Reklama
Řidičův chleba

Kupující ojetého BMW si může být téměř jist, že jeho auto bude stočené. Zle je na tom i koncern VW

Průzkum dokazuje, že tradiční nešvar trhu s ojetinami je stejně nesmrtelný jako šizení v taxíku
Zdroj: CarKhabri

Ať je to sebevíc iracionální, počet kilometrů na počítadle ojetého auta je pro většinu zájemců o jeho koupi stále jedním z rozhodujících faktorů, jimiž se řídí při výběru. Právě s touto veličinou se přitom stále velice čile manipuluje, jak dokazuje nejnovější průzkum společnosti carVertical. 

Metodolgie průzkumu

Společnost carVertical, která pomocí VIN kontroluje historii automobilů, provedla výzkum s cílem zjistit, která auta mají nejčastěji stočené kilometry. Údaje byly shromážděny z vlastní rozsáhlé databáze. Seznam ukázal konkrétní procento automobilů se stočenými kilometry podle modelu – na základě všech analyzovaných modelů automobilů.

Za posledních 12 měsíců (říjen 2019 až říjen 2020) bylo analyzováno více než půl milionu údajů. CarVertical shromažďoval údaje z různých trhů po celém světě včetně: Polska, Rumunska, Maďarska, Francie, Slovinska, Slovenska, České republiky, Lotyšska, Bulharska, Ukrajiny, Srbska, Německa, Chorvatska, Ruska a Spojených států amerických.

TOP 15

Výsledky průzkumu ukazují, že nejčastěji se stáčejí kilometry na německých vozidlech. Další zajímavou skutečností je segmentace automobilů. Automobily prémiového segmentu mají mnohem častěji stočené kilometry než vozy nižší třídy. Bezohlední koumáci nejčastěji stáčejí kilometry na luxusních automobilech BMW řady 7 a X5. "Výborně! si vedou také Škody Octavia a Superb.
Reklama

A roky (a kilometry) běží, přátelé...

Věk automobilu je samozřejmě jedním z klíčových faktorů v počtu ujetých kilometrů. Starší auta tedy mají logicky častěji stočené kilometry. Studie odhalila, že stočené prémiové vozy jsou obvykle starší než stočené vozy nižší třídy. 

Nejoblíbenější modely BMW mají stočené kilometry ve stáří 10 až 15 let. Mercedesy třídy E se zase obvykle vyznačují stočením kilometrů u ročníků 2002-2004. Údaje o modelech Volkswagen Passat, Škoda Superb a Škoda Octavia naopak ukazují, že tyto modely jsou nejčastěji stáčeny během jejich prvního desetiletí na cestách.

Nafta nad benzin

Dražší dieselové vozy jsou jako stvořené na překonávání velkých vzdáleností, což vede k častějšímu stáčení kilometrů. Běžně se setkáváme s dovezenými auty ze západoevropských zemí, které mají najeto více než 300 000 km, což už ale není údaj, který by šel pod vousy zájemcům o prestižní ojetinu. Po stočení počítadla kilometrů se může hodnota těchto automobilů podvodně zvýšit.

Některá dovážená auta, například Audi A6, Volkswagen Touareg a Mercedes-Benz třídy E, jezdí téměř výhradně na naftu. Stočených benzinových variant je jen pár procent. Velká propast mezi vozy s těmito druhy paliva znamená, že existuje riziko koupě automobilu s benzinovým motorem je mnohem nižší.
Reklama

Rumunsko ve vedení, černota ale kvete i u nás

Nejčastěji se se stočenými kilometry můžeme setkat na trzích s ojetými automobily dovezenými ze západní Evropy. Každý desátý automobil v Rumunsku a Lotyšsku má pravděpodobně stočené kilometry, nadprůměrně se ale podvodům daří i v naší domovině.

Diskuze

PICHAV - 22.11.2020 22:38:38
MUSLIM !!!!! ZE SE PROBUDIL MUJ PLAGIATOR PICHAV - 22.11.2020 00:51 !!!!! Z COVIDA A PLKY ZAS POVIDA
Jura - 22.11.2020 20:59:03
S auty je to jako s ženami, evidentně zkušené nymfomanky se zkušený chlap neptá kolik jich měla před ním, třicetileté panny jsou velká vzácnost.

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV