Reklama
Řidičův chleba

Elektrická Škoda Citigo za cenu běžné? Ministerstvo spustí dotaci na nákup elektromobilů

Peníze budou určené na elektromobily s cenou do 1,2 milionu korun
Zdroj: Škoda Auto

V České republice není systém státních dotací na podporu čisté mobility nijak rozšířený. Jinak je tomu například v Norsku, kde dokonce auta se spalovacími motory zatížili speciální daní a na elektromobily naopak poskytují velké slevy a úlevy. Odborníci ale tvrdí, že ani jedna z těchto cest není úplně správná, nicméně najít mezi nimi rovnováhu je velmi náročné. Doposud úřady v Česku spustily čtyři velké dotační pobídky na nákup elektromobilů a to v rámci programu Nízkouhlíkové technologie, který je určená pro podnikatele.

V uplynulých čtyřech dotačních výzvách úřady poskytly 490 milionů korun. A nešlo jen o samotný nákup elektromobilů, ale také o stavbu dobíjecích stanic. Úspěšně náročným posuzováním nakonec prošlo 200 projektů nebo žádostí.

„V současné době je v České republice v provozu asi dva a půl tisíce elektromobilů, přes 10 tisíc hybridů, zhruba 100 elektrobusů a 250 dobíjecích stanic. Do roku 2030 by u nás mohlo jezdit asi 200 tisíc elektromobilů, 16 tisíc dodávek a přibližně 600 elektrobusů. To znamená postavit několik tisíc dobíjecích stanic, jak veřejných tak i neveřejných. K tomu ještě několik desítek plnicích stanic na vodík,“ řekla Miluše Trefancová z ministerstva průmyslu a obchodu.
Reklama

Dotace nebude pro luxusní auta

Už před časem ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že ještě letos plánuje další dotační výzvu. Podle dostupných informací ji spustí začátkem prosince. Pro všechny žadatele je připraveno 50 milionů korun. Ucházet se mohou jakékoliv podniky, bez rozdílu velikosti či právní formy podnikání.

Nově bude možné podat dotaci jen na čistý elektromobil, hybridy jsou vyškrtnuty. Bude možné žádat také o dotaci na výstavbu dobíjecí stanice. Novinkou je, že podnikatelé, pro které bude tato dotace určena, nebudou muset vypisovat výběrové řízení a to ani při pořizování elektromobilu dražšího než půl milionu korun. Limit pro konání výběrového řízení je dva miliony korun, což eliminuje zdlouhavé a často i drahé byrokratické kroky.

Ovšem dotace na auta je určena jen pro elektromobily do pořizovací ceny 1,2 miliony korun. Navíc, pro výpočet uznatelných zdrojů bude určena hranice jeden milion korun, takže i na dražší elektromobily, třeba Audi e-tron, bude dotační komise pohlížet tak, jako na auto právě v této hodnotě. Pro luxusní auta tedy dotace není ideální, jinak tomu ale bude například u nové elektrické Škody Citigo.
Reklama

Citigo za hubičku. Uvidíte na e-SALONu

Nová dotace je teprve v přípravě, ale pokud bude fungovat podobně, jako ty předchozí, dá se vytušit, jak velké slevy na elektromobil vlastně budou. Před časem se tomu věnoval magazín fDrive. Ten spočítal, že na elektrická Škoda Citigo, jejíž cena startuje na 429 900 korunách včetně DPH, dostane dotaci ve výši až 120 tisíc korun. Bez daně a po slevě tak podnikatelé zaplatí 230 tisíc korun. Přihlédneme-li k faktu, že na elektromobil je levné povinné ručení, není potřeba z něj odvádět silniční daň, na dálnicích bude jezdit zadarmo, má parkování i v městských zónách zdarma a jeho provoz je levný, jde o zajímavou výhodu.
 
