Reklama
Řidičův chleba

Dobrá zpráva nejen pro pražáky. Vlasta má zelenou, naváže na Blanku a odvede dopravu z města

Praha změnila plány dostavby městského okruhu, víme kudy povede a jak budou vypadat klíčová místa
Zdroj: mestskyokruh.info

Dopravní situace se v hlavním městě zhoršuje každý den. Své o tom vědí nejen Pražané, ale také všichni motoristé, kteří musejí Prahou projet. Nejenže dlouhá léta chybí vnější okruh určený zejména tranzitní dopravě, ona chybí i stále velká část vnitřního okruhu.

Dopravě nepomohl ani tunelový komplex Blanka, který s velkou slávou po mnoha letech problémů dokázala Praha konečně zkolaudovat. Hlavním problémem tunelového komplexu je jeho vysoká vytíženost a absence navazujících komunikací. Blankou projede velké množství automobilů, provoz v něm musí být v dopravních špičkách regulován, jelikož vozy nemají kam vyjíždět. Navazující komunikace nestačí, zejména pak vyústění v Troji je krizové. Nápravou mělo být pokračování městského okruhu, které by zajistilo plynulé opuštění tunelu. Toho se během brzkých let nedočkáme, přesto došlo v celé situaci k pozitivnímu průlomu. Pražští radní schválili projekt dostavby okruhu vedoucí z Blanky až do Malešic.
Reklama

Dálnice městem nepovede, schová se pod zem

Náměstci Adam Scheinherr a Petr Hlaváček představili novou podobu Městského okruhu. Vede ve stávající trase, klíčové části ale namísto estakád projektanti zahloubili, odvedli od řeky a zástavby a přidali nové trasy pro pěší, cyklostezky a parky. Podle náměstků se tím Městský okruh stává skutečně městským, nepřetíná necitlivě jednotlivá území, a naopak umožňuje jejich propojení a další rozvoj. Návrh navíc umožňuje vznik nových tramvajových tratí, zvyšuje bezpečnost v tunelech a ve špičkách umožňuje regulovat dopravu. Tým projektantů na návrhu pracoval s architekty, urbanisty a krajináři.

„Namísto dálnice městem máme šanci na moderní městské řešení. Přicházíme s úplně novou filosofií toho, jak mají zásadní dopravní stavby vznikat. Buď můžete nechat nakreslit dopravní projektanty dálnici městem, anebo do týmu přizvat architekty, urbanisty a krajináře a vymyslet řešení, které městu umožní dýchat a rozvíjet se. Přesně to jsme udělali a teď můžeme Pražanům představit chytré moderní řešení", řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Takto upravený projekt je výjimečnou ukázkou zapojení dopravní stavby do živé struktury města. Představuje nový přístup k plánování Městského okruhu, který respektuje stávající vazby mezi zástavbou i krajinou, nevytváří bariéry, ale naopak chytře využívá terénu, přírodních podmínek i urbanistických daností jednotlivých míst. Městská struktura se nepřizpůsobuje dopravní stavbě, ale právě naopak", uvedl první náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Podle zástupců města a projektantů je reálné, aby v roce 2022 bylo získané územní rozhodnutí a o rok nebo dva později se začalo stavět. Výhodou je, že trasa víceméně respektuje původní návrh, jen je pod zemí. Důležité ale je, že vyhovuje současným zásadám územního rozvoje. Motoristům nezbývá nic jiného, než držet palce a za současného stavu si připravit pořádnou dávku trpělivosti.

Diskuze

Kocék - 07.11.2019 15:33:18
Dokud nezakáže Praha průjezd buranům z vesnic na druhej konec města, ani tunel nepomůže. Nebydlíš v Praze, nejsi zásobování? Tak nazdar, zaparkuj na okraji a jeď MHD!
Vašek - 07.11.2019 15:54:13
Máš trvalý pobyt v Praze a jedeš ven? Odstav auto a pokračuj vlakem nebo busem. Hned bude o polovinu aut ve špičkách méně. Praha se vylidní a ve vesnicích okolo Prahy nebudou vědět co s penězi z daní.

Ministerstvo dopravy připravuje zákaz vjezdu kamiónů na silnice druhých a třetích tříd

Mýtné pro nákladní auta se zřejmě objeví i na dalších silnicích prvních tříd. Zatím je čeká dohled
02.10.2019 06:10
|
10
Reklama

Video: Tunel Blanka zažil jízdu aut v protisměru, matku s kočárkem, vrávorající opilce i zvířata

Tunelový komplex v Praze dnes slaví čtvrté narozeniny. Podívejte se, co v něm kamery zaznamenaly
19.09.2019 06:11
|
0

Ojetá Škoda Superb 3. generace se stala modlou českých rodin. V žebříčcích spolehlivosti ale nezáří

Manažerské škodovky se z firem přesouvají mezi lidi, kteří po nich prahnou. Passat táhne méně
30.05.2021 20:31
|
12

Ojetý Opel Mokka může mít proti konkurenčním malým SUV zásadní výhodu. A boduje spolehlivostí

Není vzorem úspornosti ani neoslní jízdními vlastnostmi, přesto lze německé auto doporučit
12.05.2021 14:26
|
1
Reklama

Desetiletý Mercedes-Benz C W204 stojí méně než nová Škoda Fabia. Slouží lépe než Mondeo a Passat

Desetiletá Céčka nestárnou, nereznou, fantasticky jezdí a nestojí majlant. Kupujte ale obezřetně
24.04.2021 09:13
|
18

Za cenu nové Škody Fabia lze mít deset bazarových Fiatů Panda druhé generace. Je to geniální vůz

Panda je uvnitř větší než zvenku. Nepříjemně překvapí vysoké ceny náhradních dílů
16.04.2021 08:18
|
20
Reklama
Autosalon TV