Reklama
Řidičův chleba

Auto malé, ego veliké. Zaměstnanec Vězeňské služby ztropil agresivní hysterickou scénu

Teď ho kvůli jeho výstupu vyšetřuje policie. Agresivita údajně stojí za 40 % smrtelných nehod
Zdroj: Facebook/David Pilný
Pracovník vězeňské služby vybrzdil dodávku. Jejímu řidiči sprostě nadával a kopal mu do auta.

Velmi nebezpečnou dopravní situaci zažili dva řidiči v libereckém kraji. O případu jako první informoval server tn.cz, který také přinesl podrobnější informace. Šofér dodávky měl konflikt s řidičem malé Škody Citigo. Ten se ho nejprve neúspěšně pokusil předjet, a následně ho několikrát vybrzdil. Poté dokonce z okna auta vystrčil odznak, který na dálku vypadal jako policejní, čímž řidiče dodávky donutil zastavit.

Nejsme v tom sami

Vybrzďování a agresivní styl jízdy trápí silnice po celém světě. Plné dvě třetiny řidičů v USA a Rusku a zhruba polovina řidičů v Evropské unii a Austrálii tvrdí, že se v posledních dvanácti měsících stala obětí jednání agresora na silnici. V Česku pak tuto zkušenost má třetina řidičů. Ve světě je pak, podobně jako v Česku, podíl agresivní jízdy na smrtelných nehodách zhruba 40%.

Důsledky takového chování bývají fatální

Následovalo kopání do dodávky a sprosté nadávky. Když řidič minivozu svou agresivitu vybil, nasedl do auta a odjel. Případem se v současné době zabývá policie, které se agresor sám přihlásil. Vyšlo najevo, že je zaměstnancem Vězeňské služby ČR, která jeho chování také řeší. Policie musí jeho chování v současné chvíli klasifikovat. Pokud se ukáže, že spáchal trestný čin, například napadaní, může se celým případem zabývat i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Jak ukazují data Národní strategie bezpečnosti silničního provozu, podobných případů je stále více. Nejhorší na tom je, že důsledky agresivního stylu jízdy mají ty nejhorší následky. Podle statistiky Besipu přišlo mezi lety 2006 a 2016 vlivem agresivního způsobu jízdy na silnicích v Česku o život 2983 lidí. Agresivita sehrává svou negativní roli až ve 40 % smrtelných dopravních nehod. Původ agresivního stylu jízdy lze hledat nejen ve vrozené povaze řidiče, ale také v již naučeném chování či vlivech okolí.

„Dle průzkumu provedeného EOS Gallup Europe se jedná o bezdůvodné zabrání dvou parkovacích míst, včasné neztlumení dálkových světel, vjetí do ucpané křižovatky a následné zablokování provozu, předjetí řady čekajících řidičů a agresivní natlačení se do jejího čela, odbočování z levého jízdního pruhu na poslední chvíli a změna pruhů bez použití ukazatele směru,“ objasňuje nejvíce kritické projevy agresivity u řidičů Roman Budský, předseda platformy VIZE 0. Průzkumy pak ukazují, že českým řidičům nejvíce vadí váhavá a nejistá jízda jiného řidiče, provádění změny pruhů bez použití blinkru nebo včasné neztlumení dálkových světel.
Reklama
Zdroj: Asociace Záchranný kruh
Agresivní jízda často končí fatálně. 

Agrese vyvolává zase jen agresi

Jakmile se řidič nechá unést a rozčílit, může se snadno dopustit závažných dopravních přestupků. Nejčastěji jde o překročení maximální povolené rychlosti, nedání přednosti v jízdě, nebezpečné předjíždění a právě i vybržďování. Jenomže v tu chvíli takto rozčílený řidič zvyšuje riziko vzniku dopravní nehody, ale zároveň negativně působí na psychiku ostatních řidičů. Je to bohužel začarovaný kruh, kdy vzniká kaskádový efekt, kdy jeden rizikový jedinec vybudí agresi v řadě dalších lidí. V Česku se k projevům agresivity za volantem přiznalo 42 % řidičů.

„Někteří z nich se často pasují do role strážců pravidel silničního provozu a poklesky ostatních tvrdě trestají – různým typem blokování nebo výhružnými či vulgárními gesty,“ uvádí ppor. Miroslav Kolda, vedoucí Oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.

Co s tím?

Řidiči by si měli uvědomit, že není možné, aby se stres v osobním životě nebo zaměstnání v kombinaci se současnou zrychlenou dobou promítal do jejich stylu jízdy a chování na silnicích. „Každý z nás by měl být v silničním provozu vzorem pro ostatní. Za volant je třeba usedat bez negativních emocí a také předem pečlivě naplánovat svoji trasu s ohledem na možný výskyt dopravních omezení, způsobujících časové zdržení. Pokud však k němu dojde, nezbývá než se obrnit trpělivostí, protože dojet pozdě je stále lepší než už nikdy nedojet,“ připomíná Lukáš Hutta výkonný manažér Asociace Záchranný kruh.
Reklama

Diskuze

Michal - 19.02.2020 05:57:43
To je tak, když nule ze státního sektoru vleze jeho bezvýznamná funkce do hlavy..... Pán drsňák ?, jemu podobní pracují jako ochranka v hypermarketech
Kuba - 19.02.2020 09:11:13
nevzpomínám si (a nechce se mi to hledat), že by někde ve vyhlášce bylo, že musím brzdit, abych pustil někoho kdo započal předjíždění s autem jehož výkon na předjetí zjevně nestačí. Je jen zakázáno předjíždění bránit (zvyšováním rychlosti, atp.) ...

Mladí řidiči jsou nebezpeční. Ministerstvo dopravy připravuje řidičák na zkoušku

Novela zákona už je v připomínkovém řízení. U prvořidičů by mohla výrazně snížit nehodovost
06.11.2019 06:50
|
28
Reklama

Video: Tunel Blanka zažil jízdu aut v protisměru, matku s kočárkem, vrávorající opilce i zvířata

Tunelový komplex v Praze dnes slaví čtvrté narozeniny. Podívejte se, co v něm kamery zaznamenaly
19.09.2019 06:11
|
0

V Německu uvažují nad zákazem SUV ve městech. Jsou prý příliš velká a nebezpečná

Debaty o zákazu odstartovala vážná nehoda, při které do chodců najel řidič v Porsche Macan
11.09.2019 09:15
|
2

Senior ve škodovce boural. To, co pak dělali ostatní řidiči po dlouhé desítky minut, hlava nebere

Důchodce přehlédl betonový blok a najel na něj. Pomoc si nemohl zavolat, protože neměl mobil
17.01.2022 14:43
|
50

Palivo s označením E10 bude brzy na pumpách. Pro některá auta ale není a je mezi nimi i škodovka

E10 má být ekologičtější variantou současných paliv. Kvůli biosložce ho některé motory nezvládnou
13.01.2022 18:45
|
25
Reklama

Řidič golfu předjel sypač a vzápětí se nestačil divit, kde se svým autem skončil

Auta zimní údržby se většinou nevyplácí přejíždět. Když už, tak ale velmi opatrně a pomalu
13.01.2022 09:35
|
2

Policie našla mladíka, který extrémně nebezpečně předjížděl. Na kontě má tři zákazy řízení

Zatím je stíhán na svobodě, ale za to, co předvedl, mu hrozí až dvouletý pobyt ve vězení
12.01.2022 12:41
|
32
Reklama
Autosalon TV