Reklama
Řidičův chleba

Nebuďte kolenovrti. Za tyto prvky se při koupi nového auta rozhodně vyplatí připlatit

V autě člověk tráví až příliš mnoho času na to, aby ho rozčilovalo nebo omezovalo

Silnější motor a mild-hybrid

Zdroj: BMW

I když by se mohlo zdát, že silnější motor by měl být u připlácení na prvním místě, dnes to už to tak úplně neplatí. Některá auta se jen sporadicky dostanou mimo města a postačuje jim i základní agregát.

Rozhodně však před koupí doporučujeme udělat si testovací jízdu u prodejce. Byla by škoda zjistit, že motor je příšerně slabý, až když si už nové auto dovezete domů. Ve snaze snižovat emise se stále častěji setkáváme s elektrifikací aut. Tou zcela základní a nejlevnější jsou mild-hybridy, kde elektromotor přímo nahrazuje startér.

S citelně nižší spotřebou v případě mild-hybridu nepočítejte, ale může lahodit odpůrcům start-stop systému, kterému se dnes u nového auta už prakticky nevyhnete. Díky mild-hybridu je tento proces rychlejší i plynulejší a baterie méně trpí. Navíc přijde vhod i krátkodobé zvýšení výkonu spalovacího motoru při rozjezdu a vyhlazení "turboděr".

Automatická převodovka

Zdroj: BMW

Není to tak dávno, co nechtěli kupující nových i docela drahých aut o automatu ani slyšet, doba se ale rychle mění. Ano, suverénně nejdražším příplatkem z našeho výběru je automatická převodovka. Často totiž zvedá cenu auta o desítky tisíc korun. Její přínos z pohledu pohodlí je však obrovský a to zejména při životě ve městě, kde se řidiči často dostávají do různých zácp a kolon.

V současnosti už neobstojí ani argumenty, že automaty neumí plynule řadit nebo zbytečně vytáčí motor. To mohlo platit před 20 lety, ale spíš ještě dál v minulosti. Dnes i takový malý Peugeot 208 používá velmi povedenou planetovou převodovku s hydrodynamickým měničem, která je dokonce 8-stupňová. Mnohé nové modely dnes s manuální převodovkou ani nekoupíte a neplatí to zdaleka jen pro prémiové značky. Příkladem budiž nedávno uvedený Renault Arkana.

Příčinou je stále větší zájem o auta s automatem, ale především lepší sladění s různými asistenčními systémy, jako je adaptivní tempomat. Pro mnohé výrobce byla důvodem masivnějšího přechodu k automatům regulace emisí a s ní spojená elektrifikace. Třeba Golf nebo Octavii tak s mild-hybridem a manuální převodovkou také ani nekoupíte.

Náhradní kolo

Zdroj: Autosalon

Největším problémem lepicích sad je nejistý výsledek opravy. Pomoc proto často nakonec potřebují i ti, co by výměnu kola zvládli bez asistenční služby. Jakmile totiž gumu pouze nepíchnete, ale vyloženě prorazíte, což je zhruba 50 % defektů, můžete si s lepicí opravnou sadou tak leda slepit nervy, které vás bude stát řešení odtahu a související logistické operace.

Potřeba marketingově dobře vypadající hodnoty objemu kufru, případě zástavba baterií či nádrže na CNG ale u nových aut často znamená nezařazení náhradního kola do sériové výbavy vozu. Pokud to vůbec u daného modelu auta technicky lze, stojí doplnění výbavy o rezervu od pár stovek po částku přesahující 10 000 Kč.

Jízdní asistenti

Zdroj: Continental

Zejména pro majitele starších aut jsou moderní elektroničtí asistenti často strašákem. Vnímají je jako něco, co řidiči zasahuje do řízení a a priori ho otravuje. Cílem výrobců je ale v první řadě bezpečnost.

Komplexně to skutečně může fungovat. Často jsme třeba za volantem svědky toho, že si řidič během přeřazování z pruhu do pruhu nevšimne jedoucího auta, které se mu octne v mrtvém úhlu. Spolu se systémem nouzového brzdění (s výhradami k přesnosti) považujeme sledování mrtvých úhlů za nejlepší příspěvek automobilek ke zvýšení bezpečnosti na silnicích v posledních letech. Užitečný, ačkoli někdy i dost otravný, je asistent aktivního udržování auta v jízdním pruhu. Oceníte ho zejména při dlouhém cestování, kdy hrozí, že se řidič nechá při řízení rozptýlit a dostatečně se nevěnuje řízení.

Ideální poloautonomní vozidlo dělá z těchto asistentů třetí do party - adaptivní tempomat. Není to tak dávno, kdy byl výsadou luxusních aut, ale dnes se nabízí stále častěji i u malých městských modelů. Netřeba se na něj spoléhat za každou cenu, ale v případě, že je třeba například na dálnici nutné nečekaně brzdit, je velmi prospěšným společníkem. 

Couvací kamera a parkovací senzory

Zdroj: Tiskový servis ADAC

Bez debaty je při parkování užitečná kamera, ideálně v kombinaci s parkovacími senzory. I když se s ní setkáváme stále častěji, stále není úplnou samozřejmostí. V případě, že je auto vybaveno kromě základní zadní kamery také přední a bočními v zrcátkách, už si umí vyskládat 360stupňový pohled na auto jakoby z ptačí perspektivy.

