Reklama
Řidičův chleba

Nehody pod vlivem alkoholu pojišťovny nezaplatí. Existuje ale jedna výjimka

Opakovaně opilým řidičům mohou pojišťovny navíc vypovědět smlouvu. A nepomůže ani havarijní
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Alkohol za volantem je problém jak z pohledu policie, tak také pojišťoven. Ty jsou k opilým viníkům nehod vše, jen ne benevolentní. Nejen, že mohou pojistné plnění krátit, ale mohou jej i zcela odmítnout. Navíc ten, který způsobí nehodu pod vlivem alkoholu nebo drog opakovaně, může o smlouvu s pojišťovnou úplně přijít. A sehnat jinou může být s takovým řidičským rejstříkem poměrně potíž.

Poškozenému pojišťovny zaplatí vše

Důvodem, proč si rozmyslet řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, můžou být i velmi přísná pravidla pojišťoven. Jak nám vysvětlila Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů, benevolence v případě opilých řidičů není na místě. „Nulová tolerance alkoholu za volantem se promítá i do nulové tolerance pojišťovny. Jde o vědomé hrubé porušení základních pravidel silničního provozu,“ řekla Autosalonu Nová.

Zákaz jízdy pod vlivem alkoholu totiž není zakotven jen v zákoně, ale i v pojistných podmínkách, které na zákon přímo odkazují. A stejně jako zákon, je potřeba dodržovat i je. „Jde o vědomé hrubé porušení základních pravidel silničního provozu. Poškozený účastník náhradu za jemu vzniklou škodu z povinného ručení viníka dostane, ale viník musí celou částku zaplatit pojišťovně zpátky,“ vysvětlila dodala Nová.

Pokud to zjednodušíme, tak v případě, že nehodu způsobí opilý řidič, pojišťovna poškozenému vše uhradí. Následně to ale bude chtít po viníkovi proplatit. A nepomůže mu ani žádné jiné pojištění, například havarijní. I z něj je v případě alkoholu plnění odmítnuto.

Existuje jedna výjimka

V Česku na silnicích platí nulová tolerance alkoholu. Jak jsme ale před časem informovali, má to jeden malý háček. Každý člověk totiž může mít v krvi nepatrnou dávku alkoholu, a to, aniž by nějaký konzumoval. Jde o množství do 0,2 promile, na které se při laboratorním vyšetření vzorku krve hledí jako na fyziologickou hladinu.

„Stanovená odchylka měření certifikovaného přístroje Dräger činí 0,04 promile. S ohledem na výše uvedené je proto hodnotu do 0,24 promile včetně nutno považovat za negativní výsledek dechové zkoušky, není-li jiným způsobem zjištěno, že řidič alkohol v době před jízdou konzumoval,“ vysvětlil Autosalonu před nedávnem Mgr. Jiří Kučera z advokátní kanceláře Kučera & Associates.

A to berou v potaz i pojišťovny, což potvrdila Veronika Nová: „Jedinou výjimkou je situace, kdy změřená hladina alkoholu u motoristy nepřesahuje hranici běžné tolerance bagatelní úrovně odpovídající možné odchylce měřícího přístroje.“

Reklama

Diskuze

Tomáš - 27.01.2022 11:04:56
Michal tu zmínil převoz do nemocnice. Ano za jistýcvh okolností( napadá mne nedostupnost mobilního signálu v místě události) by by blo možnoí uvažovat o krajní nouzi. Ovšem jak mile se signál obnoví( změnou polohy -geografické) je třeba atakovat IZ.
Martin - 25.01.2022 12:33:01
U PČR provozovaný detektor (přezdívaný detektor rumových pralinek) má možná deklarovanou přesnost. Ovšem v rozsahu, a teď nevím, od jedné či dvou promile. Takže měřit tím intoxikaci na úrovni metabolické hladiny, to je jako opravovat elektroniku vadaskou.

Nulová tolerance alkoholu platí už i pro spolujezdce na motorce. Aby dobře vyvažoval

Policie může od ledna dát při kontrole dýchnout třeba oběma lidem na skútru, hrozí pokuta
20.01.2022 07:41
|
29
Reklama

Namol opilá důchodkyně předvedla v Domažlicích destrukční derby. Z výše škody rychle vystřízlivěla

Seniorka nabourala vše, co ji stálo v cestě. Kromě aut zničila i kontejner. Pak skončila v nemocnici
05.01.2022 17:36
|
11

Alkohol, drogy i smrtelná nehoda. O řidičák se dá rychle přijít, policie ale musí dodržet postup

Možnost zadržet řidičák má pouze státní policie. Městská si ji k tomu případně musí přivolat
02.11.2021 07:26
|
3

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV