Reklama
Řidičův chleba

Německá města začala omezovat bezplatné parkování elektromobilů. Plánuje to i Praha

Elektroaut je už moc. Aspoň si to myslí politici, kteří volají po zrušení jejich volného parkování
Zdroj: Tiskový servis Volvo

Parkování zdarma tam, kde majitelé spalovacích aut platí. Na tuto výhodu si už zvykli majitelé elektromobilů nebo plug-in hybridů nejen v Praze, ale i v jiných zemích. První města v Dolním Sasku ale aktuálně začínají tuto výhodu omezovat. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura Deutsche Presse-Agentur mezi několika většími městy a upozornil na ni magazín Focus. Města, která postupně ruší nebo zrušila nařízení o bezplatném parkování, jsou sice zatím výjimkami, ale trend je jasný. V Delmenhorstu a Hannoveru platí příslušná výhoda ještě do konce roku 2023, v Celle do konce roku 2026. Zda bude prodloužena, zatím nebylo rozhodnuto.

Němci už začali

V některých městech taková nabídka vůbec neexistovala, například v Uelzenu, Verdenu nebo Osterholz-Scharmbecku. Ve Wolfenbüttelu byl návrh na osvobození elektromobilů od parkovného v červnu 2022 zamítnut.

Před několika týdny rozhodlo město Göttingen, že od 1. července budou muset elektroauta platit parkovné na veřejných parkovacích místech ve městě. Rovněž ve městě Nordhorn je bezplatné parkování po čtyřech letech od začátku února minulostí. V Braunschweigu musí řidiči e-aut platit parkovné od přelomu roku.

„Cílem tehdejšího osvobození od poplatků byla podpora e-mobility,“ oznámilo město Nordhorn. Od zavedení bezplatného parkování v roce 2019 se tam počet čistě elektrických aut zvýšil z 35 na 1000 do konce roku 2022. „Propagační účel zvláštního režimu tak byl splněn,“ uvedlo město. Parkování u dobíjecích stanic však má být i nadále bezplatné – ovšem jen pokud je vozidlo nabíjeno.

Další města, jako například Oldenburg a Wolfenbüttel nebo Wilhelmshaven, Hildesheim a Wittmund, umožňují bezplatné parkování elektromobilů alespoň po dobu nabíjení. Často je maximální doba omezena na tři hodiny.

Příliš mnoho elektromobilů

Podobnou cestou se možná vydá i Praha. Zrušení volného parkování na modrých a smíšených zónách by dopadlo hlavně na prodej plug-in hybridů. Většina jich je registrována právě v Praze a středních Čechách a řada majitelů se netají tím, že nenabíjejí, ale parkují zdarma po celé Praze. Už loni, ještě za minulého vedení magistrátu, se na programu jednání zastupitelstva objevil návrh, že elektromobilů je už moc a jejich výhody by se měly omezit. Konkrétně by se bezplatné parkování vozů s EL značkou mělo vztahovat pouze na lidi s místem trvalého pobytu v Praze a subjekty se sídlem v Praze.

„Podporuji užívání elektromobilů pro pohyb po městě, dokonce jeden náš služební na městské části často využívám, ale Praha bohužel není nafukovací,“ uvedl v této souvislosti jeden z předkladatelů, zastupitel Tomáš Portlík. „Původní záměr nechat parkovat zdarma všechny bezemisní nebo nízkoemisní vozy bez rozdílu místa pobytu byl naprosto správný, ale doba se posunula. Tento typ automobilů se velmi rozšířil a my musíme primárně myslet na Pražany, kteří zde bydlí, a na podnikatele, kteří v Praze podnikají, a zaparkovat zkrátka potřebují.“

Pro samotnou realizaci tohoto návrhu je ale třeba nejprve „prověřit legislativní možnosti, které hlavní město má“. Zvýhodnit elektromobily rezidentů oproti návštěvníkům např. v rozsahu platnosti parkovacího oprávnění je totiž problematické. „Hrozí tady nedovolená podpora ze strany města, protože neexistuje právní důvod pro takovéto zvýhodnění. Obdobou takového zvýhodnění byly pokusy některých měst zavést bezplatné MHD jen pro obyvatele města. Tyto pokusy byly následně na základě usnesení soudu rušeny,“ řekl Autosalonu mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Nové vedení Prahy zatím v tomto směru žádné nové usnesení nepřijalo. „S celkovým zefektivněním parkovací koncepce počítáme v programovém prohlášení nové rady města, které nyní vzniká. Pro elektromobily, by v souladu se schválenou Koncepcí podpory alternativních pohonů, měla být zavedena adresnější podpora v rámci zón placeného stání. Novou parkovací koncepci a veškeré připomínky i podněty, nejdříve plánuji podrobně diskutovat se starosty pražských městských částí,“ řekl Autosalonu náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.
Reklama

Diskuze

Štěpán příhoda - 04.05.2023 16:41:25
To je s části jako ve středověku platíme daňe za parkování aby si mohl třeba někdo žít. elektromobily = šlechta.už se těším až to skončí
Standa - 29.04.2023 02:59:44
Jo kdy hloupá EU sjednotil typ baterie pro více aut tak by automobilky se musely chovat konkurence a nemohly si diktovat a lidé by měly možnost koupit levnější baterie i jiných vyrobcu

Ekologické značky nejsou při parkování v Praze všemocné. Na jedné zóně jsou majitelům k ničemu

Řidiči elektromobilů a plug-in hybridů by si měli dávat pozor, kde parkují. Někdy musí platit i oni
31.03.2023 07:40
|
2
Reklama

Komentář: Potyčka Železného se strážníky kvůli parkování je ostuda. Zveřejnit ji ale neměli

Známý moderátor Jakub Železný předvedl zbytečnou přestřelku. Zdá se, že byl silně rozrušený
22.03.2023 07:30
|
21
Reklama

Někteří řidiči se při parkování nemohou zbavit nebezpečného zlozvyku. Ohrožují tím sebe i ostatní

Při parkování je potřeba dodržovat bezpečná pravidla. Některá jsou daná zákonem, jiná logikou
08.03.2023 13:45
|
41

Omezení parkování elektromobilů na modrých zónách v Praze se odkládá. Kvůli volbám

Bezplatné parkování majitelů elektrických vozidel by mohlo skončit i u soudu
17.01.2023 13:34
|
3

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV