Reklama
Řidičův chleba

Řidiči na kruhových objezdech často chybují. Mylně se domnívají, že mají vždy přednost

Největší potíže dělají českým šoférům vícepruhové kruhové objezdy. Platí na nich jiná pravidla
Zdroj: Tiskový servis Seat

V některých zemích se řidiči musí popasovat s dvojitými nebo dokonce víceproudými kruhovými objezdy. To my v Česku máme jednoproudé nanejvíc dvouproudé, a i tak v nich neustále chybujeme. Ne každý totiž ví, jak se po nich správně jezdí, kdo má vlastně přednost a kdy používat blinkry. Pojďme si to tedy zopakovat.

Pozor na přednost zprava

Přednost dělá některým šoférům problém už i při nájezdu na kruhový objezd. Záleží totiž, zda se jedná o objezd bez anebo s průběžným pruhem. Při vjíždění na objezd bez tohoto pruhu musíte dát přednost v jízdě všem vozidlům, která se na něm už pohybují, to je jasné. Pokud je s průběžným pruhem, mohou řidiči jedoucí v pravém pruhu na objezd vjet a přednost těm jedoucím po kruhovém objezdu v levém pruhu už nedávají.

Jiná situace ovšem je, pokud vůz dosud jedoucí v levém pruhu potřebuje kruhový objezd opustit. V tom případě je šofér, který na objezd teprve přijíždí, povinen opět dát přednost v jízdě. Jinými slovy, auta již jedoucí na kruhovém objezdu mají vždycky přednost před těmi, kteří na něj teprve přijíždí. Velmi zásadní tedy je nekřížit cestu řidičům z levého pruhu. A řidiči z levého pruhu se zase nemusí bát, že by se z kruhového objezdu nedostali ven.

Rozdíl je také v tom, zda je před kruhovým objezdem umístěná dopravní značka „Dej přednost v jízdě", „Stůj, dej přednost v jízdě", nebo tam žádná není. Jakmile tam je, což je u většiny „kruháčů" v Česku, musí šofér najíždějící na kruhový objezd pustit všechna vozidla po něm jedoucí. Pokud tam ale z nějakého důvodu není, platí přednost zprava. V takovém případě tedy ten kdo po objezdu jede, dá přednost těm, co na něj vjíždějí.

Rychlejší má přednost?

Nejvíc však řidiči chybují při jízdě po dvouproudém kruhovém objezdu. Někdo tvrdí, že standardně platí pravidlo pravé ruky a při přeřazování z pruhu do pruhu přímo na vícepruhovém kruhovém objezdu má přednost auto, které jede po mé pravé straně. Jiní se zase domnívají, že vnitřní pruh kruhového objezdu je „rychlý“ a když vozidlo v něm jedoucí „vyhodí“ směrovku, vozidla v pomalém pruhu jsou povinna přizpůsobit rychlost jízdy tak, aby se před ně mohlo bezpečně zařadit.

Ani jedno tvrzení ale není úplně pravdivé. Přednost vždy dává vozidlo, které mění směr a chce se přeřadit z pruhu do pruhu. A to bez ohledu na to, ve kterém pruhu právě jede. Pokud tedy jedete ve vnitřním pruhu, „vyhodíte“ blinkr a přes vnější pruh chcete odbočit a z kruhového objezdu vyjet, vůz v něm vám není povinný dát přednost, právě naopak. Může pokračovat v jízdě a vy si případně musíte dát ještě jeden okruh, abyste se před zvolenou odbočkou bezpečně zařadili do vnějšího pruhu. A samozřejmě i naopak, pokud jste do kruhového objezdu vjeli a chcete se přeřadit do vnitřního pruhu, auta již kroužící mají přednost. Učinit tak můžete, až když je to bezpečné a ostatní neohrozíte.

Samostatnou kapitolou je pak používání blinkrů. Znamení o změně směru jízdy aktivujte vždy při přejíždění z pruhu do pruhu, a pak také ve chvíli, kdy objezd opouštíte. Zároveň je dobré používání směrových světel nepodcenit a počítat s tím, že ostatní auta váš blinkr na kruhovém objezdu z některých úhlů nevidí. Proto začněte blikat co nejdřív, ale samozřejmě teprve tehdy, kdy minete poslední odbočku před tou vaší, k níž míříte. Naopak dávat blinkr při vjezdu na „kruháč" je u nás zakázané.
Reklama

Diskuze

Josef Hladolez - 16.06.2023 21:05:35
To je prej nařízení EU takovou možnost použít, samozřejmě se toho někteří Český hlavouni chytli a někde uvedli do praxe, čím vyšší vzdělání tím větší blbci.
Josef Hladolez - 16.06.2023 20:37:42
Kruhový objezd bez značky dej přednost v jízdě je v Mladé Boleslavi tam je dobrej chaos, tohle vymyslel dobrej tragéd.

Jízdou v pruhu pro autobusy lze ušetřit spoustu času. Jde to přitom i bez pokuty

Podle zákona je ve vyhrazených jízdních pruzích dovoleno předjíždět. Důležité je držet se pravidel
06.12.2022 07:30
|
16
Reklama

Nový řidičský průkaz usnadňuje autoškolám přechod na elektromobilitu. Zájem o něj je obrovský

Řidičské oprávnění B197 se v Německu těší velkému zájmu. V Česku se jeho zavedení zatím neplánuje
25.11.2022 07:51
|
10
Reklama

V Praze je unikátní kamera, která hlídá další častý přestupek řidičů. Oklamat ji bude téměř nemožné

Evropská ulice je obsypaná nejen rychlostními kamerami, ale i kamerami hlídajícími jízdu v buspruhu
22.11.2022 07:26
|
38

Řidiči často zbytečně čekají za autobusem stojícím v zastávce. Nevědí, kdy ho mohou legálně objet

Autobus stojící v zastávce je možné ve většině případech objet i přes plnou čáru. Tramvaj už nikoliv
21.06.2022 14:10
|
29

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
23
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV