Reklama
Řidičův chleba

Majitel nechal svého psa v Brně dva dny v rozehřátém autě. Na vzduch mu pomohli strážníci

Na slunci stoupá teplota v interiéru podobně, jako v peci. V ohrožení jsou často i děti
Zdroj: Tiskový servis MP Brno

Jakkoliv policisté a strážníci každý rok se začátkem jara upozorňují na to, že v autě na slunci opravdu nemůžou zůstat ani děti, ale ani psi, každoročně se tak děje. A ačkoliv letošní opravdu teplé dny ještě ani nezačaly, brněnští strážníci už museli podobný případ řešit. Zarážející na něm je to, že majitel psa nenechal v autě na dobu, než nakoupí, jak v takových případech bývá zvykem. Podle svědka byl pes v autě skoro dva dny.

Majitel neznámý

K případu došlu v úterý 18. května v brněnském Komárově. Strážníky zavolal svědek, který jim řekl, že pes je v autě zavřený minimálně přes noc, kdy hodně naříkal. Poté, co hlídka dorazila na místo, zjistila, že mladý husky je přivázán v autě za vodítko a nemá ani vodu. Protože už se do auta opíralo slunce, raději hned zakročili.

Jakub Ghanem, tiskový mluvčí brněnských strážníků k tomu řekl: Strážníci měli vážné obavy, že by to pro něj mohlo mít osudové následky, a hned se v okolních domech začali shánět po majiteli automobilu. Nikde ho však nenašli a nikdo z místních ho neznal, a tak se hlídka rozhodla vůz otevřít. Přispěchal k ní i kolemjdoucí s láhví vody a hned dal psovi napít.“ Ačkoliv měl pes na obojku telefonní číslo, na volání nikdo nereagoval. Husky skončil tedy v útulku a po majiteli teď policie pátrá. Za porušení zákona na ochranu zvířat mu hrozí pokuta do milionu korun.

Brněnská zvěrolékařka Tereza Věžníková pak vysvětlila: „Když pes zrychleně dýchá, výrazně se z jeho těla odpařují tekutiny a zvíře se velmi rychle dehydratuje, čímž se zahušťuje krev a přetěžuje srdce. Nastává šok, který se i zkušeným veterinářům podaří vyřešit jen velmi zřídka. Zvíře bohužel zpravidla uhyne, stačí k tomu deset minut ve vysoké teplotě. Může to nastat i u auta parkujícího ve stínu a s pootevřenými okénky, právě kvůli zrychlenému dýchání.“

Zdroj: Tiskový servis Městská policie Brno
Zavřený pes v autě.
Reklama

Děti v horku nemají šanci

Právě brněnští strážníci upozorňují, že nechat zvíře nebo třeba dítě v autě na slunci, je nesmyslný hazard s jejich životy. „Rodiče někdy zanechávají děti v autě v domnění, že si zajdou rychle nakoupit a nic hrozného se neděje. Naše zkušenosti však potvrzují pravý opak. Každá minuta v zavřeném autě je kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času v prodejně strávili,“ upozorňuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Bleskové přehřátí ale zdaleka není jediným rizikem. Do auta může někdo nabourat a dítě uvnitř zůstane bez pomoci. Není totiž výjimkou, že řidiči od dopravních nehod ujíždějí, a to obzvlášť v situacích, kdy druhé vozidlo považují za prázdné. Dítě také mohou postihnout zdravotní potíže. Stačí například, aby mu zaskočilo, a nedovolá se pomoci. V krajním případě může někdo automobil ukrást i s dítětem. I takové případy už se v minulosti staly.

Například v roce 2018 brněnští strážníci zachránili z auta netečnou holčičku, jejíž otec nesprávně tvrdil, že se s manželkou vzdálil jen na pět minut. V roce 2020 zase policisté vytáhli z porouchaného auta přehřáté batole.


Diskuze

Honza - 21.05.2021 16:40:18
Hele Jiříku, nejsi ty tak trochu PICHAV? Článek to nečte, kouká jen na fotku, vidí policajta a tak za to může policajt, že? Aspoň to píše malýma písmenama. Takže originál PICHAV Jirka asi nebude :-)
Jindřich - 21.05.2021 14:46:53
Pane Jiří, Vy jste také nějaký moc přehřátý :-)

Pro parkování na zásobování karta za oknem rozhodně nestačí. Zákon ji ani nevyžaduje, chce to důkazy

Tato místa nevyužívají jen dodávky. V případě potřeby na nich stojí i lékaři, opraváři nebo invalidé
15.04.2021 06:28
|
7
Reklama

Na modré zóně lze beztrestně parkovat zadarmo. Stačí, když auto zapadá sněhem

Pokud je značka nečitelná kvůli počasí, městské policii se nic nehlásí, potvrdilo TSK
12.02.2021 15:38
|
3

Nechali tři malé děti v rozpáleném autě. Pak se divili, proč to policie vůbec řeší

Policisté nezodpovědné rodiče sháněli skoro půl hodiny. Případ už si vzala na starost sociálka
04.07.2020 07:38
|
4

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
6

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3
Reklama

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
16

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama
Autosalon TV