Reklama
Řidičův chleba

Auto malé, ego veliké. Zaměstnanec Vězeňské služby ztropil agresivní hysterickou scénu

Teď ho kvůli jeho výstupu vyšetřuje policie. Agresivita údajně stojí za 40 % smrtelných nehod
Zdroj: Facebook/David Pilný
Pracovník vězeňské služby vybrzdil dodávku. Jejímu řidiči sprostě nadával a kopal mu do auta.

Velmi nebezpečnou dopravní situaci zažili dva řidiči v libereckém kraji. O případu jako první informoval server tn.cz, který také přinesl podrobnější informace. Šofér dodávky měl konflikt s řidičem malé Škody Citigo. Ten se ho nejprve neúspěšně pokusil předjet, a následně ho několikrát vybrzdil. Poté dokonce z okna auta vystrčil odznak, který na dálku vypadal jako policejní, čímž řidiče dodávky donutil zastavit.

Nejsme v tom sami

Vybrzďování a agresivní styl jízdy trápí silnice po celém světě. Plné dvě třetiny řidičů v USA a Rusku a zhruba polovina řidičů v Evropské unii a Austrálii tvrdí, že se v posledních dvanácti měsících stala obětí jednání agresora na silnici. V Česku pak tuto zkušenost má třetina řidičů. Ve světě je pak, podobně jako v Česku, podíl agresivní jízdy na smrtelných nehodách zhruba 40%.

Důsledky takového chování bývají fatální

Následovalo kopání do dodávky a sprosté nadávky. Když řidič minivozu svou agresivitu vybil, nasedl do auta a odjel. Případem se v současné době zabývá policie, které se agresor sám přihlásil. Vyšlo najevo, že je zaměstnancem Vězeňské služby ČR, která jeho chování také řeší. Policie musí jeho chování v současné chvíli klasifikovat. Pokud se ukáže, že spáchal trestný čin, například napadaní, může se celým případem zabývat i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Jak ukazují data Národní strategie bezpečnosti silničního provozu, podobných případů je stále více. Nejhorší na tom je, že důsledky agresivního stylu jízdy mají ty nejhorší následky. Podle statistiky Besipu přišlo mezi lety 2006 a 2016 vlivem agresivního způsobu jízdy na silnicích v Česku o život 2983 lidí. Agresivita sehrává svou negativní roli až ve 40 % smrtelných dopravních nehod. Původ agresivního stylu jízdy lze hledat nejen ve vrozené povaze řidiče, ale také v již naučeném chování či vlivech okolí.

„Dle průzkumu provedeného EOS Gallup Europe se jedná o bezdůvodné zabrání dvou parkovacích míst, včasné neztlumení dálkových světel, vjetí do ucpané křižovatky a následné zablokování provozu, předjetí řady čekajících řidičů a agresivní natlačení se do jejího čela, odbočování z levého jízdního pruhu na poslední chvíli a změna pruhů bez použití ukazatele směru,“ objasňuje nejvíce kritické projevy agresivity u řidičů Roman Budský, předseda platformy VIZE 0. Průzkumy pak ukazují, že českým řidičům nejvíce vadí váhavá a nejistá jízda jiného řidiče, provádění změny pruhů bez použití blinkru nebo včasné neztlumení dálkových světel.
Reklama
Zdroj: Asociace Záchranný kruh
Agresivní jízda často končí fatálně. 

Agrese vyvolává zase jen agresi

Jakmile se řidič nechá unést a rozčílit, může se snadno dopustit závažných dopravních přestupků. Nejčastěji jde o překročení maximální povolené rychlosti, nedání přednosti v jízdě, nebezpečné předjíždění a právě i vybržďování. Jenomže v tu chvíli takto rozčílený řidič zvyšuje riziko vzniku dopravní nehody, ale zároveň negativně působí na psychiku ostatních řidičů. Je to bohužel začarovaný kruh, kdy vzniká kaskádový efekt, kdy jeden rizikový jedinec vybudí agresi v řadě dalších lidí. V Česku se k projevům agresivity za volantem přiznalo 42 % řidičů.

„Někteří z nich se často pasují do role strážců pravidel silničního provozu a poklesky ostatních tvrdě trestají – různým typem blokování nebo výhružnými či vulgárními gesty,“ uvádí ppor. Miroslav Kolda, vedoucí Oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.

Co s tím?

Řidiči by si měli uvědomit, že není možné, aby se stres v osobním životě nebo zaměstnání v kombinaci se současnou zrychlenou dobou promítal do jejich stylu jízdy a chování na silnicích. „Každý z nás by měl být v silničním provozu vzorem pro ostatní. Za volant je třeba usedat bez negativních emocí a také předem pečlivě naplánovat svoji trasu s ohledem na možný výskyt dopravních omezení, způsobujících časové zdržení. Pokud však k němu dojde, nezbývá než se obrnit trpělivostí, protože dojet pozdě je stále lepší než už nikdy nedojet,“ připomíná Lukáš Hutta výkonný manažér Asociace Záchranný kruh.
Reklama

Diskuze

Alexandr - 17.10.2020 18:32:28
při souběžné jízdě má přednost řidič jedoucí v průběžném jízdním pruhu
Martin - 11.10.2020 18:52:26
Tak tohle je přesně příklad když se dva *okoti potkají na jednom místě jeden ego V8 na to nemáš a druhej se tam snaží nacpat

Mladí řidiči jsou nebezpeční. Ministerstvo dopravy připravuje řidičák na zkoušku

Novela zákona už je v připomínkovém řízení. U prvořidičů by mohla výrazně snížit nehodovost
06.11.2019 06:50
|
28
Reklama

Video: Tunel Blanka zažil jízdu aut v protisměru, matku s kočárkem, vrávorající opilce i zvířata

Tunelový komplex v Praze dnes slaví čtvrté narozeniny. Podívejte se, co v něm kamery zaznamenaly
19.09.2019 06:11
|
0

V Německu uvažují nad zákazem SUV ve městech. Jsou prý příliš velká a nebezpečná

Debaty o zákazu odstartovala vážná nehoda, při které do chodců najel řidič v Porsche Macan
11.09.2019 09:15
|
2

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV