Reklama
Motorky

Poprvé na nové Suzuki Hayabusa: Status legendy nekompromisně potvrzen. I na vodě

Toho času nejrychlejší sériová motorka světa se představila ve 3. generaci. Vzali jsme ji na okruh
Zdroj: Tiskový servis Suzuki

Suzuki jako by v posledních letech přestal bavit boj o to, kdo každý rok představí nejvíce novinek a bude mít všechno nejvíc nejmodernější. Nabízí ale osvědčené, festovní uživatelsky velice vstřícné motorky a spousta lidí ji za to má rádo. Každý její zákazník ví, že na cestování je V-Strom, na blbnutí GSX-S a samozřejmě esvéčko, do města Burgman a na okruh GSX-R. Tahle zkratka fascinuje už generace motorkářů počínaje kultovní 750 z roku 1985, tou úplně největší šíleností i tonáží v tomto směru je od roku 1999 Hayabusa (nově už se tradiční GSX-R k názvu nepřidává). Její třetí generace neztratila nic ze svého devadesátkového hýření a tímto svým furiantstvím jakoby do dnešní doby ani nepatřila.

Evolucí k sociálním jistotám

Typický design zůstal, jen se trochu přiostřil, nejdříve padne do oka velký výdech na kapotáži, z každé strany jeden. Přední blatník pozbyl svou mohutnost a baculatost. O žádnou modernizaci předchozího modelu ale nejde, tahle mašina je zcela nová, změnilo se 550 dílů. Pořád ji pohání čtyřdobý řadový kapalinou chlazený čtyřválec objemu 1340 cm3, který dává 140 kW v 9700 otáčkách. Ano, postaru 190 koní je o sedm méně než u předchůdce, ale musí splňovat Euro 5.

V 7000 otáčkách má jezdec k dispozici maximálních 150 newtonmetrů točivého momentu. Podvozek KYB (Kayaba) je plně nastavitelný, rám s dvojitými hliníkovými nosníky byl notně vylepšen, stejně tak i geometrie. Kola od sebe dělí 1480 mm. Přední dvoukotoučovou čtyřpístkovou brzdu Stylema dodalo italské Brembo, vzadu je kotouč jediný s jednopístkem od Nissinu.

Suzuki se také chlubí ideálním rozložením hmotnosti 50:50. Nesmí chybět nejmodernější elektronika. ABS, desetistupňová kontrola trakce, trojice palivových map, motorka má i tempomat s nastavitelným omezovačem rychlosti, launch control a hill holder, takže při rozjíždění do kopce necouvne... Rychlořazení šestistupňové převodovky bez spojky funguje obousměrně, nahoru i dolů. Jak jinak? A na cestu svítí moderní ledky.

Šrouby do hlavy

Na výkon, jaký se na vás z motoru valí, jsou výfuky až nestydatě tiché, naše děkovné „trhněte si“ letí do Bruselu a já Hayabusu podezřívám, že snad i řetěz je za jízdy hlučnější než její motor. Domácím hřištěm Suzuki bude také dálnice, z nuly se na dvoustovku dostanete za 7,3 vteřiny, ale na té dálnici vám Hayabusa nebude polykat ani tak kilometry, jako body v řidičáku. Je to totiž takový poňoukavý šotek. Netahat za plyn jak chovanec ústavu pro choromyslné a rychlostichtivé, to chce mít opravdu silnou vůli, protože tahle motorka to chce a umí.

Zatáčky zvládá tak, že jí nejsou cizí ani okruhy. Jako třeba ten mostecký, když jako asi každý den letos něco intenzivně padá z oblohy. Hladce obratce dvě kola "zahřát" jak jen to v deseti stupních a dešti jde a pak víc a víc sklonu, ale jen tolik aby se vizír na přilbě nepodíval na asfalt z příliš velké blízkosti. Řeknu vám, že plný plyn na cílové rovince ve vodních gejzírech je hodně adrenalinovou záležitostí a teskně jsem, zalehnut za kapotáží, v tu chvíli myslel na prostornou kabinu závodního tahače Adama Lacka, který se na okruhu proháněl chvíli před námi. Na brzdách seznáte, že 264 kg nejde okecat, v rámci možností ale Hayabusa dělá jakoby nic a jezdce svou nezbytnou otylostí neobtěžuje víc, než je nutné. Tahle motorka totiž není hypersport jako litrové biky, nýbrž hypercesťák, ač skvělý.
Reklama

