Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Kupovat auta pro zábavu ztrácí smysl. Jdi do motorky

V jedné stopě jsem znovu nalezl to, co jsem ve dvou dávno ztratil
Zdroj: Autosalon.tv

Žijeme v revoluční době, ve které starý svět aut jako věcí denní potřeby, ale i předmětu vášně, mizí v nenávratnu a automobily jsou nahrazovány dopravními prostředky, které si bez zásuvky a internetu ani neškrtnou. Přitom jaký byl původní smysl auta? Přece nahradit koně, dát svému majiteli svobodu pohybu, dostat se kamkoliv si zamane v relativně krátkém čase a třeba si u toho ještě trochu užít. Koní mají nová přibližovadla sice relativně dost, jinak jde ale, až na čestné výjimky, o tupá zvířata s klapkami na očích a elektrickými obojky. A těch nemálo aut, která za něco stojí i z pohledu řidiče, si prostě může dovolit jen málokdo.

Únik do říše zapomnění

Nechci, aby to vyznělo nějak zvlášť staromilsky, ale ještě jsem zažil časy, kdy na silnicích bylo o poznání méně aut, rychlost se měřila jen sporadicky a nové modely se vyráběly, aby byly co nejlepší, ne aby „podlezly“ tu či onu euronormu. I dnes někteří výrobci spíše z důvodu prestiže než čehokoliv jiného stále vyvíjí rychlá auta, ale průjezd zatáčkou s velkou částí z nich přinese stejné vzrušení jako obdobný manévr na playstationu.

Takový motocykl je něco docela jiného. Jeho řízení je stále výzvou svého druhu a vlastně celoživotním učením pro ctižádostivé jedince. I ten nejpoddajnější stroj vyžaduje z principu vždy maximální koncentraci na jízdu, jisté pohybové nadání nutné pro správnou techniku jízdy, hodně předvídavosti a ochotu snést trochu toho nepohodlí. Odměnou jsou intenzivní zážitky, které jsou více než automobilismu blízké letectví a vůbec činnostem, které řidiče přimějí vygumovat z hlavy vše pro jízdu nepodstatné.

Jaká je to slast z dobře udělané práce, když kolenem v zatáčce něžně pohladíš asfalt nebo když dokážeš ve vysokých otáčkách podřazovat a současně brzdit před zatáčkou tak, že zadní kolo jen tancuje na hranici adheze a někdy i za ní. Podobné zážitky seberychlejší nové auto nikdy nedá, snad jedině monopost čili formule na okruhu, kterou se ale zase dá svézt jen zřídka. Měl jsem čest to zažít a nad pohled na nezakrytá kola tancující vpředu po asfaltu a vrnění motoru v zátylku ve světě čtyř kol není.

Každodenní radost

Motocykl ale nemusí být nutně jenom sportovní náčiní. Potěšení z časové úspory oproti autu a rozkoš z proplétání se městskými uličkami umí dodat i skútr. Chopper nebo café-racer jsou zase jedinečné evokováním pocitu čistého bytí jen tak pro radost - prostě live to ride, ride to live.

Jestli tě tedy baví řídit, kup si motorku. Ano, samozřejmě si vyslechneš řeči o darování orgánů a všeobecném ohrožení, ale to už nějak patří ke stereotypnímu nahlížení na věc. Svět motorek je na rozdíl od toho autového dosud normální a snad to tak ještě chvíli vydrží.

Po zralé úvaze otce nezletilého dítěte jsem došel k tomu, že je po více než patnácti letech, před nimiž lásku k motorkám přerušil nepozorný řidič tahače, čas vrátit se do jedné stopy. Stará láska nerezaví, a navíc: sebedražší motorka bude vždycky stát jen zlomek ceny podobně nadupaného auta, nehledě na prostá lidská dobrodružství, která můžeš v sedle zažít. Anebo prostě jen tak být sám pro sebe, sám se sebou.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Rozhovor: CFMOTO už dávno nejsou jen čtyřkolky, konkurenci zatápí i motorky. Zdaleka ne jen cenou

Český dovozce značky CFMOTO nejen o tom, jaké je možné prodávat kvalitní stroje za pár korun
12.07.2021 09:37
|
7
Reklama

Sestry jako první přejely Ameriku na motorce. Několikrát skončily ve vězení, protože měly kalhoty

Odvážné dívky před 105 let ujely téměř 9000 kilometrů. Po cestě zdolaly i slavný Pikes Peak
05.07.2021 09:29
|
0

Čínská značka Voge míří na český trh s motorkami kategorie A2. Zákazníky láká na atraktivní cenu

Podívejte se na nové motocykly pro rok 2021 od výrobce Voge
18.06.2021 10:20
|
5

Útěk z reality až na dřeň: S buggy CFMOTO v brutální rallye napříč nevyzpytatelnou Albánií

Šest dnů v úděsném terénu a krásách albánských hor prověřilo techniku, fyzičku a hlavně morálku
19.09.2021 19:19
|
1

ADAC: S některými elektromobily nehnete, ani když jsou zcela nabité. Příčina je prozaická

Přestože elektromobily používají drahé akumulátorové systémy, stále mají i tradiční 12V baterie
17.09.2021 11:49
|
1
Reklama

Na prodej je Škoda Fabia první generace, ujela jen 2000 km. Za 150 tisíc to je koupě roku

Kvalitnější malé auto už asi nikdo nevyrobí. Vyplatí se pořídit si dvacet let starý "nový" kus?
16.09.2021 19:51
|
10

Tradiční značka Benzina bude brzy minulostí, prohlédněte si fotky z její bohaté historie

Okřídleného českého koně nahradí po více něž šedesáti letech polský orel
16.09.2021 15:12
|
5
Reklama
Autosalon TV