Reklama
Řidičův chleba

Dobrá zpráva nejen pro pražáky. Vlasta má zelenou, naváže na Blanku a odvede dopravu z města

Praha změnila plány dostavby městského okruhu, víme kudy povede a jak budou vypadat klíčová místa
Zdroj: mestskyokruh.info

Dopravní situace se v hlavním městě zhoršuje každý den. Své o tom vědí nejen Pražané, ale také všichni motoristé, kteří musejí Prahou projet. Nejenže dlouhá léta chybí vnější okruh určený zejména tranzitní dopravě, ona chybí i stále velká část vnitřního okruhu.

Dopravě nepomohl ani tunelový komplex Blanka, který s velkou slávou po mnoha letech problémů dokázala Praha konečně zkolaudovat. Hlavním problémem tunelového komplexu je jeho vysoká vytíženost a absence navazujících komunikací. Blankou projede velké množství automobilů, provoz v něm musí být v dopravních špičkách regulován, jelikož vozy nemají kam vyjíždět. Navazující komunikace nestačí, zejména pak vyústění v Troji je krizové. Nápravou mělo být pokračování městského okruhu, které by zajistilo plynulé opuštění tunelu. Toho se během brzkých let nedočkáme, přesto došlo v celé situaci k pozitivnímu průlomu. Pražští radní schválili projekt dostavby okruhu vedoucí z Blanky až do Malešic.
Reklama

Dálnice městem nepovede, schová se pod zem

Náměstci Adam Scheinherr a Petr Hlaváček představili novou podobu Městského okruhu. Vede ve stávající trase, klíčové části ale namísto estakád projektanti zahloubili, odvedli od řeky a zástavby a přidali nové trasy pro pěší, cyklostezky a parky. Podle náměstků se tím Městský okruh stává skutečně městským, nepřetíná necitlivě jednotlivá území, a naopak umožňuje jejich propojení a další rozvoj. Návrh navíc umožňuje vznik nových tramvajových tratí, zvyšuje bezpečnost v tunelech a ve špičkách umožňuje regulovat dopravu. Tým projektantů na návrhu pracoval s architekty, urbanisty a krajináři.

„Namísto dálnice městem máme šanci na moderní městské řešení. Přicházíme s úplně novou filosofií toho, jak mají zásadní dopravní stavby vznikat. Buď můžete nechat nakreslit dopravní projektanty dálnici městem, anebo do týmu přizvat architekty, urbanisty a krajináře a vymyslet řešení, které městu umožní dýchat a rozvíjet se. Přesně to jsme udělali a teď můžeme Pražanům představit chytré moderní řešení", řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Takto upravený projekt je výjimečnou ukázkou zapojení dopravní stavby do živé struktury města. Představuje nový přístup k plánování Městského okruhu, který respektuje stávající vazby mezi zástavbou i krajinou, nevytváří bariéry, ale naopak chytře využívá terénu, přírodních podmínek i urbanistických daností jednotlivých míst. Městská struktura se nepřizpůsobuje dopravní stavbě, ale právě naopak", uvedl první náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Podle zástupců města a projektantů je reálné, aby v roce 2022 bylo získané územní rozhodnutí a o rok nebo dva později se začalo stavět. Výhodou je, že trasa víceméně respektuje původní návrh, jen je pod zemí. Důležité ale je, že vyhovuje současným zásadám územního rozvoje. Motoristům nezbývá nic jiného, než držet palce a za současného stavu si připravit pořádnou dávku trpělivosti.

Diskuze

Kocék - 07.11.2019 15:33:18
Dokud nezakáže Praha průjezd buranům z vesnic na druhej konec města, ani tunel nepomůže. Nebydlíš v Praze, nejsi zásobování? Tak nazdar, zaparkuj na okraji a jeď MHD!
Vašek - 07.11.2019 15:54:13
Máš trvalý pobyt v Praze a jedeš ven? Odstav auto a pokračuj vlakem nebo busem. Hned bude o polovinu aut ve špičkách méně. Praha se vylidní a ve vesnicích okolo Prahy nebudou vědět co s penězi z daní.

Ministerstvo dopravy připravuje zákaz vjezdu kamiónů na silnice druhých a třetích tříd

Mýtné pro nákladní auta se zřejmě objeví i na dalších silnicích prvních tříd. Zatím je čeká dohled
02.10.2019 06:10
|
10
Reklama

Video: Tunel Blanka zažil jízdu aut v protisměru, matku s kočárkem, vrávorající opilce i zvířata

Tunelový komplex v Praze dnes slaví čtvrté narozeniny. Podívejte se, co v něm kamery zaznamenaly
19.09.2019 06:11
|
0

Autobazary lákají falešnými inzeráty na auta, která vůbec nemají. Podvod lze předem odhalit

Bohužel, právě s ním odjel jiný zákazník. Ale máme pro vás podobné auto a možná i lepší, říkají
23.10.2021 08:58
|
22

Ideální levná ojetina: Opomíjený král malých aut převeze celou rodinu a stojí pakatel

Renault Modus se správným srdcem vydrží všechno, nerezne, má bohatou výbavu a dvě pihy na kráse
07.10.2021 18:47
|
0
Reklama

Když nechcete Passat, ale toužíte po stejně velkém přitom komfortnějším a spolehlivějším autě

Měl všechny předpoklady pro úspěch, které nenaplnil. Jako ojetý je ale Opel Insignia výborným tipem
23.09.2021 11:29
|
9

Ojetý Renault Espace čtvrté generace může být pohromou, i nejlepší trefou. Záleží na fázi i motoru

Francouzské MPV je levnější než Ford Galaxy nebo Volkswagen Sharan, a přitom spolehlivější
03.09.2021 07:07
|
6
Reklama
Autosalon TV