je v autě nová baterie - kvůli alternátoru a dobíjecímu proudu.

Jak dlouho vydrží baterie v hybridu? Klidně i 10 let.

Jak je to s životností baterií v hybridních a plně elektrických vozech? Jak dlouhou životnost mají a kde skončí, až doslouží? To jsou časté otázky těch, kteří uvažují o koupi těchto vozů.
31.08.2018 21:00
|
0
Reklama

Baterie elektromobilů budou sloužit i pro ukládání obnovitelné energie

Společnosti Mitsubishi Motors, Hitachi Europe a ENGIE představily projekt s cílem zkoumat využitelnost elektromobilů k ukládání obnovitelné energie pro kancelářské budovy.
27.04.2018 11:26
|
0

Nová baterie s vyšší kapacitou, dojezd až 378 km na jedno nabití a moderní technologie. Nissan LEAF představil své ceny na českém trhu.

Více než 300 000 prodaných vozů a téměř 3,5 miliardy najetých kilometrů. Elektrický Nissan LEAF nyní přichází s navýšeným dojezdem až 378 km na jedno nabití, moderními technologiemi jako je systém ProPILOT nebo ovládání vozu pouze pomocí plynového pedálu díky funkci e-Pedal.
19.12.2017 15:27
|
0

Jako byste při každém tankování vylili litry benzinu. Test dobíjecích ztrát elektromobilů nepotěšil

Celkové náklady na jízdu elektromobilem ovlivňuje nejen spotřeba elektrické energie při jízdě
05.12.2021 18:06
|
14

Opel Astra Sports Tourer má pro případ defektu vychytávku, která zatím konkurenci vůbec nenapadla

Velký kufr kombíku však nabízí i další praktická řešení uspořádání díky variabilní podlaze
03.12.2021 09:43
|
9
Reklama

Na tyto prvky výbavy nejčastěji lákají prodejci ojetin, i když je auto ve skutečnosti vůbec nemá

Koupě ojetiny je džungle, ve které je nutné se dobře vyznat - třeba i díky tipům, jak nenaletět
02.12.2021 16:42
|
2

Mezi desítkou nejprodávanějších SUV na světě je i auto z Česka. Škodovka to ale není

Žebříček TOP10 opanují asijští výrobci, jejich hegemonii narušuje jen jedna evropská značka
01.12.2021 14:08
|
3
Reklama
Autosalon TV