Reklama
Řidičův chleba

Nové turbookružní křižovatky mohou mást řidiče. Oproti kruhovým objezdům jsou ale efektivnější

Turbokřižovatky přináší bezpečnější a plynulejší provoz. Tady je návod, jak je projet správně
Zdroj: Tiskový servis Seat

Každým rokem provoz v Česku houstne a frekventované křižovatky už nezvládají obrovské množství aut odbavovat. Proto je potřeba inovovat a stavět modernější silniční infrastrukturu, aby se zabránilo dopravním zácpám. Přesně od toho tu jsou nové turbookružní křižovatky, které díky speciálnímu uspořádání dvou a více jízdních pruhů nabízejí vyšší bezpečnost a kapacitu v porovnání s běžnými kruhovými objezdy. Problém ale je, že velká část řidičů neví, jak se na novém typu „kruháče“ jezdí.

Jsou bezpečnější a rychlejší

Než se ale vrhneme na samotný návod, jak by se auta měla na turbokřižovatkách chovat, pojďme si je podrobněji představit. V podstatě jde o jakýsi vylepšený dvouproudý kruhový objezd, který pomocí vodorovného dopravního značení snižuje riziko nehod a optimalizuje plynulost dopravy. Celé kouzlo moderní křižovatky spočívá v tom, že autům je umožněno řadit se do příslušných odbočovacích pruhů ještě před křížením. Tím se minimalizují průplety mezi pruhy na okružním páse.

To přináší nejen vyšší bezpečnost, ale také efektivitu. Zatímco rozšiřování „kruháčů“ o jízdní pruhy se ukázalo jako slepá cesta a přineslo to více škody než užitku, přechod na nový typ křižovatek má kýžené výsledky. Na vytížených dopravních uzlech se netvoří dlouhé kolony, protože turbookružní křižovatky dokáží plynuleji odbavovat velké množství vozidel. Pozitivní dopady tak už po několik let mohou pociťovat obyvatelé Brna, Prostějova, Olomouce, Českých Budějovic nebo lidé žijící v okolí Prahy.
Zdroj: Dopravní podnik ČR (revize TP 169)

I turbookružní křižovatky mají své slabiny

Jenže i nová koncepce křižovatek přináší určité komplikace. Obzvlášť na počátku měli silničáři problémy s vytvořením jednotného a jasného systému dopravního značení. Motoristé tak byli často zmateni a neuměli se na objezdu orientovat, protože každá turbokřižovatka byla značená odlišně.

Podobně diskutabilní byla otázka fyzické separace jízdních pruhů, neboli betonových obrubníků. I dodnes se stále mluví o tom, zda je jejich přítomnost dobrý nápad. Problémem je, že výrazné obrubníky mohou představovat riziko pro motorkáře. Na druhou stranu absence takové bariéry umožňuje průjezd okružní křižovatkou v přímé linii, což při zneužití může vést k ještě závažnějším nehodám. Na některých místech proto jsou obrubníky instalovány, zatímco na jiných nikoliv.

Jak se na nové turbokřižovatce chovat?

Protože jde o poměrně nový druh křižovatky, část řidičů si stále není jista, jak netradiční kruhový objezd správně projet. Zprvu je důležité vybrat adekvátní jízdní pruh, který si zvolíte podle dopravního značení. Na samotném okružním páse pak platí takřka stejné přednosti v jízdě, jako na běžném „kruháči“. Člověk tedy musí dát přednost v jízdě všem vozidlům, která se na něm už pohybují. Největší rozdíl je v tom, že změna jízdních pruhů je na turbokřižovatkách velmi omezená a je proto opravdu nutné, aby řidič najel do správného pruhu a už ho neměnil.

Odjezd z křižovatky pak závisí na konkrétním uspořádání dané turbookružní křižovatky (není to vždy stejné). Obecně však platí, že při sjezdu z „kruhového objezdu" nemusíte nikomu dávat přednost (pokud tam není vyhrazený přechod pro chodce) a při odbočování pouze musíte myslet na to, abyste včas aktivovali směrovku.

Pokud chcete vidět, jak průjezd křižovatky vypadá přímo v provozu, pusťte si přiložené instruktážní video.

Turbookružní křižovatka v praxi

Reklama
Reklama

Diskuze

peter - 02.05.2024 14:30:01
Blbost :) Casto se stava, ze chcete odbocit jinam, prejedete odboceni nebo se potrebujete otocit do protismeru, 360 stupnu. Snad se to uchyti :) Treba by to slo udelat viceurovnove, s moznosti sjet nebo vyjet na kruhac. A test v CitySkyLine :)
Pavla - 02.05.2024 07:40:07
Hloupé je, že když nevíte přesně, kam odbočit, tak se stane, že vyjedete, ani nevíte jak a už se mi stalo, že následovala silnice s dvojitou plnou, která vedla až do vedlejší obce vzdálené skoro 10 km, dřív se nedalo otočit.

Vyzkoušeli jsme useknutý volant Tesly. Vyjet správně z kruhového objezdu je takřka nemožné

Americký elektromobil nabízí jedinečný tvar volantu, který se má stát revolucí. Není ale ideální
20.03.2023 13:26
|
15
Reklama

Město postavilo kruhový objezd s bizarní dopravní značkou. Nákladní vozy ho musí obkroužit

Někteří řidiči dopravní značku nechápou. Město to od nich schytalo na sociálních sítích
09.01.2023 07:36
|
32

Řidiči na kruhových objezdech často chybují. Mylně se domnívají, že mají vždy přednost

Největší potíže dělají českým šoférům vícepruhové kruhové objezdy. Platí na nich jiná pravidla
23.12.2022 07:41
|
13

CFMOTO zlevnilo své oblíbené cestovní enduro. Český bestseller se dostal pod hranici 200 tisíc korun

Čínský výrobce přišel s jarními slevami. Ty snížili ceny modelu 800MT Sport a motocyklu 700CL-X
23.05.2024 10:00
|
0

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1
Reklama

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0
Reklama
Autosalon TV