Podvozek je pevný jako skála a pérování ve standardu seřízené poměrně natvrdo. Ale je kompletně seřiditelné, takže pokud se někomu tohle nastavení nelíbí, tak ať seřizování předpětí pružin, komprese nebo odskoku políbí – a nastaví si to podle sebe. Busa je víc nahrbená do rukou a také vyžaduje pevnější vedení. Musíte pevně sevřít nízko umístěná řídítka, správně odbrzdit před zatáčkou, naklopit ji a poslat to tam. Ale pokud máte tyhle domácí úkoly už před zatáčkou vyřízené, máte správnou stopu i rychlost, tak vás Hayabusa odmění takovým průjezdem, že se vám udělají mžitky před očima - samozřejmě, když trať zcela uschne, což se nám v závěru jízd podařilo přece jen zažít.

Do zatáčky ji můžete poslat skoro poslepu a Busa drží, drží a drží. Při brzdění vám pomůže antihopsavá spojka s řízeným prokluzem, která motorku výrazně zklidní. Jen pokud se dostanete do situace, kdy na poslední chvíli potřebujete Busu přesvědčit, že jinou stopou to bude lepší, tak to sice vezme na vědomí, ale neodpustí si vám připomenout, abyste příště ten poloměr vybrali líp hned napoprvé.

Za tu exotiku to stojí

Hayabusa, kterou můžete mít ve třech barevných kombinacích - Suzuki zatím odhalila tři barvené kombinace: černou s bronzovou metalízou, stříbrnou s tmavě červenou a klasickou bílou s tmavě modrou. 439 900,- Kč, které české zastoupení značky z Hamatsu za tento nesmrtelný úlet žádá je a není hodně. Uznáváme sice, že Hayabusa svojí kombinací extrémního výkonu, jízdních vlastností a schopností vcelku pohodlně přepravovat dva blázny přes půl Evropy, patří do trochu méně racionálních časů, než ve kterých žijeme dnes. Kdo si ale potrpí na velkoryse zpracovanou precizní mechaniku Made in Japan a originalitu, která s tím souvisí, musí být s danou cifrou zcela srozumněn - asi jako náročný endurista, který ale s nastrojenou Africou Adventure za podobné peníze nikdy nepojede do terénu nebo majitel H-D Electra, který neví, kde leží Milwaukee.
Reklama

Diskuze

Ivnka - 27.05.2021 22:42:34
Já jsem si nedávno zjišťovala, že třeba i při koupi "nového" auta či motorky člověk může naletět a nemusí narazit na konkrétní a nebo originální auto... Doporučuji pročíst tento článek zde - https://napovime.cz/navod/jak-najit-zkontrolovat-vin-kod/ :)

Jaro je tady a s ním i mrtví motorkáři: Řidička v Olomouci nedala přednost, motocyklista neměl šanci

Nejčastější příčinou nehod jezdců v jedné stopě je nedání přednosti ze strany jiných vozidel
27.03.2021 13:41
|
25
Reklama

Spojení čínských cen a kvality KTM na Čechy zabírá. CFMOTO už je trojkou na trhu motorek a čtyřkolek

"Dospělé" motocykly prodává za ceny lehce nad sto tisíc. Mezi čtyřkolkami jednoznačně kraluje
12.12.2020 13:41
|
12

Moto Guzzi V 85 TT je nejstylovějším crossoverem mezi motocykly. Není však univerzální až moc?

Italská továrna se orientuje víc na design než na užitnou hodnotu. V 85 TT je ale velkou výjimkou.
03.05.2020 08:46
|
1

Retro: Východoněmecký Simson byl vlhkým snem všech puberťáků. Kdo měl verzi enduro, byl králem

Východoněmecké malorážky byly atraktivnější alternativou českých pionýrů a mustangů
06.08.2022 09:19
|
44

Češi mají jedny z nejrychlejších dálnic světa, ukázala data. Počítala i trasu mezi Prahou a Brnem

Data měřil Mezinárodní měnový fond. Existuje souvislost mezi rychlostí a vyspělostí dané země
03.08.2022 08:16
|
2
Reklama

Retro: Jede traktor, je to Zetor Crystal aneb hluboká orba napříč kontinenty a režimy

Hranatý traktor z pera Otakara Diblíka se stal legendou JZD i ikonou československého strojírenství
23.07.2022 07:43
|
15

Vychytávky do auta oblíbené v 90. letech: Lámání obratlů, tygří chlupy i ochrana před bouřkou

Některé pomůcky z devadesátek dnes působí bizarně a úsměvně, jiné byly funkční nezbytností
22.07.2022 10:41
|
2
Reklama
Autosalon TV