Reklama
Řidičův chleba

Nové elektromobily musí od včerejška vytvářet zvuk při jízdě. Poslechněte si některé z nich

Kosmická loď i vrčení spalovacího motoru. Každá automobilka přistoupila k nové povinnosti po svém
Zdroj: Tesla Motors

Počínaje včerejškem, tedy od 1. července 2019, zavedla Evropská unie nové pravidlo nařizující automobilkám do nově vyrobených elektromobilů instalovat zařízení, které by při jízdě vydávalo zvuk. Reaguje tak na možná nebezpečí, která zcela tichá elektrická auta znamenají pro chodce nebo třeba cyklisty.

Elektromobily jsou často tak tiché, že si jich práv chodci nebo cyklisté, tedy nejzranitelnější účastníci provozu, vůbec nemusí všimnout, což může vést k řadě nebezpečných situací. Evropská unie mimo to také rozhodla, že od roku 2021 budou mít povinně nainstalovaný generátor zvuku, který bude upozorňovat na jedoucí auto, také dříve vyrobené elektromobily.
Reklama

Systém nebude muset být aktivní stále. Dle směrnice EU stačí, aby zvuk vydával při couvání nebo při jízdě do 20 km/h. Právě v takové rychlosti je totiž nejpravděpodobnější, že se pomalu jedoucí vozidlo pohybuje v blízkosti chodců, kde tak hrozí střet. Nařízení ale řidičům, kteří to uznají za vhodné, povoluje systém deaktivovat.

Směrnice EU nespecifikuje, jaký konkrétní zvuk mají auta vydávat. Všeobecné doporučení ale mluví o tom, že by měl být alespoň podobný autu se spalovacím motorem a ideálně reagovat na zvyšující se rychlost auta. Každý výrobce si ale zvukový projev elektromobilů nakonec určí, v některých případech už určil, po svém.

Například Nissan už zvuk svých hybridních a elektrických aut prozradil a poslechnout si ho můžete níže na videu.

I Jaguar už se pochlubil s tím, jak bude znít jeho nový elektromobil I-Pace a také vysvětlil, jak zvuk elektromobilu vyvíjel.
Reklama

A zvuk svých elektromobilů představila také Kia. PR manažerka českého zastoupení Kateřina Jouglíčková k tomu dodala: „Všechny modely značky Kia s alternativním pohonem typu hybrid, plug-in hybrid nebo čistě bateriové vozy mají výstražný systém se specifickým tónem pro upozornění chodců či cyklistů instalován již z výroby. Kia tento svůj výstražný tón, který se zvyšující rychlostí auta zvyšuje i svou frekvenci, nazývá Virtual Engine Sound System. Po dosažení rychlosti 20 km/h se pak automaticky deaktivuje.“

Vyjádřil se i David Haidinger, Corporate Communications manager českého zastoupení BMW: „Vývoj zvuků pro elektromobily započal v BMW v roce 2009. Tato bezpečnostní funkce je v některých zemích již delší dobu dostupná buď v rámci standardní výbavy a nebo jako volitelný doplněk (například v ČR nebo Německu). Nové elektrifikované modely BMW, které budou od července 2019 uváděny na evropských trzích, budou standardně vybaveny novým akustickým zvukem pro ochranu chodců. Totéž platí pro elektrifikované vozy MINI, které budou mít svůj vlastní zvukový design. Pro nedávno představenou novou studii BMW Vision M NEXT navrhl zvuk Hans Zimmer, známý skladatel zejména filmové hudby.“

K tématu nám vyjádření poslal i Štěpán Řehák z oddělení komunikace Škody Auto. "Všechna elektrifikovaná vozidla mladoboleslavské značky budou nový zákonný požadavek na vytváření zvuku samozřejmě splňovat. Naše první elektrifikované modely, elektrické Citigo-e iV a Superb iV, jsou v současné době testovány a budou homologovány dle těchto zákonných požadavků.“ Zvuk škodovek by měl být odlišný než u jiných aut a testovali ho přímo vývojáři automobilky.

Podobné nařízení, jaké ohlásila EU, už schválil i americký úřad pro správu bezpečnosti silničního provozu (National Highway Traffic Safety Administration), podle kterého budou muset od září roku 2020 všechna elektrická auta vydávat nějaký zvuk při couvání a při jízdě vpřed do rychlosti 30 km/h.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Na nové dobíjecí stanice elektromobilů půjde dalších 130 milionů

Ministerstvo dopravy vyhlásilo již třetí výzvu Operačního programu doprava (OPD) pro zájemce o výstavbu dalších tuzemských rychlodobíjecích stanic elektromobilů.
31.03.2019 19:14
|
0
Reklama

Kia představí čtyřdveřový koncept elektromobilu

Společnost Kia Motors Europe zveřejnila nové fotografie svého konceptu elektromobilu, který se chystá představit na mezinárodním ženevském autosalonu 2019.
27.02.2019 15:51
|
0
Reklama

Honda nechala nahlédnout do interiéru nového elektromobilu

Honda nechala poprvé krátce nahlédnout do interiéru prototypu svého kompaktního elektromobilu.
13.02.2019 10:40
|
0

České Budějovice mají novou rychlodobíjecí stanici pro elektromobily

Společnost E.ON otevřela první rychlodobíjecí stanici pro elektromobily v Českých Budějovicích, která nově stojí u obchodního domu Globus.
17.12.2018 09:31
|
0

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
29

Důchodce za volantem kamionu sešrotoval auta a strhl elektrické vedení. Nevěnoval se řízení

Celková škoda jeho destruktivní derby je asi 1,5 milionu. Způsobil i výpadek elektřiny
21.01.2022 07:28
|
40
Reklama

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
3

Autoškoly zdražují až o tisíce korun. A postupně nasazují nové otázky do testů

Už neplatí, že nejdelší odpověď je správná. Testovací videa pak mohou být lehce nejednoznačná
19.01.2022 14:13
|
3
Reklama
Autosalon TV