Reklama
Řidičův chleba

Agresivita za volantem: Mezi hulváty vedou Středočeši dojíždějící za prací do Prahy

Ve Středočeském kraji je dle průzkumu také nejvýraznější agresivita řidičů vůči chodcům
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Agresivita za volantem je celorepublikový problém, který často vede i k velmi vážným dopravním nehodám. A nejde jen o agresivní styl jízdy, tedy nebezpečné předjíždění nebo lepení na zadek. Problém jsou třeba i agresivní gesta, tedy akce, která často vyvolá reakci, což znovu může vést k dopravní nehodě. Podle nejnovějšího průzkumu České asociace pojišťoven, který zpracovala agentura STEM/MARK, je nejvíce agresivně chovajících se řidičů ve Středočeském kraji. A má to svůj důvod, vždyť právě tento kraj je největší v Česku.

Nebezpečné předjíždění i lepení se na zadek

Z průzkumu vyplynulo, že právě ve Středočeském kraji je nejvíce řidičů, kteří často za volantem na ostatní neslušně gestikulují. Pět procent řidičů se přiznalo, že to dělá každý den. Nevypadá to jako velké číslo, ale v ostatních částech Česka je to dvaapůlkrát méně. I agresivní chování řidičů vůči chodcům je dle průzkumu nejpatrnější právě ve Středočeském kraji. Zatímco celorepublikově ji vnímá sotva polovina lidí, ve středu Čech jsou to dokonce více než dvě třetiny.

Desetina dotázaných pak přiznala, že za volantem často kleje a šest z 10 řidičů přiznalo, že se ostatním často lepí na zadek. 40 % dotázaných pak připouští, že předjíždí auto před sebou na poslední chvíli. Celkový pohled na průzkum pak říká, že právě ve Středočeském kraji se k nějaké formě agresivity za volantem nechá strhnout 70 % dotázaných řidičů.

Reklama

Problémem jsou dojíždějící

Částečně za to může fakt, že je Středočeský kraj opravdu velký, ale pravděpodobné vysvětlení lze nalézt i v častých kolonách, které vznikají v důsledku cestování velkého množství Středočechů za prací do Prahy.

„Plně souhlasím s charakteristikou středočeských řidičů. Vzhledem ke svému povolání jezdím každodenně po různých komunikacích kraje, takže se s těmito situacemi pravidelně setkávám. Svou roli v tom jistě hraje poloha kraje. Z menších měst a obcí v okolí hlavního města se staly ‚noclehárny‘ pro lidi cestující do Prahy a z ní, a tak jsme každé ráno svědky dlouhých kolon směřujících po různých komunikacích do hlavního města a odpoledne zpět. V těchto kolonách se s agresivním chováním řidičů setkáváme pravidelně. Obecně vidím problém v tom, že na rozdíl od západních zemí či Skandinávie u nás málokdo považuje za ‚borce‘ toho, kdo dodržuje předpisy, ale spíše toho, kdo trasu Praha–Brno zvládne pod hodinu a deset minut, tedy průměrnou rychlostí 170 km/h. To je potřeba změnit. Vím, že je to běh na dlouhou trať, ale není to boj s větrnými mlýny. Ostatně mnoho řidičů již jezdí ohleduplně a s rozvahou a já pouze věřím, že jich bude stále víc a víc,“ říká Miroslav Polách, krajský koordinátor Besipu pro Středočeský kraj.

Reklama

Troubení nevadí

Zajímavé je, že dotázaní řidiči jsou poměrně benevolentní. 46 % dotázaných přiznalo, že za určitých okolností je ochotno agresivní jízdu či chování tolerovat. „Ochota českých řidičů omlouvat své prohřešky za volantem tím, že si to okolnosti žádají, je neobyčejně vysoká,“ komentuje výsledek dotazníkového šetření výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Záleží ale na tom, o jakou formu agresivity jde. Zatímco například nedodržování bezpečné vzdálenosti, předjíždění na poslední chvíli, vybržďování či záměrné nedávání přednosti hodnotili dotazovaní jako velmi rizikové, troubení, křik a agresivní gestikulaci za nebezpečné nepovažuje téměř nikdo.

Tomáš Neřold z Besipu ale varuje: „Chcete-li dát například vytroubením jiného řidiče najevo, že má uhnout z cesty nebo vyrazit do křižovatky, protože už blikla zelená, je třeba si uvědomit, že to může vyvést z míry nejen daného řidiče, ale také všechny okolo. Lidé se začnou rozhlížet všude kolem, čímž ztratí pozornost, nebo náhle strhnou volant ke straně. To všechno jenom zvyšuje riziko, že někdo udělá skutečnou, fatální chybu.“


Diskuze

Pandrhola - 18.05.2021 20:09:25
Jenže většinou ti agresoři vyhrožují v bezpečí auta.zamceneho.kdyz jde do tuhého a ten co mu nadávali a gestikulovali na něj, stojí před nimi a chce vysvětlení,tak jsou najednou velcí jako špendlíky.leta praxe.
Golem - 18.05.2021 22:56:32
Taktak tohle dělaj většinou prřposrankove v autě schovaní.

Dojíždění zimních pneumatik v létě prodlužuje brzdnou dráhu. Na mokru až o 20 metrů

Zimní guma se sjetým vzorkem od 1,6 mm výše je podle zákona použitelná. Ale může být nebezpečná
26.03.2021 19:04
|
5
Reklama

Požár po nehodě na D1 byl tak silný, že k němu hasiči hned nemohli. Lidé v koloně měli hlad a žízeň

Hasiči radí, co mít v případě mnohahodinového čekání u sebe v autě a jak se postarat o děti
26.09.2020 12:16
|
3

Auto malé, ego veliké. Zaměstnanec Vězeňské služby ztropil agresivní hysterickou scénu

Teď ho kvůli jeho výstupu vyšetřuje policie. Agresivita údajně stojí za 40 % smrtelných nehod
18.02.2020 19:17
|
26

Řidič náklaďáku několikrát naboural do fabie před sebou. Z místa vážné nehody pak ujel

Osobní auto skončilo v příkopu na střeše se zraněným cestujícím. Po řidiči policie pátrá
17.06.2021 11:56
|
7

Žena s mercedesem vjela v Lázních Bohdaneč na hřbitov. Popojížděla mezi hroby

Jejím chováním se nikdo nebude zabývat, žádná pokuta jí nehrozí
16.06.2021 08:00
|
3
Reklama

Výsledek jízdy formule po Karlově mostě vypadá skvěle. Hvězdou videa je i Rytmus

Video společnosti Red Bull má kromě formule ukázat krásy Česka a Slovenska
15.06.2021 14:34
|
4

Řidiči náklaďáků se dřevem často porušují předpisy. Ohrožují tak ostatní v provozu

Policie na Vysočině se na ně zaměřila a rozdala pokuty za desetitisíce. V kontrolách bude pokračovat
15.06.2021 10:27
|
0
Reklama
Autosalon TV