Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Potyčka Železného se strážníky kvůli parkování je ostuda. Zveřejnit ji ale neměli

Známý moderátor Jakub Železný předvedl zbytečnou přestřelku. Zdá se, že byl silně rozrušený
Zdroj: Tiskový servis Městská policie hl. m. Prahy

Známý moderátor zpráv České televize se stal nedobrovolně „hvězdou“ internetu, když pražská městská policie zveřejnila poměrně dlouhé video zachycující jeho potyčku se strážníky. Prý z výchovných důvodů. Jenže i když byl muž na videu zakrytý a měl také změněný hlas, veřejnost ho brzy identifikovala. Nyní má z ostudy kabát, přitom to tak nemuselo být. A nejde jen o to, že to byla zcela zbytečná hádka. Zbytečné je i její samotné zveřejnění.

Strážníci si ho vychutnali

Železný loni v prosinci se svým SUV Audi Q5 zastavil na Václavském náměstí těsně před přechodem na „šrafované“ ploše. Všiml si ho strážník a podle svých slov mu jen ukázal, aby odjel. Železný ale popojel metr na přechod, zastavil a strhla se hádka. Městská policie z ní následně zveřejnila sestříhaný záznam, který ukazuje velmi nedůstojné chování Železného a také náznaky neprofesionality u strážníků. Třeba když ho upozornili na to, že je známá osobnost a tudíž by se takto chovat neměl, nebo když si ho na závěr „vychutnali“ s tím, že se rozjel, aniž by se připoutal. Vytáhnutí testu na drogy se zdá být také spíš jen výchovným pohlavkem.

Laskavý čtenář nechť zásah ohodnotí sám podle zveřejněného videa. Samozřejmě ale nemůže nastínit kompletní situaci, neboť u něj chybí začátek konfliktu a některé jeho části, až se zdá, jako by se městká police snažila pro ni nevýhodné pasáže odstranit:

Přesto se nelze zbavit dojmu, že právě u Jakuba Železného jde o absolutní ostudu. Kdo ho z obrazovek veřejnoprávní stanice zná, ví, že před kamerami se staví do role akurátníka a jakéhosi arbitra mravů a slušnosti. Hosty často koriguje, hledá vážená a vzletná slova, někdy pronáší i delší monology, ze kterých je cítit jeho pocit morální nadřazenosti. Je přitom tak upjatý, až se jeho projev stává nědky až legračním, třeba když prohlásí něco ve smyslu: „Dovolte, myslím si, a teď už je po 22. hodině, takže to snad mohu říci, že to politici lidově řečeno zvorali.“

Takový člověk teď na videu stojí před strážníky a rovněž se jim snaží dávat jakési školení o morálce, když je obviňuje z toho, že lžou. Sám sebe ale odkopává, to v momentě, kdy je patrné, že se je snaží svou výřečností přechytračit. Třeba tím, že místo podpisu nakreslí kolečko. Je to možná s odstupem času vtipné, nicméně v realitě situace ubohé a hlavně naprosto zbytečné. Nejhorší na tom je, že špičkový novinář České televize se v tu chvíli propadá na úroveň výrtžnického youtubera jménem MikeJePán.

Železný se za své chování omluvil, nicméně až nyní, když vyšlo najevo, že jde o něj (při prvním odhalení tvrdil, že si na nic nepamatuje). Zároveň s tím říkal, že dostal šokující zprávu o nevyléčitelnosti zákeřné choroby svého bratra, který později zemřel. Pokud tomu tak bylo, je jeho rozrušení naprosto pochopitelné.

Hranice veřejného lynče

O Jakubu Železném je známé, že před několika lety prodělal krizi, kterou doprovázely problémy s alkoholem a totální zhroucení. Dostal se z ní, což je dobře. Možná by měl znovu vyhledat pomoc a přitom si uvědomit, že i v soukromém životě reprezentuje nejen sebe, ale i Českou televizi jako takovou. Muž v jeho pozici musí prostě jít příkladem a z řady Železného vystoupení je patrné, že se o to snaží. Proto je škoda, když pak takovým zbytečným incidentem všechno pošlape a přestává být uvěřitelným.

Na druhou stranu si městská policie měla velmi dobře rozmyslet, zda daný záznam zveřejní. Ano, ke všem lidem by se mělo přistupovat stejně, na druhou stranu s ohledem na známost moderátora a vysokou šanci jeho identifikace (která se naplnila), mohla počítat s tím, že dojde k veřejnému lynči, jenž může hlavního aktéra velmi poškodit. Neúměrně k tomu, co se vlastně stalo, tedy že mu prostě jen praskly nervy. Hájit se tím, že video zveřejnila z výchovných důvodů, je naprosto směšné. Děkujeme, milí strážníci, od toho tu opravdu nejste!
Reklama

Diskuze

Ondra - 24.03.2023 11:26:05
Kdo tohle chování obhajuje z politických důvodů je trdlo. Kdyby se tento obhájce toho namyšleného #€&@ choval k policistům stejně jako Železný dopadl by stejně. Jenže panáček si myslel, že policisté při spatření jeho tváře zmlknou. Díky že nezmlkli!!
Vláda - 23.03.2023 21:13:45
V televizi je arogantní, nechápu, že roky pracuje na ČT, kde by měli pracovat kvalitní redaktoři a ne takoví šílenec.. a tak mě ani to video nepřekvapuje, chudáci strážníci. Btw já jsem dostal pokutu za menší prohřešek nedaleko odsud a byl jsem klidný.

Městská zvěrstva: Tady jsou životu nebezpečné cyklopruhy, nesmyslné kruhové objezdy a umělé ostrůvky

Některá dopravní opatření jsou smrtící pro techniku, ekologii i lidské životy
14.03.2021 20:35
|
14
Reklama

Městská policie má omezené pravomoci. Měřit rychlost a udělovat pokuty ale může

K drtivé většině případů si ale musí volat policii státní. Ta vybírá i místa na měření rychlosti
22.09.2020 06:05
|
13
Reklama

Městská policie kvůli koronaviru odsouvá řešení pokut za parkování

Pokutovaní řidiči budou moci přestupek řešit až po skončení státních mimořádných opatření
12.03.2020 15:10
|
2

Městská policie v Rychnově nad Kněžnou má nový Karoq

Společnost Škoda Auto předala Městské policii v Rychnově nad Kněžnou vůz Karoq pro potřeby místního oddělení, které působí také v obci Kvasiny a v městě Solnice.
19.12.2018 07:31
|
0

SEAT láká na levný operativní leasing u skladových vozů. Leon se vejde pod pět tisíc měsíčně

Zajímavé ceny má kompletní modelové portfolio, součástí je i servis. Přinášíme detaily nabídky
24.06.2024 17:08
|
0

Kvíz: Hvězda východního bloku i vysmívaný vůz pro chudé. Vyznáte se v historii Dacie?

Slavná Dacia 1300 přežila i přelom tisíciletí. Dnes rumunská značka vyrábí dostupné vozy
23.06.2024 08:39
|
0
Reklama

Reálný stav baterie i dojezdu. Autobazar chce lidi zbavit strachu z ojetých elektromobilů

AAA Auto otevřelo centrum elektrických vozů v Čestlicích. Na webu nabízí unikátní funkce
21.06.2024 16:15
|
3

Toyota RAV4 slaví třicetiny. Legendární SUV předběhlo svou dobu, proto se ho prodaly miliony

RAV4 se poprvé představila v roce 1994, dnes už jezdí ve své páté generaci. Většinou jako hybrid
21.06.2024 12:00
|
1
Reklama
Autosalon TV