Reklama
Řidičův chleba

Politik žaluje Mnichov. Na prázdných pruzích vyhrazených pro cyklisty pořádá na protest pikniky

Žalobu podal šéf tamního autoklubu Michael Haberland. Kvůli cyklopruhům podle něj vznikají zácpy
Zdroj: Tiskový servis Besip

Vztahy mezi cyklisty a motoristy jsou zjevně napjaté skoro všude. Jedním z měst, kde jde o velmi vyhrocené téma, je i německý Mnichov. Vedení města v posledních letech ruší tisíce parkovacích míst a jízdních pruhů a to jen proto, aby vznikaly nové cyklopruhy. Jenomže co na jednu stranu pozitivně vnímají někteří obyvatelé města, jiní nejsou schopni překousnout. Do druhé skupiny patří hlavně řidiči, protože se ukazuje, že se neustále rostoucí počet pruhů pro cyklisty negativně podepisuje na stavu dopravy. A právě na to se snaží upozornit šéf autoklubu Mobil in Deutschland a politik Michael Haberland. Aby svým slovům dodal na důrazu, nechává se fotit na piknikové židli v cyklopruzích, které jinak zejí prázdnotou.

Kolony vedle prázdných cyklopuhů

Podle Haberlanda je až paradoxní, jak vypadá automobilová doprava a jak ta cyklistická. Připomíná pak, že většina cyklopruhů vznikla velmi narychlo, během pandemie. Ukazuje se ale, že zbytečně, byť to město nechce přiznat a dál plánuje další rušení tisíců parkovacích míst. A právě proto podal Haberland na město žalobu.

„Naše kampaň, tedy posezení v jízdních pruzích vyhrazených pro cyklisty, má ukázat to, že tyto pruhy nejsou využívány v takové míře, jakou město očekávalo. Jak vidno, v pruhu pro cyklisty není problém si dát kávu nebo přečíst noviny. Nikomu nebudete překážet, protože tu nikdo nejezdí. Na silnicích nejsou skoro žádní cyklisté, zato auta se tlačí v kolonách,“ řekl magazínu Focus Online Haberland.

Všude je to stejné

Haberland se v rámci rozhovoru hodně rozčílil a podivoval nad tím, jak je možné, že politici dělají tak velká a důležitá rozhodnutí, aniž by nad tím přemýšleli hlavou. „Politici nepřemýšlí a nepracují s fakty. Je to jen ideologie,“ řekl magazínu. Sám Haberland je přitom politikem za stranu CSU.

Magazínu dále řekl, že vláda v rámci testovacího provozu městských cyklopruhů napočítala denně asi 2500 cyklistů, kteří je použili. Aut mělo být asi čtyřikrát více. Jenomže podle Haberlanda jsou ta čísla nepřesná a dost o nich pochybuje. Cyklistů je podle něj a jeho zkušeností mnohem méně a aut naopak více. Důkazem jsou podle něj často až neúnosné kolony a to i v době, kdy hodně lidí stále nedojíždí do kanceláří, ale pracuje z domova. Město předpokládalo, že lidé přesedlají na kola a do MHD, jenomže právě v době pandemie koronaviru se to ukázalo jako naprosto liché. V autě je, co se nemocí týče, přeci jen bezpečněji. Šéf autoklubu navíc upozorňuje, že město je právě kvůli pandemii stále úplně prázdné. Restaurace a bary otevírají jen pomalu, kultura ještě pořádně nefunguje a většina se tak autem přesune jen po nutných schůzkách a zase jede domů.

Reklama

Kvůli cyklistům kácí stromy

Ovšem ani žaloba, ale ani kolony vedení Mnichova nepřesvědčily k nějakému kompromisu nebo jednání. Město už potvrdilo, že parkovací místa a jízdní pruhy budou dál rušeny. V plánu je dalších 73 kilometrů městských pruhů vyhrazených pro cyklisty, což by daňové poplatníky mělo stát asi 130 milionů eur. Celkem by mělo být zrušeno na 6000 parkovacích míst a navíc pokáceno na 250 zdravých stromů.

Navíc to vypadá, že ona žaloba bude zcela smetena ze stolu, protože i sama CSU je významně proti automobilům. Letos by se měl v Mnichově konat velký autosalon, nicméně v prvé řadě je otázkou, zda jej povolí protikoronavirové restrikce. A pokud ano, právě CSU se k němu pravidelně vyjadřuje velmi kriticky. Město a jeho vedení pak místo samotného autosalonu podpořilo částkou 400 000 eur kongres mobility, který by se měl konat v rámci autosalonu, a týkat by se měl mobility bez aut.


Diskuze

George - 10.06.2021 11:27:17
Politik žaluje Mnichov. Na prázdných pruzích vyhrazených pro cyklisty pořádá na protest pikniky Přitom foto je z Opavy - Kateřinky. Asi opět pisatelova chybička???
Petulin - 10.06.2021 14:43:06
To je příprava..tam se budou také pořádat pikniky!

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
27
Reklama

Cyklista se v Prostějově přerazil o tažné lano mezi dvěma auty. Skončil v nemocnici

Obě auta stála před křižovatkou. Cyklista jel po cyklostezce a lana mezi auty si vůbec nevšiml
05.05.2021 14:38
|
9

Poslanci schválili povinný odstup aut od cyklistů při předjíždění - 1,5 m. Plná čára nebude zeď

Cyklisté nemusejí použít cyklostezku, i když vede hned vedle silnice. Mají na rozdíl od aut na výběr
14.04.2021 14:45
|
119

Řidič náklaďáku několikrát naboural do fabie před sebou. Z místa vážné nehody pak ujel

Osobní auto skončilo v příkopu na střeše se zraněným cestujícím. Po řidiči policie pátrá
17.06.2021 11:56
|
7

Žena s mercedesem vjela v Lázních Bohdaneč na hřbitov. Popojížděla mezi hroby

Jejím chováním se nikdo nebude zabývat, žádná pokuta jí nehrozí
16.06.2021 08:00
|
3
Reklama

Výsledek jízdy formule po Karlově mostě vypadá skvěle. Hvězdou videa je i Rytmus

Video společnosti Red Bull má kromě formule ukázat krásy Česka a Slovenska
15.06.2021 14:34
|
4

Řidiči náklaďáků se dřevem často porušují předpisy. Ohrožují tak ostatní v provozu

Policie na Vysočině se na ně zaměřila a rozdala pokuty za desetitisíce. V kontrolách bude pokračovat
15.06.2021 10:27
|
0
Reklama
Autosalon TV