Reklama
Řidičův chleba

Přednost zprava je nebezpečná i nespravedlivá. V některých zemích na ni raději zanevřeli

Je to mnohdy to první, co se řidiči v autoškole naučí. Přesto na přednost potom často zapomínají
Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Přednost má ten, kdo přijíždí zprava. Tak zjednodušeně zní základní poučka o silničním provozu, která se žákům autoškol vtlouká od prvního dne do paměti. Jde o celosvětově rozšířené pravidlo, jež zavedla Vídeňská konvence o silničním provozu. Přednost zprava se dokonce paradoxně používá i v některých státech, kde se jezdí na opačné straně silnice, konkrétně třeba na vybraných místech v Austrálii nebo Singapuru. Přesto je minimálně z pohledu bezpečnosti velmi kontroverzním pravidlem.

Problém je ten, že přednost zprava vyžaduje po jednom řidiči, aby o ní věděl a správně zareagoval a po druhém, aby jinému řidiči důvěřoval, že o ní ví. Výsledkem jsou situace, se kterými se zřejmě setkal každý, kdo jezdí autem. V lepším případě dáváte přednost, ale pouštěný stojí a nechápe, že může jet. V tom horším vám někdo nedá přednost a může to dopadnout i fatálně.

Tisíce nehod

Nedání přednosti je jednou ze čtyř hlavních příčin dopravních nehod na českých silnicích. Za loňský rok se kvůli tomu stalo přes 11 tisíc nehod. Zahynulo 63 lidí. Policejní statistiky však nerozlišují, zda k nehodám došlo na „světelných“ křižovatkách, se značkami nebo s aplikovanou předností zprava. Je sice fakt, že křižovatky bez značek se objevují spíš v klidnějších místech, ale i tam může dojít k těžkým nehodám. Třeba ve chvíli, kdy jedna z ulic svou šířkou svádí k tomu, aby ji řidič vnímal jako hlavní.

V některých zemích už o nebezpečnosti přednosti zprava nepochybují. Vlámská automobilová asociace v Belgii léta bojuje za její zrušení. Podle jejích statistik v tomto státě došlo v roce 2017 k 15 tisícům nehod na neoznačených křižovatkách, v průměru tedy ke 42 denně. V prosinci 2017 proto belgické město Glabbeek osadilo všechny křižovatky značkami a o rok později porovnalo statistiky. Za první pololetí roku 2018 byly dvě nehody z devíti zapříčiněné nedáním přednosti v jízdě (navzdory novému značení). Ve stejném období roku 2017, tedy když platila ještě přednost zprava, to bylo 18 z 22 nehod.

Kromě bezpečnosti se dá u přednosti zprava na některých křižovatkách pochybovat i o její spravedlivosti. Zejména v kombinaci s hustou dopravou se na určitých místech stává, že řidiči z jedné ulice musí podle pravidel pustit nekonečnou šňůru aut jedoucích zprava. Odkázáni jsou tak spíš jen na dobrou vůli těch, kteří přibrzdí a nechají je projet. Taková situace nastává například na křižovatce ulic Pernerova a Vítkova v pražském Karlíně, kde dopravu brzdí pomalý semafor u autobusového nádraží. Jistě se najde dost podobných příkladů.

Jiná řešení existují

Zatímco v Česku se stále vedou debaty o tom, zda je ideální zbavit se „lesu“ dopravních značek a nahradit jej právě předností zprava, některé státy naopak raději volí cestu dopravním značením. Například ve Spojených státech na přednost zprava řidiči prakticky nenarazí. Nahrazuje ji totiž značka nazvaná „all way STOP“.

Takovou značku jsou pak vybaveny ulice ze všech směrů. Všichni řidiči musí tedy na hranici křižovatky zastavit. Následně pokračují podle toho, kdo k čáře dorazil jako první. Tím má každý dostatek času na reakci i pohodlné odbočení napříč křižovatkou. Pokud dva řidiči přijedou ve stejnou chvíli, domlouvají se gesty nebo prostě pomalu jedou. Zlepšuje to vzájemnou ohleduplnost a dá se odhadnout, že to snižuje stres.

Příjemným pravidlem, kterého jsme si všimli na silnicích v Jihoafrické republice, je, že když přestanou fungovat semafory, řidiči se na křižovatce začnou chovat, jako by byla osazena značkou „all way STOP“. A je jedno, že jedna silnice je třeba čtyřproudá a druhá jen malá okreska. Tím, že řidiči na velké silnici zastaví, umožní snadné přejetí křižovatky či odbočení do protisměru autům na vedlejší. V opačném případě by to byl za hustého provozu velmi náročný, stresující a nebezpečný úkol.

Je zřejmé, že aplikování pravidel z USA, JAR a dalších zemí na české silnice je nereálné. Přesto by stálo za to zauvažovat, zda přece jen není lepší křižovatky značkami osadit. Jistě, řidiči se pravidlo pravé ruky učí od prvního dne v autoškole. Ale co když do vás nabourá právě ten, který na něj jenom zapomněl?
Reklama

Diskuze

Jana - 17.03.2021 19:08:49
Já dávám raději přednost ikdyž nemusím. A myslím, že nejsem sama.
Bohouš - 17.03.2021 19:19:54
Jana: Sorry jako, ale tohle nesnáším. Takový PICHAV a jemu podobní by Vás rozcupovali. Pak se dámy divíte, že se o vás jako řidičkách píše hanlivě. Tohle prostě zdržuje a zbytečně. Každý má vědět kdy může jet!

D1 uzavřela hromadná nehoda mnoha aut. Příčina byla stejná jako při největší bouračce v historii

Další nehody se staly na objízdných trasách. Celkem bylo zraněno 11 lidí a nabouráno na 20 aut
17.03.2021 12:11
|
8
Reklama

Nebyl viníkem nehody, přesto přijde o odškodnění. Jel na letních pneumatikách

Mladý muž nedostal na hlavní přednost a skončil v nemocnici. O peníze nejspíš přišel
10.03.2021 14:43
|
25

Každou sedmou oběť dopravních nehod mají na svědomí řidiči do 24 let. Příliš spoléhají na asistenty

Nejčastěji nezvládnou rychlou agresivní jízdu. Loni kvůli nim na silnicích zemřelo 66 lidí
09.03.2021 06:56
|
8

Saaby způsobují posedlost. "Pacienti" jich mají doma třeba i 14. Přinášíme příběhy čtyř sábistů

Sábisté se zdraví a nedají dopustit na komunitu. Nadšení se může rychle proměnit v drahou závislost
16.05.2021 19:55
|
16

Ojetá plechovka boří mýty o francouzských autech. Citroën Berlingo neměl za 15 let jedinou chybu

Kromě baterek, brzd a oleje potřebovalo tohle auto jen benzin. Víme to, máme ho totiž od začátku
14.05.2021 20:00
|
8
Reklama

V Česku se množí zákazy vjezdu elektromobilů i vodíkových aut. Je to z lenosti, tvrdí ministerstvo

Místo, aby garáže plnily podmínky i pro vjezd vozů na CNG či LPG, raději jim ho nepovolí
13.05.2021 14:33
|
6

Demenci lze poznat podle řidičského stylu, zjistila studie. Signalizuje ji i prudké brždění

Vědci čtyři roky sbírali data ze 3000 aut. Objevili 64 případů duševního onemocnění
10.05.2021 20:06
|
3
Reklama
Autosalon TV