Mimochodem, elektrické Citigo se ukáže veřejnosti na druhém ročníku veletrhu čisté mobility e-SALON na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Po veleúspěšném premiérovém ročníku, který navštívilo 23 tisíc lidí, bude ještě větší a uvede v českých premiérách nové ekologické vozy, motocykly, letadla, dobíjecí technologie, novinky z oblasti infrastruktury moderní mobility a další unikáty této oblasti. Akce, jejímž spoluorganizátorem je televize Prima a web autosalon.tv, se koná v termínu 14. až 17. listopadu 2019.
Reklama

Dotace jen na dobíjecí stanice

Už v rámci výše zmíněných dotací od MPO je možné žádat i o peníze na výstavbu dobíjecích stanic. Ovšem ministerstvo počítá s tím, že žadatelé budou řešit spíše jen auta. Proto se k němu přidalo také ministerstvo dopravy, které s koncem října vyhlásilo už čtvrtou výzvu na vybudování páteřní sítě rychlodobíjecích stanic. Její hodnota je 145 milionů korun a zájemci mají čas na podání žádosti do 27. února 2020.

Ovšem i v tomto případě je potřeba dodržet poměrně přísná pravidla. Ty ministerstvo dopravy komentovalo takto: „O dotaci může požádat ten podnikatel, který na území členských států EU v současnosti provozují alespoň 10 veřejně přístupných dobíjecích stanic a který předloží komplexní projekt na vybudování 125 rychlodobíjecích stanic umístěných rovnoměrně po celém území České republiky. Maximální míra podpory ze způsobilých výdajů může v této výzvě dosáhnout až 70 procent. Na základě hodnotících kritérií, kterými jsou hospodárnost, připravenost a relevance projektu, bude z předložených žádostí vybrán jeden projekt, který nejlépe naplní tato kritéria.“

Pouze pro jednoho

Jak vidno, dotaci tedy dostane jeden jediný subjekt, který splní všechna ministerstvem stanovená kritéria. Mezi nimi je podmínka vybudování minimálně 15 dobíjecích stanic o výkonu alespoň 150 kW, ostatní stanice musí disponovat minimálně 40 kW.

V rámci všech čtyř výzev, tedy i této poslední, by na území Česka mělo finálně být 500 rychlodobíjecích stanic. Tím bude splněn cíl stanovený Národním akčním plánem čisté mobility, který byl schválen vládou v listopadu 2015. A ačkoliv je Česko s počtem dobíjecích míst za zbytkem Evropy stále pozadu, nové stanice stále rostou. Problém není jen ve financích na jejich výstavbu, ale také v elektrické distribuční síti, obzvlášť u rychlodobíjecích míst.

Společně s výstavbou stanic je tedy potřeba vylepšovat a posilovat také energetickou infrastrukturu, aby vůbec nápor a nástup elektromobilů zvládla. Plány jsou takové, že do roku 2020 bude v Česku 1200 veřejných dobíjecích stanic. Zatím jich je ale jen asi 400. Mapu stanic, ovšem ne kompletní , najdete zde.

Diskuze

Jan Bratan - 26.12.2019 16:30:40
Tady jsem se taky dočetl https://www.dopravniznaceni.com/Elektromobilita-za-rok-2019-b5189.htm že bez podpory v elektřině od automobilek bude nárust pomalý. Je tomu tak? Bude moct Škodovka mít stejné elektro-pumpy jako má Tesla?
Ota - 13.12.2019 11:25:28
Co to je zas za blbost že jen pro podnikatele... A co normální lidi ty nic? Pak nám tu budou zas vnucovat myšlenku že lidi kupují moc elektroauta apood... A přitom to budou jen firmy...

Elektromobil s dojezdem přes 4000 kilometrů? Zní to úžasně, ale jeden háček to má

Britský vědec tvrdí, že vyvinul revoluční baterii, která by mohla dát elektromobilitě smysl
30.10.2019 16:30
|
1
Reklama

Korejský elektromobil, čínská čtyřkolka i český kříženec kombíku a SUV. To uvidíte v Autosalonu

Ve čtvrtek večer v premiéře 44. epizody na Prima Cool zavítáme i na formuli 3
28.10.2019 10:55
|
0
Reklama

Jak chránit život posádky při havárii elektromobilu? Bosch vymyslel řízenou explozi

Pomocí výbuchu dojde k odpojení baterie auta na elektřinu. Ta poté nevzplane
18.10.2019 09:28
|
0

Nové elektromobily musí od včerejška vytvářet zvuk při jízdě. Poslechněte si některé z nich

Kosmická loď i vrčení spalovacího motoru. Každá automobilka přistoupila k nové povinnosti po svém
02.07.2019 19:05
|
0

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
7
Reklama
Autosalon TV