Reklama
Řidičův chleba

Mám jet vlevo, nebo vpravo? Někteří řidiči tápou, jak se chovat na křižovatce se širokou ulicí

Ve větších městech se setkáme s křižovatkami typu H. Jak se na nich mají správně míjet auta?

Správné chování na křižovatkách by měl ovládat řidič už po několika hodinách v autoškole. Jenže existují tací, kteří jednoduše zapomenou, nebo zpanikaří. Zejména v případě, kdy se setkají s křižovatkou, kterou během své řidičské praxe až zas tak často neprojíždí. Jde o křižovatku ve tvaru písmene H, která se objevuje ve větších městech.

Pozor na tramvaj

Typicky se vyskytuje v ulicích, kdy jsou od sebe protisměrné proudy oddělené třeba travnatým ostrůvkem. Velmi často se objevují na širokých silnicích, jejichž středem prochází tramvajová trať. Pomáhají řidičům buď s otáčením, nebo odbočením vlevo. Ti ale někdy nevědí, jak se na daném místě zachovat. Proč?

Základem jejich zmatečného chování se stane fakt, že se uprostřed křižovatky ocitnou mimo své pruhy a mohou se domnívat, že se je v tomto prostoru nutné chovat jako na samostatné komunikaci. Tedy, že je potřeba jet vpravo. Když jsou při otáčení osamocení, lze vše ještě pohodlně napravit. Ale pokud se protijedoucí řidič rozhodne také otáčet, může vzniknout nepřehledná až nebezpečná situace. A to zejména ve chvíli, když druhý řidič chce projet křižovatku naopak správně.

Abychom se nezamotali, řekněme si rovnou, že otáčení se na této křižovatce je poměrně jednoduché. Řidič se musí držet vlevo. Hovoří o tom paragraf 21 zákona o provozu na pozemních komunikacích, který řeší odbočování. „Před odbočováním vlevo se musí (řidič) zařadit co nejdále vlevo v části vozovky určené pro jeho směr jízdy s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu a šířku vozovky. Odbočují-li řidiči protijedoucích vozidel vlevo, vyhýbají se vlevo,“ píše se na konci třetího odstavce.

A nemluvme jen o otáčení. Platí, že odbočují-li řidiči protijedoucích vozidel vlevo, míjí se vlevo. Tedy pravými boky vozidel k sobě.

Pozor na přednosti

Hotovo, případ vyřešen. Nicméně složitější situace nastane, pokud odbočujeme vlevo do vedlejší, z níž naopak odbočuje na hlavní směrem vlevo jiné auto. V takovém případě nám musí dát samozřejmě přednost. Pokud je ještě před křižovatkou, musí nás nechat projet. Pokud je už uprostřed křižovatky, míjí se auta jako v předchozím případě vlevo. To se ale někdy v praxi neděje, protože je taková situace pro řidiče nepřirozená. O to víc na místech, kde jsou křižovatky ještě méně přehledné kvůli své velikosti nebo tvaru.

Ale pozor, není to tak vždy. Existují situace, kdy je značkami nebo například přidaným ostrůvkem naopak po řidičích vyžadováno, aby se míjeli vpravo. To nastává například v Praze v ulici Jugoslávských partyzánů, kdy je středový pruh pro tramvaje tak široký, že se do křižovatky vejde za sebou více aut. Třeba v Moskevské ulici ve Vršovicích je přímo dělící ostrůvek.

Podívejte se do přiložené fotogalerie, kde najdete několik situací z pražských ulic. Ty ukazují křižovatky typu H v různých situacích. Dokázali byste na všech zareagovat správně?
Reklama

Diskuze

Martin - 04.10.2023 10:49:03
Na ul. Partizánské, typické křižovatky H - je to celkem logické, jde o otáčení vozidel a auto se musí držet vlevo. V opačném případě se pak auta zablokují a musí pak vycouvat. Jiný směr na další vozovce než vlevo není, tak proč jet vpravo.
Pavel Rak - 21.05.2022 21:34:15
Dobrý den, kterým znacenim se na Jugoslavskych partyzanu vynucuje jizda vpravo? Dekuji.

Špatně zabrzděné auto se v Brně rozjelo a jen o kousek minulo kočárek. Projelo i rušnou křižovatku

Kočárek netrefilo o centimetry. Žena, která ho vezla, si nejspíš nevšimla, že auto nemá řidiče
29.04.2021 11:13
|
1
Reklama

Je zelená, tak jedu. Čeští řidiči bezohledně blokují křižovatky, policie to moc neřeší

Pokud už člověk překáží v křižovatce, v žádném případě nesmí couvat. Zákon to zakazuje
22.04.2021 19:15
|
24

Žákyně autoškoly projela křižovatkou na červenou. Hrozí jí pokuta a trestné body, ač nemá řidičák

Na přestupcích žáků nesou podíl viny učitelé, kteří za ně mají zodpovědnost. Zákon ale řeší alkohol
15.10.2020 09:51
|
32

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
11

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
1
Reklama
Autosalon TV