Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Kupovat auta pro zábavu ztrácí smysl. Jdi do motorky

V jedné stopě jsem znovu nalezl to, co jsem ve dvou dávno ztratil
Zdroj: Autosalon.tv

Žijeme v revoluční době, ve které starý svět aut jako věcí denní potřeby, ale i předmětu vášně, mizí v nenávratnu a automobily jsou nahrazovány dopravními prostředky, které si bez zásuvky a internetu ani neškrtnou. Přitom jaký byl původní smysl auta? Přece nahradit koně, dát svému majiteli svobodu pohybu, dostat se kamkoliv si zamane v relativně krátkém čase a třeba si u toho ještě trochu užít. Koní mají nová přibližovadla sice relativně dost, jinak jde ale, až na čestné výjimky, o tupá zvířata s klapkami na očích a elektrickými obojky. A těch nemálo aut, která za něco stojí i z pohledu řidiče, si prostě může dovolit jen málokdo.

Únik do říše zapomnění

Nechci, aby to vyznělo nějak zvlášť staromilsky, ale ještě jsem zažil časy, kdy na silnicích bylo o poznání méně aut, rychlost se měřila jen sporadicky a nové modely se vyráběly, aby byly co nejlepší, ne aby „podlezly“ tu či onu euronormu. I dnes někteří výrobci spíše z důvodu prestiže než čehokoliv jiného stále vyvíjí rychlá auta, ale průjezd zatáčkou s velkou částí z nich přinese stejné vzrušení jako obdobný manévr na playstationu.

Takový motocykl je něco docela jiného. Jeho řízení je stále výzvou svého druhu a vlastně celoživotním učením pro ctižádostivé jedince. I ten nejpoddajnější stroj vyžaduje z principu vždy maximální koncentraci na jízdu, jisté pohybové nadání nutné pro správnou techniku jízdy, hodně předvídavosti a ochotu snést trochu toho nepohodlí. Odměnou jsou intenzivní zážitky, které jsou více než automobilismu blízké letectví a vůbec činnostem, které řidiče přimějí vygumovat z hlavy vše pro jízdu nepodstatné.

Jaká je to slast z dobře udělané práce, když kolenem v zatáčce něžně pohladíš asfalt nebo když dokážeš ve vysokých otáčkách podřazovat a současně brzdit před zatáčkou tak, že zadní kolo jen tancuje na hranici adheze a někdy i za ní. Podobné zážitky seberychlejší nové auto nikdy nedá, snad jedině monopost čili formule na okruhu, kterou se ale zase dá svézt jen zřídka. Měl jsem čest to zažít a nad pohled na nezakrytá kola tancující vpředu po asfaltu a vrnění motoru v zátylku ve světě čtyř kol není.

Každodenní radost

Motocykl ale nemusí být nutně jenom sportovní náčiní. Potěšení z časové úspory oproti autu a rozkoš z proplétání se městskými uličkami umí dodat i skútr. Chopper nebo café-racer jsou zase jedinečné evokováním pocitu čistého bytí jen tak pro radost - prostě live to ride, ride to live.

Jestli tě tedy baví řídit, kup si motorku. Ano, samozřejmě si vyslechneš řeči o darování orgánů a všeobecném ohrožení, ale to už nějak patří ke stereotypnímu nahlížení na věc. Svět motorek je na rozdíl od toho autového dosud normální a snad to tak ještě chvíli vydrží.

Po zralé úvaze otce nezletilého dítěte jsem došel k tomu, že je po více než patnácti letech, před nimiž lásku k motorkám přerušil nepozorný řidič tahače, čas vrátit se do jedné stopy. Stará láska nerezaví, a navíc: sebedražší motorka bude vždycky stát jen zlomek ceny podobně nadupaného auta, nehledě na prostá lidská dobrodružství, která můžeš v sedle zažít. Anebo prostě jen tak být sám pro sebe, sám se sebou.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Rozhovor: CFMOTO už dávno nejsou jen čtyřkolky, konkurenci zatápí i motorky. Zdaleka ne jen cenou

Český dovozce značky CFMOTO nejen o tom, jaké je možné prodávat kvalitní stroje za pár korun
12.07.2021 09:37
|
8
Reklama

Sestry jako první přejely Ameriku na motorce. Několikrát skončily ve vězení, protože měly kalhoty

Odvážné dívky před 105 let ujely téměř 9000 kilometrů. Po cestě zdolaly i slavný Pikes Peak
05.07.2021 09:29
|
0

Čínská značka Voge míří na český trh s motorkami kategorie A2. Zákazníky láká na atraktivní cenu

Podívejte se na nové motocykly pro rok 2021 od výrobce Voge
18.06.2021 10:20
|
6

Neřídím se předpisy, když nedávají smysl, říká v rozhovoru nový testman Autosalonu Pavel Liška

Známý herec přiznává, že si občas jede podle svého. Za klasického motorkáře se rozhodně nepovažuje
28.09.2022 09:01
|
5

Yamaha začíná šlapat do čtyřkolek. Na českém trhu představila širokou modelovou paletu

Testovali jsme klasické pracovní čtyřkolky i pracovní SSV modely s volantem a ryzí závoďák
27.09.2022 10:55
|
3
Reklama

Test motorky: Aprilia Tuono 660 Factory vás nezabije, ale posílí vaše dovednosti na silničním biku

Kříženec naháče a ryzí silnice zcela naplňuje pověst o vášnivém temperamentu italských žen
25.09.2022 19:21
|
0

Retro: Škoda 400 Xena byla posledním pokusem o záchranu Liazu. Zákazníci za ni museli platit předem

Peníze za každý prodaný tahač si obratem rozebírali zaměstnanci, kterým krachující továrna dlužila
24.09.2022 08:41
|
27
Reklama
Autosalon TV