Senzory v náraznících si už také prošly evolucí, ačkoli stále občas rozčilují otravným pípáním stojíce v zácpě nebo poblíž vzrostlé trávy. Stále však převažuje jejich pomoc při manévrování v zúžených prostorech. Na nových autech jsou na náraznících senzory už většinou i zboku, takže chrání karoserii od zbytečných odřenin.

Vyhřívaná sedadla a volant

Zdroj: Ford

Kdo nemá garáž a v zimě parkuje venku, určitě ocení komfort rychle zahřátého sedadla. K ním se i u malých aut v uplynulých letech přidal vyhřívaný volant, což je funkce navíc i zdravotně nezávadná. O rozšíření této funkce do nižších segmentů se postaraly značky Hyundai, Kia a Opel.

Vyhřívaný věnec volantu už ale není cizí ani nové Škodě Fabia. Takové zahřátí zkřehlých prstů přijde vhod v zimě, když překvapí námraza nebo sníh na autě. Většina značek nabízí vyhřívání sedadel i volantu jako samostatný příplatek, který se často nemusí vázat na vyšší výbavu.

Komfortní sedadla

Zdroj: Autosalon

Dlouhá léta bývala na výběr klasická nebo příplatková sportovní sedadla s výraznějším bočním vedením. V posledních letech se však v autech stále častěji objevují i sedadla s ergonomickým certifikátem AGR - Aktion Gesunder Rücken, tedy v překladu Kampaň za zdravá záda.

Jde o nezávislé německé sdružení lékařů a terapeutů zaměřených na prevencí bolesti zad. Zdravé sezení mimo prémiových značek nejprve nabídl Opel, dnes už AGR sedadla najdeme i u Fordu, Peugeotu, DS, Volkswagenu či Škody. Příplatková AGR sedadla, z nichž nebudou bolet záda, doporučujeme zvážit při konfiguraci auta zejména těm, co tráví spoustu času za volantem a jezdí dlouhé cesty.

Konektivita

Zdroj: OPEL

Smartphone se stal součástí auta, ale samozřejmě tím není myšleno jeho používání za jízdy. Rozhraní Apple CarPlay či Android Auto se brzy stanou standardem, ale než se tak opravdu stane, vyplatí se za ně připlatit i v nejnižších výbavách.

Nabízí se tím možnost ušetřit na vestavěné navigaci a dostat i bez ní na obrazovku infotainmentu kvalitní mapy od Google. Navíc zůstanou aktuální i po letech a bez extra poplatků. Právě využití operačního systému ze smartphonu a zrcadlení jeho obsahu je důvod, proč se několik značek nepouští do velkých předělávek svých multimediálních systémů, které v některých nových autech už působí archaicky.

Bezklíčový přístup

Zdroj: Tiskový servis ADAC

Pokud se jednou zbavíte používání klíče při odemykání a startování auta, návrat k němu je už otravný. Lovení klíče po kapsách, zvláště když máte plné ruce, nám rozhodně nechybí. Pohodlné řešení, kdy stačí mít klíč nebo kartu od auta jen v kapse a prakticky ho už vůbec nepoužívat, má však i odvrácenou stranu.

Tou závažnější je snazší vykradení nebo rovnou ukradení auta, nicméně chybám se lze vyvarovat. Vždy je dobré zkontrolovat, zda se auto poté, co od něj odcházíte, opravdu zamklo. Zloději totiž používají rušičku signálu, takže si auto nevšimne, že s klíčem jste se již vzdálili a nezamkne se. Získají tak jednoduchou cestu dovnitř bez překonávání zámků či použití hrubé síly. Kromě rušení signálu zloději používají i opačnou metodu - jeho zesílení. Tehdy si auto myslí, že klíč je nablízku a odemkne se.

Tento způsob majitel auta zloději usnadní, když si klíč nechává v blízkosti, nejčastěji hned v předsíni, u vchodových dveří. Stačí auto parkovat v blízkosti a zlodějům usnadníte práci. Minusem systému bezklíčového odemykání je také potřeba častěji měnit baterku v klíči, neboť neustále vysílá signál, i když to není nutné. Komfortní výhody ale jednoznačně převažují. 

Vícezónová klimatizace

Zdroj: Škoda Auto

Vytvořit si tepelný komfort v autě za každého ročního období v současnosti není žádný problém. Většina aut má dnes již v základní výbavě alespoň manuální klimatizaci, ale s příplatkovou automatickou se už často objevuje i vícezónová. To znamená, že si teplotu mohou individuálně podle potřeby nastavovat kromě řidiče i ostatní členové posádky.

Kromě toho i v kategorii malých SUV se již objevují výdechy větrání pro zadní pasažéry. Pokud ale nemají možnost nastavovat teplotu či intenzitu větráku, nejde o trojzónovou klimatizaci. V obou případech však má posádka vzadu lepší komfort a nemusí řidiče a spolujezdce otravovat s nastavováním foukání.
Reklama
Autosalon TV